Film Gülüş'ün Köşesi

Aç Kalpler: New Age anneliği

Etkinliğimizin amatör video kaydı ile yapılmış özetini izlemenizi tavsiye ederiz...

hungry_hearts_21Bir süredir Ankara’da “Bu Film Hakkında Konuşmalıyız” başlıklı etkinlikler düzenliyoruz. Hayalim bu etkinlikleri TV ekranına taşımak. Çünkü insan kendi üzerinden konuşamadığı şeyleri film üzerinden büyük bir zevk ve rahatlıkla konuşabiliyor. Ayrıca annelerle ve uzmanlarla etkileşim halinde tartışmanın keyfi başka yerde yok!

Saverio Costanzo’nun yönetmenliğini yaptığı “Hungry Hearts” (Aç Kalpler) filminin bu etkinlikler arasında özel bir yeri vardı. Öncelikle etkinliğin ortaya çıkmasına vesile olan film olduğu için (filmle tanışmama vesile olan TED Ünivesitesi Sürekli Eğitim Merkezi Yöneticisi Senem Güdenler’e teşekkürlerimi buradan da bildireyim). Sonra da doğum şeklinden beslenmeye, aşırı korumacılıktan çocuk istismarına  akla gelebilecek pek çok konuyu kompakt bir biçimde içinde barındırdığı için.

Adam Driver ve Alba Rohrwacher’in başrolleri paylaştıkları film, romancı MarcoFranzoso’nun “Il Bambino Indaco” (İndigo Çocuk) adlı romandan esinlenmiş. Filmin içeriğini bilimsel, pedagojik, sosyolojik ve psikiyatrik açılardan incelememiz iyi olacaktı. Biz de bunu tam 5 uzman eşliğinde yaptık!

Anneler ve uzmanlar olarak tartıştığımız konular aşağıdakiler oldu:

– New Age inanç sistemi
– Vejetaryenlik, veganlık ve annelik
– Suda doğum, SSVD gibi yeni “moda” doğumlar
– Doktor karşıtlığı, doktorlara inançsızlık
– İlaç ve aşı karşıtlığı
– Anne psikolojisi
– Şizoid kişilik bozukluğu
– Munchausen by Proxy sendromu

KONUŞMACI UZMANLAR:
Uzm. Psk. Beril Papuççuer
Uzm. Psk. Burcu Aksongür
Çocuk gelişim uzm. Birgül Bayoğlu
Beslenme Uzmanı Lale Sağlık
Doğum uzmanı Op. Dr. Burcu S. Karamürsel

Etkinliğimizin amatör video kaydı ile yapılmış özetini izlemenizi tavsiye ederim. Bir başka güzel etkinlikte karşılaşmak umuduyla.

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız