Güzellik Moda

Türkan sultan sıcak mı, soğuk mu?

turkan-soray

Bu ne biçim bir soru? Tabii ki sıcak kanlıdır, bizim sevgili Türkan Şoray’ımız!
Peki, sorumun, bu güzellik abidesinin kişiliğiyle alakalı olmadığı ip ucunu versem?

Sadece görsel bir soru bu… Üstteki dört resimde mi yoksa alttaki dört resimde mi en iyi gözüküyor diye seçim yapsak?
Hangi sıradaki resimlerde Türkan’ımızın daha duru, net ve canlı gözüktüğünü sorsam?

Çoğunuzun tabii ki üsttekiler dediğini duyuyorum. Çünkü 1,5 saat süren renk analizini yapmadan bile sadece benim için değil, nedenini bilmeseniz de sizin için de bunun gözlemlenmesi zor değil…

Evet, Türkan sultan soğuk renklerle daha iyi görünüyor! Hatta kontrast seviyesi güçlü kombinasyonlarda ve soğuk tonların canlı ve parlak versiyonlarında daha da şahane gözüküyor!

Peki siz? Lütfen benim resmime bir bakın, Türkan sultana hiç benziyor muyum? (gülmeyin!)
Siz de benim gibi saçınız ve cildiniz arasında Türkan Şoray kadar kontrastı yüksek olmayan bir bayansanız, eğer onun giydiği renkleri giyerseniz, siz kıyafeti ve makyajı degil, makyajınız ve kıyafetiniz sizi giyer!

Birbirimizden farklı pigmentlerle doğsak da her birimize yakışacak renkler, tonları uygun kombinasyonlar ve desenler var. Türkan Sultan örneği en basitiydi çünkü o, çok net (siyah ve beyazı bile en iyi şekilde kaldırabilenlerden). Ona benzeyenler kendilerini biliyorlar. Siz ay çiçek sarısı, kiremit rengi bakır gibi sıcak tonlardan kaçınıp, içinde mavi barındıran canlı ve soğuk renkleri tercih edin! (Bu arada limon sarısı da soğuktur)

Diğer pigmentlerdeki güzel bayanlar; yakında kendinizi bulabileceğiniz farklı örneklemelerle buradayım!
Yorumlarınızı bekliyorum…

Esin Altınpınar

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Renk ve stil danışmanıdır. 1993-2011 arası Avustralya’da yaşadı.

15 yaşından beri moda dünyasında.

Stilistlik, Moda Tasarım, Moda Üretim, Renk ve Stil danışmanlığı ve Pazarlama eğitimi aldı.

2003 yılında ‘The Australian Image Company’ ile eğitimini tamamladıktan sonra 2010 yılına kadar TAIC danışmanlarından biri olarak freelance çalıştı.

Türkiye’ye geri dönüşüyle STYLEcolor’dan eğitim aldı ve TYP Akademie sistemini benimsedi.

Modanın yanı sıra sanatla da içiçe olan Esin, 2006-2010 yıllarında Australian Contemporary & Aboriginal Sanat galerilerini yönetti, sergiler düzenledi. Renkler ve sanat tarihi bilgilerini birleştirerek Piyasa liderleri iç mimarlar, özel kolleksiyoncular ve sanatçıların yolunu birleştiren önemli bir köprü oldu.

Mercedes Fashion week gibi büyük moda showlarında özel tasarımcılar ile çalışmasıyla, moda tasarım, mağazacılık, ürün dengeleme, toptan perakende satış eğitmenliği rolleriyle ve ayrıca pazarlama sektöründe de, küresel firmalarda aldığı görevlerle fulltime kariyerini devam ettirdi.

Şimdi STYLEcolor Stil danışmanı olarak kişisel, kurumsal danışmanlıklar, ayrıca uzmanlaştığı tekstil, mağzacılık , üretim sektöründe eğitimler, seminerler vermektedir.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Cok aydinlatici bir yazi oldu.Bir de Calista kadar kumral olmayan,koyu kahve sacli bugday tenli (klasik Turk bayani) goruntusune sahip bayanlara yakisacak renkleri de yazarsaniz sevinirim.
    Tesekkurler