Kategorisiz

5 yaş erken değil; önemli olan yöntem!

kindergarten03Türkiye’de okula başlama yaşının aşağıya çekilmesi ile ilgili tartışmalar süredursun, Amerika Birleşik Devletleri’nde çocuklar 5 yaşını doldurunca örgün eğitim sistemine dahil oluyorlar. Burada 5 yaş zorunlu eğitim kapsamında olan anasınıfına başlama yaşı… Ancak anasınıfı eğitim müfredatı Türkiye’deki anasınıflarının programından hayli farklı. Aslında ABD’de bir anasınıfı öğrencisi Türkiye’deki ilkokul birinci sınıf öğrencisi ile benzer şeyleri öğreniyor. Tek bir farkla: Yöntem farkı!…

Eğitim biliminde yöntem

Zaten dananın kuyruğunun koptuğu nokta da burası. Yöntem eğitim biliminde çok önemli bir faktördür. Yöntem eğitim programlarının başarılı olup olmamasını etkileyen bir etmendir. Ülkemizde 5 yaşını doldurmuş çocuklara okuma yazma öğretmeye çalışırken izlediğimiz yöntemdir; anne babaları korkutan. Öte yandan ilkokula başlamak zaten akademik becerilerden ibaret olmadığı için bu sözünü ettiğimiz yöntem çocukların sosyal-duygusal alandaki gelişimlerinin nasıl destekleneceğini de kapsamaktadır ki; işte ne yazık ki bizim ülkemizdeki ilkokullar 5 yaş çocuklarını bu yönde destekleyebilecek altyapıya sahip değiller.

handwriting without tearsABD ileTürk okul öncesi eğitim yöntemleri farklılıkları

Oğlum anasınıfına bu sene ABD’de başladı. Her ne kadar bir okul öncesi eğitimcisi olsam da bu ülkedeki anasınıfı – yani buradaki adıyla kindergarten – programını çok araştırmamıştım. Burada kindergarten öğretmenleri ayrı bir eğitimden geçiyor; yine bir yöntem farkı! Dolayısıyla yoğun bir akademik eğitimle karşılaşınca şaşırdım. Çocuklar “handwriting without tears”  (gözyaşı dökmeden el yazısı) adı verilen bir programla yazmayı öğreniyorlar ve Türkiye’dekine benzer şekilde seslerden yola çıkarak okumayı öğreniyorlar. Buraya kadar benzer stresler ve sıkıntılar olsa da, sınıf ortamı ve öğretmen tutumuna baktığımızda farklılıkları görüyoruz. Anasınıfları okul öncesi eğitimin devamı niteliğinde tasarlanmış. Yani daha üç gün önce bir okul öncesi eğitim kurumunda koşup oynayan sınıfta rahatça hareket eden çocuk bir anda 40 – 50 dakika boyunca arkadaşının sırtını görecek şekilde sırada oturmak zorunda bırakılmıyor. Yuvarlak ya da dikdörtgen masalar çevresinde küçük gruplar halinde oturuyor çocuklar. Sınıf rengarenk, her yerde yazılı uyarıcılar var. Sınıfta oyun saatinde oynamak üzere legolar, bloklar, oyun hamurları  ve kutu oyunları mevcut. Tuvaletler sınıfın içinde; 5 yaşında da öz bakım becerileri konusunda hala gelişmekte olan çocuklar olduğu düşünüldüğünde bu çok mantıklı. Ve sınıf mevcudu  24. Bu tek öğretmen olduğu düşünüldüğünde hiç de az bir rakam değil. Ama yazımın başında da değindiğim gibi eğitim yöntemi tek öğretmenin 24 çocukla rahatlıkla ilgilenebilmesini sağlıyor. Sorunlar aksaklıklar ya da velilerin memnun olmadığı noktalar her eğitim sisteminde olabilir. Her programın daha iyisi mevcuttur, her program geliştirilmeye açıktır. Öte yandan, örgün eğitime başlama yaşı 5 yaşa çekiliyorsa, bununla ilgili altyapı hazırlıkları yapılsa, aslında çocukların 5 yaşında okula hazır olduklarını ama nasıl bir okul ortamına girdiklerinin önemli olduğu kolayca görülür. Oğlum şu anda muhtemelen Türkiye’deki birçok yaşıtı gibi kargacık burgacık yazısı ile yazıyor ve seslerden yola çıkarak az çok okuyor. Ama benim için daha önemlisi okulu çok seviyor ve hala okulu arkadaşları ile oyun oynadığı bir yer olarak görüyor.

Diliyorum ki, ülkemizde de 5 yaşındaki çocukların gelişimsel ihtiyaçları göz önüne alınarak, uygun eğitimden geçmiş öğretmenler tarafından uygun ortamlarda okula başlayacakları günler görelim!

Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Eğitime gönül veren, eğitim konularında okumak ve yazmaktan büyük zevk alan Elif Kalkan doktorasını Okul Öncesi Eğitimi alanında tamamladı. Türkiye'de ve ABD'de anaokullarında uzun yıllar öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. İşini çok seviyor ancak 9 ve 4 yaşlarındaki oğullarıyla geçirdiği zamanlar onun için herşeyden değerli...

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Evet, olay budur. "Ayyy benim küçücük evladım nasıl okula gidiceeeek" değildir.