Güncel Kategorisiz Müzik Sergi

29 Eylül Cumartesi günü Moda’da şenlik var!

Sonbahar…Yazdan kalma havası, gökyüzünün tüm maviliği ve kuruyan yapraklarıyla bizi sokaklara çağırıyor. Bu haftasonu kaçırılmayacak bir festival, Moda’da Hacı Şükrü Sokak’ta yaşanacak!

Lokomotif Kültür ve Sanat Derneği tarafından yaratılmış olan bu yıl beşincisi gerçekleştirilen Burunda Sanat Festivalinin kapsamında, bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Moda Sokak Şenliği, dopdolu bir program eşliğinde katılımcıları sanatla besleyecek.  İstanbul’un sonbaharında bu şenlikle yeni bir kültür sezonunun kapıları aralanacak. Şenlikte Moda Gönüllüleri, Gürcü Sanat Evi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Kırmızı Biber Derneği ‘nin standları yer alacak.

Bu şenlikte bütün etkinlikler ücretsiz. Bazı atölyeler için rezervasyon gerekli ve sınırlı sayıda yer mevcut olduğundan, atölyelere katılmak için lokomotif.moda@gmail.com adresi ile iletişime geçilmesi gerekiyor.

Şenlikte neler var?

Sokak Şenliği’nde sanatçı Ayşe Güldiz, saat 14:00 – 17:00 arasında Hacı Şükrü Sokak’taki kilise duvarının çocuklar tarafından resimlendirileceği interaktif çalışma sonunda “Uyanış Anı” duvar resminin oluşturulmasına yardımcı olacak.

Lokomotif üyesi iki ressam, Evren Gül ve Ayşenur Artar, “Doğaya Uyanış” adlı interaktif resim çalışmasıyla şenlikte yer alacaklar. Bu proje, insanın hem kendi doğasını hem de bununla uyumunu sağlama zemini olan doğal çevresiyle ilişkisini sorgulayan bir çalışma olacak. Bu resim doğal ortamın bize çağrıştırdığı sessiz, ferah, dingin ve dinamik güdülerin tamamını ve ötesini duyumsatmayı hedefliyor.

Şenlikte saat 14:00’ten itibaren çocuğunuzla Melike Özçağlı ile yüz boyamaya katılabilirsiniz.

Saat 14:20 – 15:00 arası Gülsin Gümüş Müzik ve Dans Atölyesi, müzikallerden şarkılar sunacak, tango ve salsa dans gösterisi yapacak.

Çocuklara ve gençlere doğa sporları yapma imkanı sunan bir kamp ve eğitim merkezi olan İstanbulkamp, bu şenlikte çocuklarla doğadan malzemelerle sanat atölyeleri paylaşacak.

Sahne Tiyatrosu’nun 3-6 yaş grubuna hitap eden “Mikroplar” isimli kukla atölyesi de 15:00 – 15:30 saatleri arasında sahne alacak.

Saat 15:45 – 16:45 saatleri arasında Academia de Capoeira da Angola İstanbul Müzik ve Dans Grubu sahne alacak. Capoeira, Brezilya kökenli, dövüş ağırlıklı folklorik olan bir sanat. Copoeira’yı diğer dövüş sanatlarından ayıran temel özellik, içerisinde dövüş ve estetik, oyun ve dans, isyan ve diyalog öğelerini ritim ve uyum içinde barındırmasıdır. İzleyenler için değişik bir tecrübe olacak.

 

Şenlikte 15:45 – 16:45 saatlerinde 5-12 yaşları arasındaki çocukların katılabileceği Serkan Kırmızı’nın, çocuklar için perküsyon atölyesi olan Davulumdan Masallar’ı yer alacak. ”Çocuklar mı getirecek ceplerinde kelimeleri, yoksa kargalar mı diyecek bilmediğimizi. Orası bilinmez. Bekleyelim. Nasıl olsa rüzgarı da bol olur sonbahar döndü mü iskeleden”diyen Serkan Kırmızı ile daha önce yaptığımız röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

 

16.45-17.10 saatleri arasında Gürcü Sanat Evi’nden Akordeon ve Kafka Grubu sahne alacak.

16:45 – 17:10’da akordeonu sevdirmeyi, öğretmeyi, yaygınlaştırmayı, tanıtmayı; akordeon severleri ve amatör / profesyonel akordeonistleri bir araya getirmeyi hedefleyen İberya Özkan Akordeon Atölyesi sahne alacak. Ardından 17:10 – 17:45 saatleri arasında Aziz Ali Elyağutu Akordeon Solo’yu dinleyebilirsiniz.

17:45 – 18:45 saatlerinde Serkan Kırmızı bu kez Yetişkinlerle Perküsyon Atölyesi gerçekleştirecek. Etkinlik, 13 yaşından itibaren yetişkinlere hitap edecek. Şehrin, sokağın, birbirimizin sesini duyarak müziksel anlamalara dönüştürmek, duymak duyurmak için bu atölyeye katılabilirsiniz.

18.45-19.00 saatlerinde Gürcü Sanat Evi’nden Koro ve Kafka Grubu, ardından Gülsin Gümüş Müzik ve Dans Atölyesi Latin ve Tango dansları sahneyi dolduracak.

19.30-20.00 saatleri arasında perküsyon sanatçısı Serkan Kırmızı, gün boyu atölyelerine katılanlarla birlikte Amatör Perküsyon Gösterisi’ni sahneleyecek.

20.20-21.00 : Howline Time Blues Grubu, İsmail Kıymaz (gitar), Aylin Eser (vokal), Cihangir Akkuzu (davul), Bora Özçoban (bas gitar), Alper Şengür (vokal)’den oluşuyor. Çok popüler ve enerjisi yüksek olan Howline Time’ın performansı sonbahar gününü geceye bağlayacak ve son olarak  21.20-22.00’de Caz doğaçlama grubu olan “EvdeYoklar Orkestrası” sahne alacak.

 

Özetle Şenlik Programı:

14.20-15.00 : Gülsin Gümüş Müzik ve Dans Atölyesi Koro-Müzikal14.30-21.00: Evren Gül +Ayşenur Artar İnteraktif resim çalışması15.00-15.30 : Kukla Tiyatro Grubu “Sihirli Sahne Tiyatro”
15.30-16.00 : “Academia de Capoeira da Angola İstanbul” Müzik ve Dans Grubu15.45-16.45 : Serkan Kırmızı ile Çocuklarla Perküsyon Atölyesi16.45-17.10 : Gürcü Sanat Evi’nden Akordeon ve Kafka Grubu

17.10-17.45 : Aziz Ali Elyağutu Akordeon Solo

17.45-18.45 : Serkan Kırmızı ile yetişkinlerle Perküsyon Atölyesi

18.45-19.00 : Gürcü Sanat Evi’nden Koro ve Kafka Grubu
19.05-19.10: Gülsin Gümüş Müzik ve Dans Atölyesi Latin ve Tango dansları

19.30-20.00 : Serkan Kırmızı ile Amatör Perküsyon Gösterisi
20.20-21.00 : “Howline Time” Blues Grubu

21.20-22.00: “Evde Yoklar Orkestrası

 

Lokomotif Kültür ve Sanat Derneği Hakkında:

Lokomotif Kültür ve Sanat Derneği, sanatçı ve iletişim profesyonellerinin aynı istek ve tutkuyla harekete geçip bir araya gelmesinden doğmuştur. Tasarım ve tasarımcıları desteklemek; sanatçıların bir araya gelmesini sağlamak, halkla buluşturmak ve sanatçıların bir araya gelerek yaratacağı yeni ifade biçimleri ortaya koymak; boya, desen, fotoğraf, heykel, tiyatro, şan, kukla, enstalasyon, müzik, performans, şiir…

Lokomotif’in ana amacı, sergi, gösteri ve festival organizasyonları ile kitlelerin ve sanatçıların buluşabilmesini kolaylaştırmaktır.

 

Tülay Sarı

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Mayıs 2012-Şubat 2014 tarihleri arasında Alternatif Anne'nin içerik yöneciliği ve editörlüğünü yürüttü. Evli ve Kartal isminde bir oğlan annesi. Bebeğinin dünyaya gelmesiyle ara verdiği çalışma hayatının yerini bebeği, kişisel gelişimi ve hobileriyle doldurdu, ardından önceliklerini ve farklı ilgi alanlarını keşfederek kendine bambaşka iş dalları yarattı. Bebeğinin hayatına kattığı ışıltıyla değişen hayata bakış açısı, dünyasını zenginleştirdi. Hayat koşturmasında göremediği kendini, bebeğinin doğumuyla keşfettiğini ve anne olmanın, kişilik gelişimi, hayatı anlama, doğayı fark etme ve yaratıcılık konusunda paha biçilmez bir öğreti olduğunu düşünüyor. Altın çağda çocuklarla olmak istiyor! Çocuk nefes koçu. Halkla ilişkiler yapıyor, eğitim ve etkinlikler organize ediyor, yazı yazıyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız