Bebek

9 – 12 aylık bebeğiniz için oyunlar

Bebeğinizle oynayabileceğiniz 17 harika oyun:

mom-1312766_640KARINCA TAKİBİ

Evimizde misafir etmek üzere karıncalarımızı davet ediyoruz. Bebeğimizle birlikte karıncalar nereye biz oraya gidiyoruz. Emekleyen ya da yürümeye yeni başlayan bebeklerimiz için harika bir doğayı keşif, takip oyunu. Zaten emekleme yardımcısı oyuncaklar da doğadan esinlenilmemiş mi? Uğur böceği ,tırtıl vs. aynı şekilde evimizdeki bir su kaplumbağası da miniğimizin dikkatini üzerine toplayacaktır.

İLK TABLOM

En büyüğünden beyaz fon karton, 4 adet de alabilirsiniz, ortaya oturduğunda çizimini rahat rahat gerçekleştirebilsin minik ressamımız diye. Kavrayabileceği tombul renkli kalemlerden de eline verdiğimizde çizsin çizebildiğince, parmak boyasıyla da ilk tablosunu yaratabilir. Artık hangisini yapmayı daha çok severse, tercih onun. Kendi hareket etmesiyle çıkan karalamalar neden sonuç ilişkisi kurmasına destek olacaktır.

BUZDOLABI MAGNETLERİ

Hani şu olura olmaza reklam niyetine evlere dağıtılan ya da hatıra amaçlı satın aldığımız magnetler aslında miniklerimiz için bulunmaz favori oyuncaklardır. Bebeğimizi buzdolabının karşısına oturtup yapıştırıp çıkartmalarını izleyebilirsiniz. Aynı amaca yönelik olarak yeni duvar boyaları da var. Duvarı boyuyorsunuz ve o bölümü magnetleri yapıştırma alanı olarak da kullanabilirsiniz. Öğretmek istediğiniz kavramların kartlarını hazırlayın ve arkasına bir mıknatıs işte size yaratıcı bir oyuncak.

EV YAPIMI KUM

Bebeğinizin çok seveceği bir etkinlik, bir çalışma ürünüdür. Evimizde hazırlayacağımız kumun ölçüsü şu: 8 ölçü un, 1 ölçü zeytinyağı. Tercihen kum rengine benzesin diye unumuz tam buğday unu olsa güzel olur. Kıvamını ve miktarını yine biz anneler öngörümüze göre hazırlayabiliriz. Bebeğimiz kumla tanışırken “Ayy ağzına aldı, ayy ne yuttu” telaşına düşmeden gönül rahatlığıyla ev yapımı kum karşınızda.

KAPLAR-KAPAKLAR

Bir çok büyüğümüzden duymuşuzdur. “Evde bir sürü oyuncak var gidip tencere kapaklarla oynuyor” diye. Evet klasikleşmiş güzel bir oyunumuzdur. Çocuklar kapakları bir birine uydurmaya çalışır. Aslında araştırır, keşfeder. Bu süreçte renkli kapaklar daha fazla dikkatlerini çeker.

OYUN HAMURUNDAN NESNE TOPLAMA

Bebeklerimizi gözlemlersek fark ederiz ki bir şeyleri mıncıklamak, yemeğe ellerini sokmak hoşlarına gitmeye başlar. İşte tam o zaman oyun hamuru zamanıdır. Çeşitli markaların oyun hamurları olduğu gibi evde de oyun hamurunuzu yapabilirsiniz. Bunun içinde farklı tarifler mevcut. Giderek bebeklerimiz işaret ve başparmaklarını iyi kullandıklarından oynadığı oyun hamurlarının içerisine nesneler yerleştirip onları toplamasını isteyebilirsiniz. Küçük kas becerilerini geliştirmeye yönelik harika bir oyun olacaktır.

FARKLILIKLARI BUL

Benim bebeğim şimdi nereden nasıl bulacak hangisi farklı demeyin. Şöyle düşünün bir leğen ve leğenin içi makarnayla dolu, o makarnaların arasında da renkli misketler var. Çocuğunuzun dikkatini makarnanın zemin olduğu bu etkinlikte tabiî ki misketler çekecektir ve onları almak isteyecektir. Bunun gibi etkinlikleri artırarak dikkat çalışmaları yapabilirsiniz hem de psikomotor hareketlerini geliştirir.

MAKARNA PARTİSİ

Bu çalışma için spagetti makarnadan iyisi olamaz. Spagetti makarnalarımızı haşlıyoruz ve gıda boyasıyla renklendiriyoruz. Miniklerimiz de gönüllerince dokunarak eğlenip öğreniyorlar.

VÜCUDUMUZU TANIYALIM

Bebeğinizin fotoğrafını büyük boy olarak baskı alabilirseniz bu çalışma için eğlenceli olacaktır ama tabiî ki şart değil. Aynanın karşısında vücudun kısımlarına yönelik şarkılarla ve oyunlarla miniğiniz öğrenmeye hazır. Gözlerine dikkat çekerken evdeki gözlüklerle daha çok odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Başınıza saçlarınıza dikkat çekerken şapka ve taraktan yararlanabilirsiniz.

KOMANDO

Bebeğimizin ilk aylarında bu oyunun basitini oynamıştık. Şimdi biraz karmaşıklaştıralım. Bebeğiniz emekliyorsa da yürüyorsa da ona yastıklarla bir labirent hazırlayın ve aralarından geçerek sonuca ulaşsın. Kendi yolunda yürüsün, yolunu takip etsin.

DOĞA PANOSU

Mantar bir pano edinin ve çocuğunuzla dışarı çıktığınızda çocuğunuzun merak edip aldığı, incelediklerini yanınızda getirin ve o panoda sergileyin. Belli ki çocuğunuzun ilgisini çekmiş ve onu öğrenmeye hazır. Fırsat eğitimi denilen bu anı hazırlayacağınız panoyla pekiştirebilirsiniz.

HULLOHOP TÜNELİ

Evinizde koridorunuza, odanıza çocuğunuzun eğlenerek geçeceği hullohopları bantla sabitleyebilirsiniz. Hem renkli hem de içlerinden geçilebilir olduklarından gerek yürümeye başlayan gerekse emekleyen bebeklerimiz için eğlenceli bir aktivite olacaktır.

KAĞIT YIRTMACA

Sıradan beyaz kağıtlarla sınırlamayarak bebeğimizin gelişmiş parmak becerileri artık değişik türde kağıt yapılarını da yırtmayı becerebilecektir. Gazete kağıtları ambalajlar, poşetler, sünger parçaları, folyolar vs bunların her biri bebeğimizin gelişimine yardımcı materyallerdir.

BAYRAK YARIŞI

Eskilerden ilkokulda sıkça oynadığımız bir oyun hatırlıyorsunuzdur. Şimdi bebeğimizle oynayacağız en basit haliyle tabi ki.  Belirli bir uzaklığa bayrağımızı yerleştirebileceğimiz gibi elimizde tutarak da bize yönelmesini sağlayabiliriz. Al ver gibi basit kelimeleri de anlayacağından oyun etkili bir şekilde gerçekleşecektir. Boyunun yeteceği odanın çeşitli yerlerine de birden fazla bayrak yerleştirerek bize getirmesini isteyebiliriz.

PİPETLER-ÇUBUKLAR

Pipet ve çubukları karton bir kutuya saplayın el göz koordinasyonu ve küçük kas becerileri için sapladığınız yerden almaya çalışması ve tekrar yerine yerleştirmek istemesi oldukça önemlidir. Diğer bir seçenek de pipetleri ve çubukları karışık bir şekilde bırakıp kendince bir şeyler yapmasını beklemek olabilir.

KAPLUMBAĞA-BALIK BESLEMEK

Evinizde şimdiye kadar evcil hayvanınız olmamış olabilir. Ancak kaplumbağa veya balık beslemek iyi bir başlangıçtır. Bebeğinizle birlikte hayvanınızı büyütebilir ve bebeğinize onu tanıtabilirsiniz. Hayvanlarla etkileşim bebeklerin sevdiği etkinliklerdendir. Onların hareketleri çıkardıkları sesler her zaman bizim anlatımımızdan daha etkili sonuçlar verir. Bir fotoğrafa bakıp bu köpek hav hav demektense sokakta karşılaştığı köpeği her zaman daha iyi hatırlayacaktır.

KAPAKLAR-TOPLAR

Çeşitli kapakları ya da plastik hafif topları bant gibi yapışkan bir yüzeye yapıştırarak onları çekip almasını sağlayarak becerilerini geliştirebilirsiniz. Bu gibi faaliyetler de renk farkındalığına da geçmek isterseniz seçtiğiniz kapak veya topların hepsi aynı renk olabilir. Böylelikle iki çalışmayı birleştirmiş olursunuz. Bebeklerimiz 1 yaşlarına doğru artık kapakları kapama kavanozları kapama gibi takma çıkarma kapakların ait olduğu nesneyi bulmaya çalışacaklardır. Bu yüzden kapaklar bulunmaz etkinlik materyalleridir.

Nurgül Ayşe TEZCAN KOÇER

1987 Eskişehir doğumlu Anadolu üniversitesi eğitim fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği (2009) ve aynı zamanda Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler (2009) mezunu olup, 2009 yılından bu yana istanbul’da öğretmenliğe devam etmekteyim. 20011-2013 yıllarında belediyenin yaygın eğitim veren kurumlarnda yetişkinlere yönelik çocuk gelişimi dersinde eğitimci olarak görev aldım. 2013 yılında sevdiğim adamla evlendim. 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Eğitim yönetimi ve denetimi bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. 2014 yılında hayatımı renklendirecek yavru karıncamın müjdesini aldım. Kendi adıma cesur bir karar alarak bebeğimi kucağıma almak için ABD New York şehrine gitmeyi tercih ettim.Eylül 2014’ten beri bebeğimin bana öğrettikleriyle bildiklerimi harmanlamaya çalışan bir anneyim.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız