Çocuk Eğitimi Dünyadan Esintiler Eleştiri Kategorisiz

Yapısalcı Eğitim Yaklaşımı – Okulda Bir Gün

Kavramsal bir çerçeve oluşturduğum ilk yazının ardından bir örnek vermek faydalı olacaktır.

OKULDA SIRADAN BİR GÜN

fb_img_1480478804672

5 yaşındaki oğlumun “Yapısalcı Eğitim Yaklaşımı”nı benimsemiş anaokulunda bir günü bu kavramı daha anlaşılır kılacaktır.

Oğlum; bir doktora mezunu ana öğretmen, bir doktoraya devam eden yardımcı öğeretmen ve farklı zamanlarda sınıfa gelerek destek olan 6-8 lisans ve yükseklisans öğrencisi asistan öğretmenlerin olduğu bir sınıfta haftanın 3 günü 9.00-13.00 arası eğitimine devam ediyor.

Sınıf yeterli genişlikte ve zemin döşemesi ile ikiye ayrılmış durumda. Halı kaplı bölüm blokların, kitapların, mutfağın ve benzer değişken aktivitelere ayrılmışken; diğer bölüm içinde daha kirlenmeye müsait su, boya, kum, hamur gibi aktivite köşelerini barındırıyor.

fb_img_1480478811155

Her iki bölümde yer alan mobilyalar her hafta bir fiil değişiyor. Çocuklar her pazartesi sınıfın yeni düzenine olan merakla geliyorlar okula.

Okula gelen çocukların ilk dersi serbest aktivite ve bu süre içinde ne yapacaklarına ve nasıl yapacaklarına kendileri karar veriyorlar. Öğretmenler daha çok çocuklara eşlik ediyor ve sorularını yanıtlıyorlar.

fb_img_1480478823782

İster her hafta değişen malzemelerle resim yapıyorlar ,ister su teknesindeki yenilikleri keşfediyorlar.

fb_img_1480478858837

Birbirlerine zarar vermedikleri sürece DUR YAPMA! demiyor öğretmenler.

Her hafta, bazen mevsime göre bazense çocukların meraklarına göre değişiyor aktiviteler.

20161012_092534

Örneğin hasat zamanı balkabağı vardı su teknesinde. Birgün fırçalarla temizlediler, ertesi gün kesili yerlerden çekirdeklerini çıkarmaya çalıştılar. Bu pazartesi ise gittiğimizde borular vardı ve renkli sular ile büyük damlalıklar… Borulara damlalıklardan su çekip döküyor, renkleri karıştırıyordu çocuklar.

20161128_090656

Ruh haline göre daha az hareketli köşelerde de vakit geçirebiliyor çocuklar. Su ve kum dolu aktivite masalarından sonra oğlumun favorisi kitaplar.

20161028_091727

Serbest etkinlik sonrası genel bir temizlik ve daire zamanı (circle time) başlıyor. Çocuklar daire şeklinde oturup öğretmenlerinin söylediği şarkılara, okuduğu hikayelere, anlattığı ilginç bilgilere katılıyorlar.

Sonrasında sıra atıştırma zamanında. Burda küçük sürahilerden suyunu bardağa kendisi dökmesi bekleniyor. Yemekten sonra da tabaklarını ve bardaklarını yıkayarak lavabo tenekesine bırakıyor çocuklar. Ve söylemeliyim ki bu işleri çok da iyi yapıyorlar.

Atıştırma bitince yaklaşık yarım saat bahçede vakit geçiriyorlar. -6 derecenin altında olmadıkça, fırtına, sağnak yağmur yağmadıkça kar, çamur, sıcak demeden hergün dışarıda özgürce oynuyorlar. Parkları ise ormandan bir parça.

fb_img_1480478838790

20161003_113937

20161003_113500

Çocuklar dışarıda doğada enerjilerini iyice attıktan sonra temizlenip evden getirdikleri öğle yemeklerini yiyorlar ve daha sakin aktiviteler yaparak günü bitiriyorlar.

Önceleri ben de yöntemlerini anlamakta zorlandım açıkçası. Ülkemizdeki kreşlerde 2-3 yaşında bile çocuklar, varolan bir programı takip etmek ve birlikte hareket etmeye zorlanıyorlar. Oysa okulöncesi dönemde her çocuğun gelişimi, yetenekleri, kavrayışı ve ilgi alanı birbirinden farklı şekilde ve hızda oluyor. Tüm sınıfa aynı anda şarkı öğretmek ya da aynı süre içinde resim yapmaya zorlamak vb. çocukların aktif merak ve keşfetmeye duydukları hevesi baskılamak anlamına geliyor.

Evet, çocuklar disiplinle dikte edilen bilgileri öğrenirler ve uygularlar ve hatta birçok ülkeye göre daha da başarılı olurlar. Ancak YENİ OLANI ÜRETEMEZLER… Çünkü hayal kurmak yerine olanı kullanıyorlardır.

Bu nedenle; Amerika’nın eğitim sistemi birkaç noktada diğer ülkelerden başarısız olsa da ekonomiyi ayakta tutan innovasyonlar konusunda pek çok ülkeyi geride bırakmaktadır. İnnovasyon özgür zihinlerin ürünüdür. Yapısalcı Eğitim Yaklaşımı çocukları çok küçük yaşta keşfetmeye yönlendirmektedir.

Özetle, oğlumun okulda kendi yaptığı köpük üzerine nasıl resim yaptığını ya da ağzı delik banyo ördeğinin içine suyu nasıl doldurduğunu anlatırken ki sevincini hiç birşeye değişmem ki bunlar fen bilimlerinin önde gelen konularının hayattaki yansımalarıdır.

20161003_093236

 

Merve Yavuzdemir

1986 Ankara'da doğdum. Hayalim olan ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama bölümünü bitirdirdim ve halen aynı bölümde yüksek öğretimime devam etmekteyim. 4.5 yaşında ressam bir oğlum ve 2 yaşında espirili bir kızım var :)) Kent yaşamının çocuklara sunduklarında var olan eksiklikler üzerine dertliyim... "Her çocuğun" sevgi dolu bir dünyada yaşama ve hayaller kurma hakkı olduğuna inandığımdan kendi çocuklarım kadar tüm çocuklara artı değer katmak için çabalamaktayım. En vazgeçilmezim hayal kurabilen, üretebilen ve vazgeçmeyen umudu olan çocuklar yetiştirmek, yetişmesini desteklemek....

www.kutupanne.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız