Bebek Eğitim Kategorisiz

Uyku eğitimi 3: Uyku sorunları

Her şeyin sırrı düzen. Ve bebeğinizi erken yatırmanız! Belki size göre bu saat çok erken, ama bunun faydalarını göreceksiniz.

defnesude-876508_1920Uyku eğitimiyle ilgili ön yargılar ve Tracy Hogg’un meşhur uyku eğitimini konu eden önceki yazılardan sonra, bu yazının konusu uyku sorunlarıdır. Aslında bu konular uyku eğitiminden bağımsız, yani dikkat etmemizde her türlü fayda bulunan konular. Kaynağımız yine Tracy Hogg (Bebek bakım sorunlarına mucize çözümler).

 • Uyku sorunları çoğunlukla beslenme sorunlarıdır. Gündüz yeterli miktarda beslenemeyen bebek bunu gece telafi etmek ister.
 • Bebeğinizi (4. aydan itibaren) gece beslemeye başlamak “hatalı ebeveynlik” motifidir. Gece vereceğiniz öğünü, gündüze dağıtın. Mide doldurma yöntemini kullanın. Akşamları 2 saat arayla ek öğün (saat 17.00 – 19.00 veya 18.00 – 20.00 gibi) ve gece uykusu esnasında (en geç saat 23.00’te) uyku öğününü verin. Uyku öğününü, bebeğiniz artık yeterli miktarda katı ve sıvı gıda aldığı için 8. ayda bırakabilirsiniz.
 • Bebeğiniz her gece aynı saatte uyanıyorsa, bunun sebebi açlık değil alışkanlıktır. Farklı saatlerde uyanma açlığa işaret eder. Her gece aynı saatte uyanan bebeğinizin yatır/kaldır yöntemiyle hemen uykuya dönmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz 3 aydan küçükse, şşş-pat yöntemi ve emzik kullanabilirsiniz. Bebeğiniz büyüdüğü ölçüde neden-sonuç ilişkisini geliştirecek ve örneğin gece uykuya dönmesini kitap okuyarak sağladığınızda, önümüzdeki gecelerde de kitap okumanızı isteyecektir.
 • Aşırı uyarılma ve aşırı yorgunluk derin uykuya dalmayı zorlaştırır, uyku süresini kısaltır. Televizyonda gördüğü bir görüntü ya da komşunun sevgi gösterisi bile bebeğinize fazla gelebilir. Bebeğinizin gün içinde aşırı uyarılmasına izin vermeyin. Uyku zamanından önceki yarım saatte aşırı yorucu aktiviteler yapmayın.
 • Bebeğiniz uyandığında hemen uykuya dönmesini sağlayın. “Nasıl olsa uyandı, bari babasıyla vakit geçirsin” diye düşünmeyin. Bebeğiniz uyandığında ses, ışık ve bir başka kişinin varlığı ile dikkatinin dağılmasına ve aşırı uyarılmasına izin vermeyin.
 • “Geç yatınca geç kalkacağı” yanlış bir inanıştır. Tersine, aşırı yorgun düşen bebeğin gece uykusu sıkça bölünecek ve bebek daha erken saatte uyanacaktır.
 • Bebeğinizi uyku işareti verdiği anda uykuya hazırlayın. Unutmayın ki, sizin uyanık kalabildiğiniz süre ile bebeğinizinkini karşılaştırdığınızda, 1 saatlik gecikmenin bebeğiniz üzerindeki etkisi sizdekinden farklı olacaktır.
 • “Uyuyan çocuk uyandırılmaz” yanlış bir inanıştır. Normal zamanda ve kiloda doğmuş bebeğinizin gece-gündüz karmaşasını aşması için gündüz toplam 5,5 saatten, bir defada da 2 saatten fazla uyumasına izin vermeyin. Ayrıca bebeğiniz her gece aynı saatte uyanıyorsa, onu bu alışkanlığından kurtarmak için 1 saat öncesinde siz hafifçe uyandırabilirsiniz, 3 geceden sonra bu alışkanlığından vazgeçecektir.
 • Hiçbir şekilde saat 23.00’ten sonra bebeğinizin uykusunu bölmeyin. Kaka yapmadıkça bezini değiştirmeyin.
 • Bebeklerin geç yatması bir uyku sorunudur. Bebeğinizi erken yatırın. Bebekler ve küçük çocukların akşam saat 19.00-19.30’da yatması tavsiyedir. Uykusunu alamayan çocuklarda hiperaktivite ve agresif davranışlar görülebilir.
 • Bebeğiniz gündüz ne kadar çok ve iyi uyursa, gece de o kadar iyi uyuyacaktır. 1 yaşına kadar “uyku uykunun mayasıdır”.

 

Zeynep Domaniç

Anne. Eş. Evlat. Kardeş. Hem de en şanslılarından.

1983 doğumlu. Mülkiye ve ODTÜ’de iktisat okudu. Bir kamu kurumundaki iş hayatına şimdilik ara verdi, evde oğluna bakıyor.

Okul zamanlarındaki not paylaşma hesabı, okuduğu kitaplardan derlediği notları www.folikasitannesi.com sitesinde paylaşıyor. Kendince folik asit jenerasyonunun folik asit annesi.

Keyfi genel olarak yerinde.

www.folikasitannesi.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız