Bebek Kategorisiz Lohusalık Yeni Doğan

Uyku Eğitimi 4: Bebeğim Hala Neden Uyumuyor?

Uyku ile ilgili bu seride çok faydalı ip uçları bulacaksınız

laurel-851030_1280Her şeyi denedik, olmuyor, olmuyor! Bir adım geriden büyük fotoğrafa bakmakta fayda var. Serinin son yazısında kaynak yine Tracy Hogg (Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler).

  • Rutinden şaşmış olabilirsiniz. Belirtileri: Bebeğinizi yatağına yatırırken sıkıntı çekiyorsunuzdur. Bebeğiniz gündüz iyi uyumasına rağmen geceleri iyi uyumuyordur ve sık sık uyanıyordur.

Ne yapmalısınız? EASY rutinine geri dönmeli ve bu rutine bağlı kalmalısınız. Bunun için bebeğinizin günlük hareketlerini not almak faydalı olacaktır. Bebeğinizi kendinize uydurmayın, siz onun düzenine uyun. Bir de uyku ritüelini atlamayın.

  • Uyku ritüeli yetersiz kalmış ya da hiç uygulanmamış olabilir. Belirtileri: Bebeğinizi uyku vaktinde yatıştırmanız zor oluyordur. Bebeğiniz uykuya dalıyor ancak 10-30 dakika sonra hemen uyanıveriyordur.

Ne yapmalısınız? Bebeğinizin uyku işaretlerini öğrenin ve yakaladığınız anda onu uykuya hazırlayın. Bunun için bebeğinizin uyanık kalabildiği süreyi bilmek size yardımcı olacaktır. Her uyku zamanında, hazırlık için uygulayabileceğiniz bir ritüel oluşturun ve bunu atlamayın.

  • “Hatalı ebeveynlik” yapıyor olabilirsiniz. Alınganlık yapmayın, buradaki kasıt, ebeveynlerin uyguladığı kısa ve kestirme çözümlerin, bazen orta ve uzun vadede sorun yaratabildiğidir. Belirtileri: Bebeğinizi sallayarak, emzirerek ya da kucağınızda uyutuyorsunuzdur. Yorgun görünen bebeğiniz, yatağına koyduğunuz anda ağlamaya başlıyordur. Bebeğiniz her gece aynı saatte uyanıyordur. Gece uyandığında emzirdiğinizde, biraz emip bırakıyordur. Bebeğiniz gün içinde 45-60 dakika ancak uyuyordur veya saat 05.00’te güne başlıyordur. Bebeğiniz kendi yatağında yatmayı reddediyordur.

Ne yapmalısınız? Bebeğinizin kendi kendine uykuya dalmayı öğrenmesi için, uyku ritüeli, şşş-pat ve yatır/kaldır yöntemlerini kullanın ve bebeğinizin aşırı yorulmasına izin vermeyin.  Bebeğiniz eğer her gece aynı saatte uyanıyorsa; beslemeden uykuya geri dönmesini sağlayın, hala olmuyorsa her gece uyandığı saatten 1 saat önce hafifçe siz uyandırın (3 geceden sonra bu alışkanlığı bırakacaktır).  Bu “uyutmak için uyandır” yöntemini bebeğiniz güne erken başladığında da kullanabilirsiniz. Kendi yatağında yatmak istemeyen bebeğinizi yatağınıza almayın, siz onun odasına gidin, gerekiyorsa odasında yatın.

  • Bebeğiniz aç olabilir. Belirtileri: Bebeğiniz gece boyunca 3-4 saatten fazla uyumuyor, birkaç defa uyanıyor ve tam öğün yiyordur. Daha önce kesintisiz uyurken, bir anda gece uyanmalarına başlamıştır ve farklı saatlerde uyanıyordur.

Ne yapmalısınız? Gece beslemeye başladığınız anda, bebeğinizde gece uyanma alışkanlığı yaratırsınız. Gece vereceğiniz öğünü, gündüze dağıtın ve mide doldurma yöntemini kullanın. Emziriyorsanız, sütünüzü sağarak yeterli miktarda olduğundan emin olun. Bebeğiniz düzenli kilo alıyorsa sütünüz yetiyordur. Sütünüzü artırmak için, öğün sonlarında ve bundan 1 saat sonra sağarak memenizi boşaltabilirsiniz. Kesintisiz uyuyan bebeğiniz bir anda gece uyanmalarına başladıysa, büyüme atağı geçiriyor olabilir, gündüz öğünlerini artırın.

  • Bebeğiniz aşırı uyarılmış/aşırı yorulmuş olabilir. Belirtileri: Bebeğinizi uykuya hazırlamak güçleşiyordur. Bebeğiniz geceleri sık sık ağlayarak uyanıyor ve derin uykuya dalamıyor ya da gündüz uykusuna direniyor, uyusa bile erken uyanıyordur.

Ne yapmalısınız? Yetişkinlerin aksine, az uyuyan ve yorgun bebekler daha enerjik görünürler, enerjisine kanıp bebeğinizin aşırı uyarılmasına izin vermeyin. İlk uyku işaretinde uyku ritüeline başlayın. Rutinden şaşmayın. Bazen bebeğinizin fiziksel gelişim aşamaları (dönmeyi öğrenmesi gibi), kendi kendini aşırı uyarmasına sebep olabilir. Çünkü bedeni üzerindeki kontrolü artmakta ancak hala tam kontrol seviyesine ulaşamamaktadır. Bunun dışında, yeni oyun grubu ya da sosyal aktivitelere başladığında, gece uykusu birkaç gece üst üste bozuluyorsa, bebeğiniz henüz bu aktivitelere hazır olmayabilir.

  • Bebeğiniz hasta olabilir. Belirtileri: Bebeğiniz farklı ve daha tiz tonda ağlıyor, ağlarken yüzünü ekşitiyor, vücudu kaskatı kesiliyor, bacaklarını göğsüne çekiyor ya da uykusunda fazlaca istemsiz hareket yapıyor ve sancı sebebiyle ağlıyordur. Bebeğiniz ancak ana kucağı ya da araba koltuğundaki gibi dik pozisyonda uyuyabiliyor ve reflü acısı çekiyordur. Bebeğiniz kabızdır.

Ne yapmalısınız? Bebeğinizin doktoruyla görüşün. Reflüden şüpheleniyorsanız yatağının başını yükseltebilir, bebeğinizin karnına bir kuşak sardıktan sonra kundaklayabilirsiniz. Bebeğinizin üşümediğinden ya da terlemediğinden emin olun.

Zeynep Domaniç

Anne. Eş. Evlat. Kardeş. Hem de en şanslılarından.

1983 doğumlu. Mülkiye ve ODTÜ’de iktisat okudu. Bir kamu kurumundaki iş hayatına şimdilik ara verdi, evde oğluna bakıyor.

Okul zamanlarındaki not paylaşma hesabı, okuduğu kitaplardan derlediği notları www.folikasitannesi.com sitesinde paylaşıyor. Kendince folik asit jenerasyonunun folik asit annesi.

Keyfi genel olarak yerinde.

www.folikasitannesi.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız