Boşanmak

Yaz Kızım Karar : Çocuğun Haczine!!

VVHer birimiz hayatlarımız içerisinde bazı kararlar alıyoruz, ve aldığımız tüm bu kararlar bize bir takım sorumluluklar getiriyor. Ki bana sorarsanız bunlardan en önemlisi aile kurmak ve çocuk sahibi olmak. Hepimiz mutlu bir ailesi olsun ister, kimisi bunu elde eder kimisi beklediği mutluluğu bulamaz, sağlayamaz artık her ne sebebi varsa yollarını ayırır eşiyle. Bu noktaya kadar sıkıntı yoktur, fakat sıkıntı sizin yollarınızı ayırdığınız noktada tam o noktada bir çocuğunuzun olmasıdır.

Malesef eğitimli, eğitimsiz toplumumuzda tüm boşanma hikayeleri hemen hemen tek bir formata indirgenmiş. Bir çoğu sorunlu ve kavgalı, bir çoğu ebeveyne yabancılaştırma içermekte ve en kötüsü bir çoğu velayet savaşları şeklinde devam etmekte.

Belki şöyle başlamakta fayda var,

“Boşanmalarda velayet savaşlarının kazananı yoktur. Kazanmış gibi görünen de aslında kaybetmektedir”

Peki nedir bu kaybedilen?
“İcra” kanalına gelen gelecekler ve “Haciz” edilen umutlar. Bir çocuğun haciz edilmesi.

Geçen akşam, aktif olarak yönettiğim Babalar ve Kızları Facebook sayfama bir mesaj geldi.  Çocuksuz bırakılan babalar konusunda bir mesajdı ve mesajda şöyle diyordu. Çocuk Haczi önemli bir konudur, hem anne hem baba için ülkemizde kanayan bir yaradır. Bunu lütfen takipçilerinizle paylaşın ve bilgilendirin. Bu nedenle biraz araştırdım ve bu konuya değinmek istedim.

Dediğim gibi herşey mutlu umutlarla gerçekleştirilen bir evlilikle başlıyor, peri masalı bozuluyor ve yürüyen süreç sizi boşanmaya getiriyor. Boşanma sürecinde zaman zaman velayet savaşları oluyor, olsa da bu noktada hukuken babalar daha mağdur. Çoğunlukta velayet anneye veriliyor ki; verilmesi doğru olan. Bir çocuk çok özel gerekçeleri olmadıkça anneden ayrılmaması gerekli.
Bu noktadan sonra anne velayetini aldığı çocuğu herhangi bir nedenle babaya göstermiyor. İşte olay bu noktada başlıyor.
Bu durumda babanın çocuğu görebilmesinin tek yolu “icra”.

Bu babalar çocuklarını ayda iki kez icra yoluyla yaklaşık 500 lira ödeyerek görebiliyor. İcra Müdürlükleri’nce hazırlanan “haciz tutanağı” ile çocuklarını görmeleri ve bu belgede “Borçlu: Anne, Alacaklı: Baba, Borç Miktarı: Çocuk Teslimi” ibarelerinin yer alıyor.

Bu şekilde çocuğunu gören babalardan birisi şöyle anlatıyor;

Geçen gün icra ile çocuğumu gördüm. İcra memuru ve pedagog eşliğinde kızımın kaldığı eve gittik. Ben dışarıda bekledim. O küçücük yavrum 10 dakika ağladı. Gelmek istemedi. Beni görünce kapıda hemen yanıma koştu bana sımsıkı sarıldı ve ağlamadı. Ama kızımın üzerindeki o etki 2-3 saat geçmedi. Ama ilerde daha çok etkilenecek. Üç bucuk yasındaki kızım bana “Baba neden o adamlar beni almaya geliyor” dedi o an boğazım düğümlendi konuşamadım.

Hukuki detayları uzmanlığımda olmadığı için hukuki detayını sizlere aktaramıyorum, bunun üzerine bir çalışmaya başladım. Bu yazıda amacım bir baba dramını anlatmak değil, babalar ne kadar mağdur demek değil. Burada tek bir mağdur olan çocuğa dikkatinizi çekmek amacım. Bu durum bir babaya olduğu kadar bir anne içinde geçerli. Her ne koşulda olursa olsun bu haciz bir çocuğun umutlarına gelmektedir.

İcra ve İflas Kanunu’nun içerisinde ‘kullanılan ev eşyalarının haczdilemeyeceği, evcil hayvanların haczedilemeyeceği’ hükümleri vardır. Buna rağmen öz çocuğunuzu icra kanalıyla görmek insani değildir.

Karar : Ortak Velayet

Özdemir Hiçdurmaz

14 Ekim Ankara doğumlu bir Egeli... Ruhunda efelik var... Soyadı olan Hiçdurmaz'ın tüm gereklerini yerine getirir. Eli dursa ayağı durmaz denenlerden. 2 kızım, ben ve karım, güzel bir çekirdek ailem var... fotoğraf çekerim, yazarım, çizerim, gezerim, kendim pişirir dostlarla yerim... yaptığım herşeyi hayatı yaşamak ve hissetmek için yaparım. Tüm çocuklar bizim çocuklarımızdır, geleceğimizdir fikrini ve insanların en özgür olduğu zamanların çocukluk olması gerektiğini sonuna kadar savunurum. Nacizane bir baba gözünden ebeveynliği paylaşacağım...

http://babalarvekizlari.wordpress.com
Sevgiler

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız