Bebek Çocuk Çocuk Psikolojisi

Yatma Saatleri Eğlenceli Olsun!

Uyku öncesi
Uyku saatinde eğlenmeye başlayan çocuğu "azıyor" diye durduruyorsanız, bu yazıyı okuyun:

Akşam yatma saatleri geldiğinde bizim evdeki 2 ve 5 yaş, uyumamak için bahaneden bahaneye koşturuyorlar. ‘Ama hiç oynamadık, bir kitap daha okuyalım, çişim geldi, benim karnım hala aç, masal çok kısaydı’ bunlardan birkaçı.

Ben ‘Pijamalarını giy, dişini fırçala’ dedikçe ikisi birden evde çırılçıplak koşturup örtülerin altına saklanıyorlar. Dakikalar ilerledikçe ve benim çocuklar uyumadıkça da ben geriliyorum. Çünkü ertesi sabah okula gideceği için erken kalkması gereken, sabah kendi uyanamazsa ve onu biz uyandırınca çok huysuz ve mutsuz oluyor. Hem de tüm gün! Benim gün içinde yarım kalan işlerimi bitirmek için sabırsızlanmam da cabası…

laugh-278504_1920

Geçenlerde İngilizce bir makaleye denk geldim. ‘Uykudan Önce Gülmenin Faydaları‘…

Demiş ki: Uyku eğitimi ile ilgili önerilerde çocukların duygusal iniş çıkışları genelde önemsenmez. Gün boyu birbirinden farklı birçok olay yaşayan çocuğun, uyku saati yaklaşınca gün içinde deneyimlediği duyguları yüzeye çıkar. Bu hissettiklerimiz bebeklerin ve çocukların uykuya dalmalarını zorlaştırır. Gece uyanmalarına da sebep olur. Biz yetişkinler de öyle değil miyiz?

Çocuklar üzüldüğünde sorunlarını dinlemek, onlara kucak açmak hislerinin açığa çıkmasına yardımcı olur, tabii gece uykuya dalmalarına da. Kahkaha atmak da faydalıdır. Uykudan önce gülmek, çocukların gün içinde biriktirdikleri olumsuz duyguları ve stresi atmalarına yardım eder. Gece, bizden ayrı kalıp yatacakları an için de güvenli bir ortam sağlar. Gülmek huzur verir, güven verir. Gülmek iyidir…

Mayo Clinic de kahkahaların faydası için şöyle demiş: ‘Gülmek iyi hissetmemizi ve rahatlamamızı sağladığı gibi, psikolojimizi iyi yönde etkiler ve bizi sağlıklı da yapar’

Hatta güldüğümüz zaman vücudumuzdaki melatonin seviyesi artarmış, yani uykumuzu getiren hormon!

Eğlence ve kahkaha içeren yatak saatleri bendeki ‘yatma zamanı’ stresini aldığı gibi, günü neşeli bitirmemizi de sağlıyor. Onlar, içlerinde kalan son oyunun parçalarını birleştirirken ben de kendi tavrımı değiştirmenin faydasını görüyorum. ‘Haydi çabuk pijamaları giyin’ diyen bir anne yerine, üzerlerinden çıkan giysileri basket topu olarak kullanıp sepete basket atan bir anne, onları uyumaları için daha çok motive ediyor.

Hatta uyku öncesi için en komik kitapları okumak, masalları anlatmak uykuya geçiş stresini attığı gibi anneye-babaya da artı puan kazandırıyor. Korkunç ejderha, sakar bir canavara dönüşüyor bizim masallarda. Hatta masalı dilimden alıp onlar devam ediyor ardı arkası kesilmeyen komikliklere aksiyon ve kahkaha da katarak.

baby-1151351_1920

Gülmenin ve mutlu olarak yatağa gitmenin önemini oğlum daha 1 yaşına basmadan önce farketmiştim. Normal zamanlarda yatağına koyduğumda ayağa kalkıp inmek isteyen, ağlayarak yatmaya itiraz eden oğlum; yatmadan önce onu öpücüklere boğduğumda, komik sesler çıkarıp güldürdüğümde, kıkır kıkır kıkırdarken yatağa bıraktığımda itiraz etmiyordu. Epey bir süre bu taktiği kullanmıştım. Hem uykuya dalması, hem de gece uyanmaları olumlu yönde etkilenmişti.

Zamanla unuttum bu uygulamamızı; ama gülmenin uyumaya pozitif etkisini okuyunca, uygulamaya tekrar başladığım bir uyku öncesi ritüeli oldu artık.

Ne ilginçtir ki bunca zamandır okuduğum öneriler, kısaca uykudan önce çocukların azdırılmaması, bu kahkaha dolu uyku öncesine ne kadar da ters düşüyor değil mi? Evinizde yatmamak için direnen küçük afacanlar varsa, siz de deneyin bakalım uykuları nasıl olacak?

Deniz Sütlü Özgül

ALTERNATİF ANNE YAZARI | İzmir'li bir Çevre Mühendisi. İzmir, İstanbul ve Londra ardından şimdi İsviçre'de yaşayan, hobi olarak seyahat yazarlığı yapmış ve oğlu doğunca GezginAnne.com adlı bloğu sahiplenmiş bir anne. Tren setleri ve legolar bazen zumba, su altı dalışı, kayak, sörf gibi meraklarının önünde engel olsa da seyahatlerin ve yazarlığın pek önüne geçemiyor. Üstelik artık 2 çocuklu!
http://www.gezginanne.com/

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız