Çocuk Psikolojisi Eğitim

Aferin, Sana 5 Yıldız!

2016-2017 eğitim ve öğretim yılı ilk dönemi 20 Ocak Cuma günü itibari ile sömestr tatiline giriyor. Öğrenciler geride bıraktıkları ilk dönem için belirli kriterlere göre notlar alıp evlerine karne ile dönecekler. Okul öncesi kurumları da aldı bir karne telaşı gidiyor.

Karne gerçekten gerekli mi bu kadar?

Her çocuğun öğrenme modeli birbirinden farklıyken, ilgi alanları çeşitlilik gösteriyorken, 5 yaşında 5 e kadar sayamadığında 1 yıldız aldığını gören çocuk ne hisseder? Tahmin etmesi zor değil… Hayal kırıklığı, öfke, üzüntü, yetersizlik hissi ve öğrenme motivasyonunda ciddi bir düşme. O karneleri vermeden önce bir düşünelim. Şu an herhangi bir neden olmadan erişkin olduğunda 10 a kadar sayamayan var mı ya da şekilleri tanımayan. Hayır, yok, o halde neden bu kadar didaktik öğretme ve değerlendirme telaşına kapılıyoruz. Biz bu telaştayken en önemli şeyi kaçırıyoruz. OYUN. Çocuk oyun oynamalı, oyuncağa dokunmalı zaten dünya bilgisi olarak adlandırdığımız genel bilgileri hayatı boyunca öğrenecek. Çocuk için hiçbir anlamı olmayan bir yıldız, beş yıldız sadece biz büyükler için bir değerlendirme kriteri. İnsanlığın tüm bilgileri bilen ve ezberleyen insanlara ihtiyacı yok, asıl ihtiyaç öğrenmeyi bilen ve merak edip sorgulayan bireyler. Ancak didaktik öğretme metotları, katı değerlendirme kriterleri ve yerinde yapılmayan eleştiriler çocukları öğrenmeye ve merak etmeye karşı duyarsız hale getiriyor.

Çocuğun değerlendirilme korkusu karşısında gerçek performansını zaman zaman gösterememesi karnenin en büyük olumsuz etkisi. Bir diğer olumsuz etki, sadece kazanç odaklı öğrenmeyi benimsemesi. Eğer yıldız varsa şarkıyı söylerim, ödül kazanacaksam boyama yaparım gibi… Bu tip okullara devam eden çocuklar ileride iş yaşamlarında ekstra yaptıkları her iş için bir ödül beklentisi içine girebilir.

Okul öncesi dönemde karne tehlikeli bir değerlendirmedir. 3 ay sürecinde öğrenemediği ya da öğrenmek istemediği bir şey yüzünden değerlendirilen bir çocuk, bu karnenin bedelini tüm yaşamı boyunca ödeyebilir.

Uzman Psikolog Selin MERT

Konuk Yazar

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız