Çocuk Çocuk Psikolojisi Gezi Kategorisiz Yetişkin Psikolojisi

Türk Çocuklar Otelde Tatile Gidemez!

otel_tatil1  Başlığı görünce benim fikrim sanmayın. Ben tam tersi fikirdeyim. Hepimiz öyle. Ama bence ülkemizdeki bir çok  otel pek bu fikirde değil. Bu sebeple de bu yılki tatil maceramız gerçekten maceraya doğru yol aldı.

Oğlum doğduğundan beri bu yazı bekliyordum çünkü artık 3 yaşını geçti. Geçen yazlarda tam olarak kendine yetemediğinden tatillerimiz çocuk peşinde koşmak üzerine kuruluydu. Şöyle oturup bir plajda kendi kendisine oynaması, daha doğrusu o oynarken yanından ayrılmamız pek mümkün olmadı. O yüzden biz de biraz büyüsün, farklı tatillere sonra gideriz görüşünde hep yazlığın yolunu tutuyorduk. Ama bu yaz kendimize ve oğlumuzun yaşına güvenerek, “Tamam artık oldu bu” düsturuyla önce güzel bir otele gidelim, oradan yazlığa gidelim dedik. Ama yine tutturamadık.

Çocuklu aileler çok iyi bilirler, gidilecek yerde, yapılacak herhangi bir faaliyette ilk dikkat edilen şey çocuğa uygunluktur. Eğer akşam yemeğine gidiyorsanız özellikle oyun parkı olanlar seçilir. Çocuk oyalansın, biz de adam gibi yemeğimizi yeriz diye düşünülür. Alışverişse plan,  oyun alanı en detaylısından, mümkünse böyle bırakıp gidebileceğiniz türden olmalıdır ki azıcık oraya bırakıp hızlıca işlerinizi halledin. Tatil söz konusuysa aksi durum söz konusu olabilir mi? Tabi ki gidilecek otel en aile dostu türden olmalıdır.

otel_tatil2Biz de aynı mantıkla sorduk soruşturduk. Aile dostu bir otel bulduk kendimize. Zaten amacımız çalışan insanlar olduğumuzdan tatilimizin çoğunda oğlumuzla vakit geçirmekti. Ama planımız günde en azından bir saat oğlanı çocuk kulübüne bırakıp, şöyle ayağımızı uzatıp karı-koca bir şeyler içebilmekti.

Buna uygun oteli bulduğumuzu sanıp çıktık yola. Gittik otele. Her şey iyi hoş. Koştuk gittik havuza. Yüzdük eğlendik. Tamam çocuk kulübü de istediğimiz gibi.  E hadi çocuğu bırakalım, bir oturalım. Ama o da ne? Çocuk kulübü var ama Türk çalışan yok. Hepsi Rus veya Alman. Turist çocukların keyfine diyecek yok. Kendi dillerini konuşan ablaları abileriyle ne oynayacaklarını şaşırıyorlar. Bizimkini götürünce kuş gibi kaldı tabi. Konuşamadan kimle ne oynasın? otel_tatil3Zaten çekingen olan oğlum ne dediğini anlamadığı insanlarla durmak istemedi. Otel yönetimine bunu söylediğimizde orada görevlendirecekleri Türk çalışanları olmadığını ifade ettiler. Kaldık mı ortada? O saatten sonra zaten on günlüğüne gittiğimiz otelde tabi Türk çalışan aramakla vaktimizi geçirmedik. Ancak bizim için büyük hayal kırıklığı oldu.

Oteller farkında mıdır bilemiyorum ama turistik otellere biz Türkler de gidebiliyoruz. Hani burası bizim de ülkemiz olduğundan tatil için güzel tatil beldelerimizi seçip çocuklarımızla ailecek tatil yapmak istiyoruz. Üstelik gittiğimiz otel düşünülürse az para da vermedik. O turistler kadar kazanç getirdik size. O zaman bir zahmet durup düşünmek lazım.

 

otel_tatil4Tüm otelleri genellemek istemem tabi ki, ama hem kendi geçmiş tecrübelerim, hem diğer çocuklu ailelerden duyduklarım birleşince bu tarz davranışların bir çok otelde olduğuna karar verdim. Bu durumda artık bir dile getirmek lazım bunu diye düşünüyorum. Neticede sevgili otel sahipleri, biz türk anne-babalarını da düşünüp, tüm yıl beklediğimiz tatili mahvetmezseniz inanın o turistlerden çok daha fazla kar getiririz size. Çünkü çocuklu aileler arasındaki iletişim ağına inanamazsınız. Hepimizin bir yerde rahat vakit geçirmesinin ön şartı çocuklarımızın oyalanıp, mutlu vakti geçirmesidir. Eğer bir çocuklu aile sizden sayenizde dinlenerek ve memnun ayrıldıysa, peşinden göndereceği aile sayısı en az o turistler kadar olacaktır.

Tüm otellere naçizane anne tavsiyemizdir…

Aslı Demirörs Ağtaş

ALTERNATİF ANNE WEBMASTER'I VE YAZARI | 1979 Ankara doğumlu, evli ve 5 yaşında harika bir erkeğin annesi. Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümünü bitirdikten sonra Bilişim Sistemleri üzerine yüksek lisansını tamamladı. Halen bilgisayar programcısı olarak çalışmakta.
Kendini bildi bileli diyebileceği bir zamandan oğlunun doğumuna kadar profesyonel olarak masa tenisi oynadı. Doğumdan sonra profesyonel kısma ara vermek zorunda kaldı ama hiç pişman olmadı.
Derken aniden pasta yapma aşkı sardı dört bir yanını. O işlere de atıldı. Pastaren Butik Pasta'yı kurdu. Ankara'daki tüm doğum günleri ve özel günlere pasta, kurabiye yetiştiriyor.
Kırk işte çalışan bir annenin yaşadığı sıkıntıları yaşamakla beraber, spor disiplini ve pratiğine alışmış, hareketli bir insan olmanın avantajlarını da sonuna kadar kullanıyor.
Hazırlıksız yakalandığı anneliğe hazırlanabilmek için devamlı okuma – araştırma – öğrenme halinde.
Anne olmayı milat kabul ediyor, eşiyle ve oğluyla geçirdiği her anın tadını çıkarmaya çalışıyor.

2 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Geçtiğimiz aylarda gittiğimiz Sidedeki Arcanus adlı otelde çok turist vardı.Ama çok mutlu odlum ki mini clubdaki abla ve abiler hem türkçe hem rusça hem almanca hem ingilizce sürekli her oyunda dansda vs tekrarlayıp duruyırlardı çok iyi olmuştu.. bravo demiştim.. en memnun kaldığımız şey çocuğumuzun iyi vakit geçirmesiydi..
    Tavsiyenize katılıyorum kesinlikle