Form Kategorisiz Sağlık

Yürüyerek kilo vermek isteyenler için WOW metodu

Bu yıl fazla kilolarımızdan yürüyerek kurtulalım!

running-573762_640Son bir aydır spor aktivitelerimi iyice eve kaydırdım. Haftada 1 kez kapalı havuzda yüzmek haricinde haftada 2-3 kez Prevention Dergisi’nin WOW metodundan faydalanıyorum. WOW kısacası, “Walk-off-Weight” ise uzun yazmak gerekirse. Aslında WOW metodu, yürüyerek kilo vermek isteyenlere yönelik tasarlanmış. Sadece yürüyüş değil, direnç ve üst vücut hareketleriyle kombine edilmiş bir egzersiz programı. 4 hafta x 6 gün bu programı uygulayanların kilo verdikleri, bellerinin inceldiği kanıtlanmış. Tabii yiyecekleri de kontrol altında tutmak şart; yürüyüp Güllüoğlu’nda mola vermek pek  tavsiye edilmiyor ;-)

Ben kilo vermek istemediğimden, tavsiye edilen 4 hafta x 6 gün sürecine uymuyorum. Bunun yerine haftada 3 kez 60 dakikalık bir egzersiz yapıyorum. Önce 40 dakika yürüyüş. 40 dakika boyunca mutfaktan salona, salondan merdivenle yatak odalarına da yürüyebilirim ama ben koşu bandında yürümeyi tercih ediyorum :roll:    Yürüşümün ismi “Aralıklı yürüyüş”

Aralıklı yürüyüş nasıl yapıyorum?

Farklı dakikalarda farklı hız ve eğim seçenekleriyle yapıyorum. Benim yürüyüş detaylarım şöyle;
wow

* Herkese göre ısınma, orta hızlı yürüyüş, yavaş yürüyüş hızları farklı olabilir. Bu tablodakiler 1,58 boy 47,5kg ağırlık ve 37 yaşında olan Fitnanne‘nin tablosudur!:)

Sonra 20 dakika Pilates hareketleri uyguluyorum. Özellikle karın, basen ve bacak çalıştıran direnç hareketlerinden faydalanıyorum. Bu hareketleri nereden buldum derseniz, Ebru Şallı’nın pilates DVD’leri ve Formsante’nin Pilates kartlarından beni en tatlı zorlayanlarından kombine ettim diyebilirim.

Eğer WOW metodunu tamamen Prevention.com’da yazdığı gibi uygulamak isteyeniniz varsa, lütfen şu link’e tıklayın: WOW

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 17 Ocak 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Şeniz Tarımcan

2008 yılında doğan Melis Schmiede isimli bir kızı var. En çok kızını, sonra da okumayı ve öğrenmeyi seviyor; insan doğasını anlamasına yardımcı olacak kitapları tercih ediyor.

2009'dan beri yazdığı www.fitanne.com blogunda annelikle spor ve sağlıklı beslenmeyi pararlel götürmemiz gerektiğimizi yazan yazıların dışında içinden geçtiği çetrefilli İstanbul hayatına, çalışan bir bekar anne olmanın dayanılmaz hafifliğine de atıflarda bulunmaya devam ediyor. Kendisi modern bir feminist. Kadının güç ve narinliği içinde beraber var edebilen kimyasına hayran.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız