Alışveriş Güncel Kategorisiz Magazin Moda

2013 Oscar: En iyi ve en kötü kıyafetler

Bu sene ünlülerin Oscar Ödül Töreni için kıyafet seçimleri özenliydi. Gerek kırmızı halıda, gerek ödül töreninden sonra yapılan partilerde gördüğüm kıyafetler arasından hangisini daha çok beğendiğime karar vermekte zorlandım. Belki de bunun nedeni son senelerde ödül törenleri kıyafetlerinde belli bir trendin olması ve ünlülerin o trendi takip ederek güvenli bir şıklık sergilemesi. Örneğin içi gösteren tüller, danteller ve pullar çok moda. Geçen sene Angelina Jolie’nin siyah elbisesi içinde poz verirken sağ bacağını mümkün olduğunca ileriye konumlandırarak başlattığı derin bacak dekoltesi ve Hillary Swank’ın 2005 senesinde Oscar alırken giydiği kıyafete benzeyen derin sırt dekolteleri de öyle. Makyaj ve saçlarda sade ve doğal uygulamalar var. Dağınık topuzlar, düz fönler ya da Rita Hayworth stili, açık bırakılmış dalgalı saçlar çok moda. Aksesur tercihleri genellikle minimal. Bu da zaten çok hoş olan kadınların güzelliğini daha çok ön plana çıkarıyor.

Erkeklerin işi ise nispeten kolay. Takım elbise ya da smokini giydikleri zaman olay bitiyor. Yalnız bu sene iyice baskın olan kirli sakal trendi bir an evvel unutulsa daha çok memnun olacağım. Bir-iki kişi yaparken sorun yok da, tüm erkekler janti kıyafetlerini geçen haftasonundan kalma sakalla süsleyince garip bir görüntü oluşuyor. Traş şart beyler!

Gelelim 2013 Oscar törenlerinden en şık giyinen 7 ve en kötü giyinen 7 kadına… Sıralamada en iyiden daha az iyilere ve en kötüden daha az kötülere doğru gittim…

+Naomi Watts (Armani Prive)

Naomi’nin gümüş rengi, futuristik kıyafetinin asimetrik kol kesimi çok şıktı. Dağınık topuzu yüzünün güzelliğini ortaya çıkarmıştı. Pırlanta küpeleri ve metalik saati elbisesine oldukça uyumluydu. Belki Oscar’ı kazanamadı ama bu zevkli seçimiyle gönülleri kazandı. En iyi kıyafetler listemde birinci sırada.
Naomi Watts

+Halle Berry (Versace)

Genellikle denizkızı şeklinde tuvaletlerin seçildiği törende, Halle Berry düz kesimli ve vatkalı tuvaletiyle kalabalıktan sıyrıldı. Zaten düzgün olan vücudu her türlü kıyafeti taşımaya müsait. Bir de böyle alışılmadık ve zevkli seçimlerle tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Kıyafetin göğüs kısmındaki ipli detaya bayıldım. Siyah ve altın tonları ten rengine çok güzel uyum sağlamış. Abartısız makyajı ve kendisine gerçekten yakışan kısa ve dinamik saç kesimiyle Halle bir harika…
Halle Berry

+Amy Adams (Oscar de la Renta)

Gri straples, tül detaylı tuvaletinin içinde Amy adeta bir prensesi andırıyordu. Özenli topuzu, zevkli takıları ve tam dozunda makyajıyla kusursuz bir Hollywood şıklığı sergiliyordu.
Amy Adams

+Jessica Chastain (Armani)

Uzun süre sinema sektöründe emek verdiği halde geri planda kalmış olan Jessica, son yıllarda sergilediği güçlü kadın rolleriyle beklediği çıkışı yakaladı. Doğuştan kızıl olan harika saçlarını Oscar töreni için Rita Hayworth gibi tarayan aktrist, ten rengine çok yakışan klasik kesimli tuvaletiyle duru bir zerafet sergiledi. Çok hafif göz makyajını kıpkırmızı bir rujla tamamlayan Jessica kıyafetiyle uyumlu takı seçimleriyle de herkesi kendine hayran bıraktı.
Jessica Chastain

+Charlize Theron (Dior)

Bir melek gökyüzünden yeryüzüne inmiş olmalı… Beyaz Dior tuvaletinin içinde Charlize o kadar duru bir güzellik sergiliyor ki… Güney Afrika kökenli eski bir model olan ve sinema sektöründe de başarısını 2003 senesinde aldığı Oscar ile kanıtlayan Charlize, kırmızı halıdaki zevkli seçimleriyle tanınıyor. MadMax filmindeki rolü için sarı uzun saçlarını kısacık kestiren aktirist güzel yüzünü vurgulayan bu yeni saç modeliyle herkesi kendine hayran bıraktı.
Charlize Theron

+Sandra Bullock (Elie Saab)

Aktörlüğe ilk başladığı senelere oranla son dönemlerde moda anlayışında gözle görülür bir rafineleşme olan Sandra Bullock bu sene de bizi yanıltmadı. Tül ve dantel detaylı siyah tuvaleti diğerlerine göre biraz muhafazakar kesimli olsa da, bence oldukça asil duruyor. Sandra’nın giyiminde en beğendiğim detaylardan biri de düz fön çektirdiği saçlarına tek taraflı olarak taktığı pırlanta saç aksesuarı. Tek kelimeyle mükemmel.
Sandra Bullock

+Octavia Spencer (Tadashi Shoji)

Geçen sene en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar kazanan Octavia, kilolu kadınların nasıl zevkli seçimler yapabileceğinin en canlı örneği. Krem rengi sade tuvaletinde kol üstü bölgesini stratejik olarak kapatan asimetrik tül detayı bir harika. Duman rengi göz makyajı ve elbisesinin üst bedenindeki işlemelere uygun sallantılı küpesiyle Octavia, adeta moda dersi veriyor.
Octavia Spencer

– Adele (Jenny Packham)

Aaah! Ah! Adele. Ben sana ne diyeyim ki? Bu kız bir türlü giyinmeyi öğrenemeyecek. Henüz 25 yaşında olmasına rağmen sahne kıyafetlerinde ve böyle özel günlerde 50 yaşındaki bir kadın gibi giyinmekte ısrar ediyor. Tamam kilolarıyla başı biraz dertte ama Hollywood’da kilolu olup da kaliteli giyinen ünlülerden hiç mi örnek almıyor? Her kadının moda zevki olmayabilir, ancak bu konuda çözümler mevcut. Adele’in kendine bir moda danışmanı tutmasının (ya da varsa mevcut olanı kovmanın) zamanı geldi de geçiyor. Sesine bayıldığımız bu sanatçı, görselliğin hüküm sürdüğü gösteri dünyasında biraz gayretle gözlere de hitap edebilir. Zira yüzü çok güzel… Hadi Adele, seneye bu 50 yaşındaki Opera divası kıyafetlerini bırakıp yaşına ve beden biçimine uygun şık bir kıyafetle karşımıza çık da bizi şaşırt.
Adele

– Anne Hathaway (Prada)

Beyaz perdede önceden masum küçük kız rolleri sergilemesine rağmen, Devil Wears Prada filminden sonra büyük bir çıkış yapan Anne özel günlerdeki zarif ama zevkli kıyafet seçimleriyle tanınıyor. Bununla beraber son Oscar törenindeki seçiminin çok da başarılı olduğu söylenemez. Yaka kesimi çok yukarıda olan tuvaletinin göğüs kısmındaki dikişler yanlış bir vurgu yaparak Twitter’da herkesin #LesNipplerables hashtag’iyle Anne’den söz etmesine yol açtı. Yine yakası bu kadar kapalı bir tuvaletin boyun kısmına takı takarak en önemli moda kurallarından birini ihlal etti. Kolyeyi tamamen çıkarıp, küpelerin boyutunu büyütmek çok daha doğru olabilirdi. Yine de Les Miserables için kısacık kestiği ve ona çok yakışan saçları ve pembe tonlarındaki kibar makyajını göz önüne alarak Anne’i affediyoruz.
Anne Hathaway

– Melissa McCarthy (David Meister Signature)

Son dönemde oynadığı komedi filmleriyle güzel bir çıkış yapan Melissa da maalesef kilo sorunu çeken ünlülerden. Bununla beraber bu kadar zevksiz bir tuvalet seçimi gördüğümü hatırlamıyorum. Kıyafetin drapeleri tamamen yanlış yerlerde ve renginin de çok güzel bir gri olduğu söylenemez. Yakın plandan bakıldığında şirin bir yüzü ve güzel gözleri olan Melissa sağlığı açısından acele kilo vermeli. Kilo verdikten sonra da kendisine daha yakışan kıyafetleri bulacağından hiç şüphem yok.
Melissa McCarthy

– Helena Bonham Carter (Vivienne Westwood)

Çok usta bir karakter oyuncusu olmasına rağmen Helena senelerdir egzantirik kıyafet seçimleriyle tanınır. Kendisi kadar egzantirik bir yönetmen olan Tim Burton ile beraber olan Helena’nın garip kıyafet seçimleri belki yakın çevresinde pek de göze batmasa da kırmızı halı üzerinde sırıtıyor. Her sene tuvaletten çok film kostümü kıvamında kıyafetlerle törenlere katılan Helena’nın makyaj seçimleri de 1980’li yıllarda takılıp kalmış gibi. Saçlardan ise hiç bahsetmeyelim. Saçtan daha çok İngiltere’nin ünlü Ascot At Yarışları’ndaki tüylü şapkalar kıvamında duran bu modelleri uygulayan saç stilistinin Hollywood’da yeri olmamalı. Helena’nın siyah beyaz kıyafeti her ne kadar usta modacı Vivienne Westwood’un elinden çıksa da, Vivienne’de punk tarzıyla tanındığı için Helena’ya neden güzel geldiği açık.
Helena Bonham Carter

– Jennifer Lawrence (Dior)

Bu sene en iyi kadın oyuncu rolünde Oscar alan Jennifer’a bir türlü ısınamadım. Tamam hoş bir kız olabilir ancak oyunculuk gücü sanki medya tarafından fazlaca şişiriliyor. Verdiği röportajlarda kullandığı kelime seçimleriyle pek çok konuda bilgisiz, toy yapısını vurgulayan Jennifer’in 2013 ödül törenindeki kıyafet seçimi kimileri tarafından çok beğenilse de bence gelinlik özentisi beyaz bir kıyafetten öteye gidemiyor. Bu kıyafetin içinde Jennifer, fırsat bulmuşken en kabarık eteği giymeye özenmiş, mezuniyet balosuna giden bir lise öğrencisini andırıyor. Tek beğendiğim yönü gri/mavi gözlerine çok yakışan dumanlı göz makyajı ve dağınık topuzu oldu.
Jennifer Lawrence

– Amanda Seyfried (Alexander McQueen)

Aman Amanda, sen ne yaptın? Duru güzelliği ve duygu yüklü, başarılı oyunculuğuyla son dönemde en beğendiğim genç aktristlerden olan Amanda, özel günler için genelde başarılı tercihler yapıyordu. Ancak bu sefer beni yanılttı. Öncelikle kıyafetinin tonu çok kötü. Bembeyaz teni ile sıfır kontrast oluşturan bu tuvalet onu oldukça soluk göstermiş. Adeta hiçbirşey giymemiş gibi duruyor. Kıyafetin işlemeleri sıkıcı, yakası boğucu. Takıları gözden kayboluyor. Topuzuysa ona çok daha büyük bir kadın havası vermiş. Kısacası çok tatlısın Amanda, ama, kıyafetin olmamış…
Amanda Seyfried

– Salma Hayek (Alexander McQueen)

Latin güzeli Salma genellikle güzel giyinirdi. Bu sefer bir haller olmuş. Kıyafetinin boyun kısmındaki işler o kadar ağır ki, o ağırlık altında eziliverecekmiş gibi duruyor. Dar kesim tuvaletinin üzerine yaptığı kocaman topuz, kafasını vücuduyla orantısız şekilde büyük gösteriyor. Topuzun kenarlarındaki saç aksesuarlarına da bir anlam veremedim. Salma bu sefer kıyafet seçiminde sınıfta kaldı.
Salma Hayek

Tanla B.

ALTERNATİF ANNE YAZARI| 2013'ten Şubat 2014'e kadar Alternatif Anne'nin webmaster'lığını üstlenmiş bir dijital medya sanatçısıyım. “Grafik dizaynı, web sitesi/blog tasarımı, üç boyutlu (3D) modeller, kitap kapakları ve aklınıza gelebilecek her türlü bilgisayarlı tasarımı” FireFrogCreative.com markası altında yürütüyorum.
Eşim Kuzey’le birlikte Amerika’da yaşıyoruz. 2011’de oğlumuz Can, ce-e yapınca, uykusuzluktan sislenmiş beynime daha fazla güvenemedim ve “Verba volant, scripta manent”/ “Söz uçar, yazı kalır” diyerek, çocuklu hayata dair maceralarımızı paylaşmak üzere “BebekveBen.com” blogumu tutmaya başladım. Birkaç ay sonra, 2011 Blog Ödülleri’nde halk oylamasında ilk 10’a kaldım. Hayatı, gerçek ve sanal insanları, okumayı, öğrenmeyi, bildiğim konularda cır cır ötmeyi, bilmediklerimde çenemi kapatıp dinlemeyi seviyorum. Salyangoz dahil aklınıza gelebilecek herşeyi yiyebilirim, açken önüme çıkmayın. Sosyal ağlarda aktif, uzaylılarla tanışmak için can atan bir dünya vatandaşıyım.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Bu seneki ödül törenindeki bazı kostümlere bayıldım muhteşem kostümler ve ünlüler çok yakıştırmışlar kendilerine ama bazıları ise korku filminden çıkmış gibilerdi …Özellikle Naomi Watts, Charlize Theron süper…