Kategorisiz Teknoloji

Yeni nesil çocuklar ve teknoloji

Çocuğun tabletPC'le işi yok demeyin! Çocuklarımızı teknolojiyle tanıştırmanın bir çok yararlı tarafı da var:

ipad-1126136_640Yeni nesil çocuklar teknolojinin içine doğuyorlar. Her ne kadar küçük yaşlarda çocuklarımızı olabildiğince dijital dünyadan uzak tutmaya çalışsak da teknolojinin günümüzde yaşanan sosyo-kültürel değişimin önemli bir paçası olduğunu kabul etmek zorundayız. Kaldı ki doğru ve dengeli kullanıldığında teknolojinin çocuk gelişiminde çok yönlü yarar sağladığı da gözlemlenmektedir. Çocuklar için düzenlenmiş uygulamalar;

-ince motor becerileri

-mekansal farkındalık

-okuma

-görsel düşünme

-el-göz koordinasyonu

-yazma

-problem çözme

-harf/sayı/sekil/renk tanıma

-ve daha birçok konuda çocukların kendilerini geliştirebilmesi adına fayda sağlamaktadır.

Tabletler portatif olmaları nedeni ile anne-babalar tarafından okul öncesi dönem çocukları için çoğunlukla tercih edilmektedir. Minik bir pencereden gelen çok yönlü eğlence çocukların fazlası ile ilgisini çeker. Yeni nesil çocukların teknolojinin sunduklarına ve değişimine ne kadar hızlı adapte olabildiğine inanamazsınız. Bu hızlı kaynaşma merak duygusunun genel olarak davranış şekillerini belirlediği 2-5 yaş arasındaki dönemde çocukların tablete karşı bağımlılıklarının artmasına neden olmaktadır. Tablet, kullanımı dengelenmez ve denetlenmez ise çocukların gerçek dünya algısında sorunlara, davranış bozukluklarına, içe kapanma vb. sorunlara neden olabilmektedir.

Ebebeyn çocuk arasındaki ilişkiyi en az zedeleyerek tablet kullanımını denetlemenin en sistemli yolu Çocuk Modu Uyulaması (Kids Mode App) kullanmaktır. Android Uygulamalar içerisinde bu konuda kullanılabilecek çok çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. 5 konu başlığına dikkat etmek uygulama seçerken ebebeynler için faydalı olacaktır:

  1. Profil Oluşturma

Evde birden fazla çocuk var ise Çocuk Modu içinde her çocuk için farklı şifreler ile aktif hale getirilen profil olmalıdır. Böylece her çocuk için tek bir uygulama ile denetim sağlanabilir.

  1. Uygulama Seçimi

Her çocuğun profili için yaşına ve ilgi alanlarına uygun uygulamalar seçilebilir olmalıdır. Böylece farklı yaş gruplarının erişebileceği bilgiler denetlenmiş olacaktır.

  1. Internet Bağlantısı Denetimi

Gerek reklamlar, gerek uygulamaların gelişmiş sürümleri, gerekse video erişimleri gibi internet kaynaklı sorun oluşturabilecek durumlardan sakınmak için Çocuk Modunda gerektiğinde internet bağlantısı sınırlanabilmelidir.

  1.  Kullanım Süresi

Çocuk Modunun en büyük faydalarından biri de süreyi bire bir takip etmek zorunda olmamanızdır. Kullanılan program ile gün içinde hangi saat aralığında, kaç kez, ne kadarlık bir süre ile uygulamaların çocuğa açılacağı belirlenebilmelidir. Her profile özel bu özelliklerin çeşitlendirilebilmesi farklı yaşlardaki çocukların kendi ihtiyaç sıklığına göre tableti kullanabilmelerini sağlar.

  1. Uygulamadan Çıkış ve Ayarlar

Okul öncesi dönemde verilen bilgileri büyük bir hızla öğrenen çocukların teknolojiye bu kadar yatkın olmaları belki de bu yuzdendir. Bu nedenle, Çocuk Modundan çıkış ya da gerekli ayarlara girişlerin de özenle şifrelenmiş olması  geekmektedir. Tek bir şifre yerine çarpım tablosu gibi henüz çocukların hakim olmadığı değişken sorular uyulamayı ebebeynin yönetmesini kolaylaştırır.

Temel hususlar belirlendiğinde çocuklar dönemsel gelişiminde teknolojiden fayda sağlayabilmektedir. Anne-babaların çocukları açısından teknolojiye olan mesafeli ve endişeli tavırları yine teknolojik çözümlerle daha aza indirgenebilmektedir.

Merve Yavuzdemir

Merve Yavuzdemir

1986 Ankara'da doğdum. Hayalim olan ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama bölümünü bitirdirdim ve halen aynı bölümde yüksek öğretimime devam etmekteyim. 4.5 yaşında ressam bir oğlum ve 2 yaşında espirili bir kızım var :)) Kent yaşamının çocuklara sunduklarında var olan eksiklikler üzerine dertliyim... "Her çocuğun" sevgi dolu bir dünyada yaşama ve hayaller kurma hakkı olduğuna inandığımdan kendi çocuklarım kadar tüm çocuklara artı değer katmak için çabalamaktayım. En vazgeçilmezim hayal kurabilen, üretebilen ve vazgeçmeyen umudu olan çocuklar yetiştirmek, yetişmesini desteklemek....

www.kutupanne.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız