çizgi film Çocuk Çocuk Psikolojisi Film

Ya animasyon filmler düşündüğümüz kadar masum değilse?

Çocuklarımızın Kültürel etkinliklerden faydalanabilmesinin en kolay ve pratik yolu şüphesiz onları sinemaya götürmek. Tiyatro, opera, konser gibi kültürel etkinlikler önceden planlanması gerekliliği sebebiyle ilk tercih edilen etkinlikler arasında değil ne yazık ki.

Sinemasever bir aileyiz; 4 yaşındaki kızım, 7 yaşındaki oğlum, eşim ve ben her cuma yeni bir sinema film var mı diye heyecanla bekleriz. Fragmanları izler, yorumları okuruz, film hakkında bilgi toplamaya çalışırız.

Sinemada çocuk filmleri başlamadan önce, çocukların yaşlarına uygun olmayan ‘’reklamlar’’ın gösterildiğini, dahası çocukların ilgisini kaybedecek kadar uzun sürelerde reklam gösterimi olmasını kınıyorum!!

Ama bunun da ötesinde çocuklarımıza izlettiğimiz filmler onların yaşlarına uygun mu?

İşte bu çok önemli!

Filmlerin hangi yaşa uygun olduğunun kararı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından veriliyor. Bu konuda 2008 yılında son bir düzeltme yapılmış. İlgili linke buradan ulaşabilirsiniz. http://www.hurriyet.com.tr/akilli-isaretler-yeniden-duzenlendi-10563419

İlgili düzenlemede ‘’Aileyle izlenmesi gereken filmlerin afişlerinde, yaş sınırlamasının yanına “A” işareti eklenmiş. İşaretler, psikolog, sosyolog, çocuk gelişim uzmanları ve sinema sektöründen uzman kişilerin değerlendirmeleri sonucunda revize edilmiş’’ deniyor.

Bu konunun psikolog ve pedagog gibi uzman kişilere danışılarak kurgulanmış olması güzel. Peki bundan sonraki aşamada, Türkiye’ye gelen bir filmi yine bu uzman kişiler mi sınıflıyor (7+, 13+…vs)?

 

Öyleyse konuya gireyim:

23 Aralık’ta vizyona giren KARTOPU SAVAŞLARI animasyon filminde GENEL İZLEYİCİ ibaresi var. 4+ yaş için uygun demek bu.

Film içerisinde defalarca ‘’ölüm’’, ölenin gömülmesi, cenaze töreni, çocuğun sevdiği birinin toprağa gömülmesi gibi konular işleniyor.

Soru şu: Öyleyse bu filme kim Genel İzleyici dedi, nasıl dedi?

Uyarı işaretleri nedir derseniz, belirteyim:

Genel İzleyici Kitlesi: Bu işareti taşıyan filmler her yaş grubu için uygun.

(7+): Bu filmler 7 yaşında ve 7 yaşın üzerinde olanlar için uygun.

(7A): 7 yaş altı izleyici kitlesi aile eşliğinde izleyebilir.

(13+): Bu filmler 13 yaşında ve 13 yaşın üzerinde olanlar için uygun.

(13A): 13 yaş altı izleyici kitlesi aile eşliğinde izleyebilir.

(15+): Bu filmler 15 yaşında ve 15 yaşın üzerinde olanlar için uygun.

(15A): 15 yaş altı izleyici kitlesi aile eşliğinde izleyebilir.

(18+): Bu filmler 18 yaşında ve 18 yaşın üzerinde olanlar için uygun.

 

Bu sebeple yakın zamanda charge.org adresinde açmış olduğum, bu filmin kaldırılması ve bu konuda Kültür Bakanlığı’nın ilgili biriminin daha dikkatli ve özenli olmasını beklediğim bir kampanya başlattım.

Filmi izlemediğinizi varsayıyorum. En azından bundan sonrası için şu konularda bilgi almak da mı istemezsiniz?

  • Çocuk filmleri için, izleyici kategorisinin değerlendirilmesinde konusunda uzman bir Pedagog’dan görüş alınıp alınmadığı hakkında bilgilendirme istiyoruz!
  • Çocuklara yönelik bundan sonraki sinema filmleri için, izleyici kitlesinin belirlenmesinde çocuklarımızın psikolojisi göz önüne alınarak değerlendirme yapılacağının sözünü istiyoruz!

KAMPANYAYI İMZALAMAK İSTİYORUM DERSENİZ:

https://www.change.org/p/k%C3%BClt%C3%BCr-ve-turizm-bakanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-kartopu-sava%C5%9Flar%C4%B1-sinema-filmi-g%C3%B6sterimden-kald%C4%B1r%C4%B1ls%C4%B1n?utm_campaign=share_for_starters_page&recruiter=38579872&utm_medium=facebook&utm_source=share_petition&utm_term=des-lg-no_src-no_msg

 

Desteğiniz çok anlamlı. Teşekkürler.

 

ÖZLEM CANBOLAT

 

Özlem Kürkçü Canbolat

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız