Eleştiri Feminizm Kadın Kategorisiz

Üstesinden gelebilirim!

Aldığım telefonla dünyam başıma yıkılmıştı... Terkedilmiştim, hem de ansızın...

Desperate-Housewives-marcia-cross-32298566-1533-2300Aldığım telefonla dünyam başıma yıkılmıştı… Terkedilmiştim, hem de ansızın… Ve bir önceki ile ayrılma sebebim şart bilmemesiyken tam da mükemmeli buldum derken ortada kalıvermiştim. Ve hatta dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan oluvermiştim. Olacak iş miydi? Nasıl yapacaktım? Nasıl yaşayacaktım?

Şu coğrafyada yaşayan ortanın az üstü sosyo-ekonomik seviyedeki herkes gibi haftalık/15de bir/aylık temizliği yapacak bir yardımcı* olmaksızın bu evde nasıl yaşanacaktı? Allah’ım olamazzzzz… Evde iki haftadır rutin temizlik yapılmıyordu ve tabii o gelecek diye bir sürü şeyi gözardı edivermiştim.

Burada hep ben dili kullanıyorum ya aman ha, temizlik kadının vazifesidir diye böyle konuştuğumu düşünmenizi istemem. Temizlik her anlamda ev,araba, kıyafetler ve tüm kişisel temizlikler her yetişkin bireyin kendi sorumluluğunda olmalıdır. Tam da bu yanı ile yıllarca annelerimizin bizlere “aman kızım oku, temizliği başkası yapar, çorabını başkası katlar” lafı ile kendi temizliğimizin sorumlusu olmamıştık ya. Zaten erkeklere hiç vazife değil, bir de okuyanlara… Temizlik okumayanların işi!! memlekette… Ben ayrı mıyım? Yooo hiç değil 36 yaşıma kadar –yurtta kaldığım dönemi kısmen saymazsak- ev işlerini üzerime vazife saymadım.

Aç parantez: Oysa ne komiktir ki çocuklar doğduktan sonra kendi işlerini görmeyi öğrensinler diye waldorf’tan tutun da montessori’ye kadar savruldum. Neyse ki hiç birinde tutarlı olamadım da azıcık reggio ile gölge oyunu iyi geldi bana ve çocuklarıma. Kapa parantez.

Neyse durum buyken son 2,5 yıldır yani tam zamanlı olarak bir ofis işinde çalışmadığım ve sigortamın ödenmediği bu dönemde bu süreci sorgulamaya başlamıştım. Evet, tam zamanlı çalışıyorken ve üstüne mesailer, çocuklar vb. yoğunluk varken ev işleri için bir gündelikçi ile anlaşmak makul olabilir, oysa ben evdeyim ve kendi işlerime vakit yaratabilirim. Diğer taraftan kendimi avuttuğum nokta ise aslında bu şekilde kadınlara iş imkanı sağlandığı ve durumun bir hizmet alışverişi olduğu önünde. Ancak esnek bir zaman planına sahip her yetişkinin olması gerektiği gibi kendimin de temizlik işini sırf daha önce bu konuda kendimi eğitmediğim için etse deyapmamam tamamen sınıfsal bir durum. İhtiyacım olmayan bir hizmeti almak bu noktada başka bir manaya geliyor ki bu beni bir süredir vicdanen rahatsız ediyordu. Buna rağmen işin ağırlığı –daha doğrusu benim işi bilmememden kaynaklı olarak gözümde büyütmem- ağır basıyordu bir yardımcı almak için.

Ve sonunda terkedilmenin dayanılmaz acısı ile bu Pazartesi zincirlerimi kırdım, ben kendi başıma ayakta durabilen, ne excel formülleri yazmış, ne raporlar çıkarmış bir birey olarak altı üstü elektrik süpürgesini mi kullanamayacaktım. Ve kullandım, yaptım! Belki hala cam silmek ile ilgili problemlerim olabilir ama artık kendi evimin temizliğimden ben sorumluyum ve bu kast sisteminden çıkışım için bir adım daha yol aldım.

Sağlıcakla kalın..

* Bu arada kadın, temizlikçi vb. kelimeleri kullanamıyorum, dilim dönmüyor.

Gözde Erserçe Özateşler

1977 yılında doğdum. 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum. 13 yıl bankacılık sektöründe eğitim ve insan kaynaklarında çalıştım. Nisan 2007’de evlendim. Temmuz 2010’da çok beklediğim oğlum Ömer doğdu, Haziran 2012’de ise hiç beklemediğim kızım Rana doğdu. Kızımın doğumundan sonra yeniden işe dönsem de 60 yaşıma geldiğimde kapımı çalacak oğlumla kızımla kuracağım muhabbettin bağı ağır bastı ve işimden ayrıldım. İki yıldır tam zamanlı anneliğimin yanı sıra zaman zaman evden işe alım projeleri yapıyorum. Bunların yanı sıra 2004 yılında İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nün Yardımcı Psikodramadist programını bitirdim, umarım bir gün ileri düzey programını da tamamlarım. Anneliğimin en takıntılı yanı yemek (tatil köyünde yoğurt mayalamışlığım var;), bu nedenle mutfakta vakit geçirirken çok eğleniyorum.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • çok güzel olmuş..nihayet tüm okumuşların aklı başına gelmiş de kendileri temizlik yapmışlar..erkeklere gelince ev işi yapanlar,yemek yapanlar v.s o kadar çok ki..örneğin ben…bu işler atla deve değil..yeterki ucundan başla..ama erken başla…