Bebek Bebek Ürünleri Lohusalık

Tekerleklerle Gelen Özgürlük

Artık kanaatim tamdır dostlar… Ne ediyorsak kendimize ediyoruz ve bunu geleneksel kültürü bahane ederek kabul edilir kılıyoruz. Nasıl mı?

Birçoğumuz hamile kaldığımız andan itibaren kendimizi birçok rutinimizden ve sosyal hayattan soyutluyoruz. Hamilelik ilerledikçe hastalıkmış gibi iyice kabuğumuza çekiliyoruz. Doğumdan sonra da durum değişmiyor. Bebeğin kırkı çıkana kadar odadan, 6 aya kadar evden gerekmedikçe çıkmıyor; 1-2 yaşına kadar sosyal hayata katılamıyoruz. Bırakın sosyal hayatı kendi kendimize bile sosyalleşmek hayal gibi geliyor. Daha sonralarda olan ise durumu vahim hale getiriyor. Birden başlayan iş hayatı, çocuğun okulu, araba kullanma, alışverişler ve sürekli koşturma ama yinede hiç birşeye yetişememe/yetememe durumu… Aylarca mağaramızdan çıkmadan yaşadıktan sonra, bu zamanların tüm birikmişini kalan hayat koşuşturmamız ve kaçırdığımız anlar ile ödüyoruz.

Aslına bakarsanız dünya genelinde aşağı yukarı annelerin durumu bu çizgide. Ancak tek bir farkla… Biz yaşadığımız bu zor durumları “elalem” ve “geleneksel” söylemlerle kabullenirken; dünyada bu durum için yenilikçi ürünler annelerin hayatını kolaylaştırmakta.

Bu ürünler çok farkli ve geniş hir yelpazaye sahip ama ben bugün Anneye Özgürlüğünü ve Mobilitesini veren 3 konuya değineceğim. Amerika’da yaşadığım dönemde yaptığım gözlemler ile bu 3 ürünün annelerin hayatını ne denli kolaylaştırdığını gördüm ve deneyimledim.

 1. Bebek Arabaları
 2. Market Arabaları
 3. Van Tipi Arabalar

Bu 3 tekerlekli araç ve ilgili uygulamalar Amerika’yı yeniden keşfetmeden dikkate almayı getektirecek türden.

 1. BEBEK ARABALARI

Diyeceksiniz ki bebek arabası hepimizin olmazsa olmazı. Ancak bizde bevek arabası en pahalısından ucuzuna kadar çocuğu bir yerden bir yere götürmeye yarayan bir nevi tekerlekli sandalye mantığında bir ürünken Amerika’da ebeveynlerinde en az çocuklar kadar dikkate alındığı, çok çocuklu ailelerin ihtiyaçlarının salt bir gerçeklikle benimsendiği ve aileye huzur ve rahatlık getirirken keyif almasınıda sağlayan bir ürün olatak tanımlanabilir. Nasıl mı?

 • Birbirinden farklı konumlanabilen ve kolay takıp çıkabilen aparatları
 • Hafif ve kolay katlanabilir oluşları
 • Hem ebeveyn içim hem çocuk için bardak ve atıştırmalık aparatları
 • Birden çok çocuğun farklı yaşlarda birlikte kullanabileceği şekilde düşünülmüş tasarım
 • 6 yaşına kadar büyük çocuk için ayakta ya da oturarak seyehat edebileceği aparat

Bu maddeller benim burdaki ürünlerde görüp beğendiğim farklar. Tabii mobilite için bu yetmez. Bunu destekleyecek uygulamalar da olmalı. Örneğin, kent içi yaya dolaşımında seviye farklarında rampa vb. Çözümler, kamusal mekanlarda otomatik kapı sistemleri, bebek arabası parkları gibi… Bunlara ek olarak; Amerika’da çok beğenerek takip ettiğim, yerelde bir araya gelen annelerin Bebek arabası ile spor etkinlikleri.

safety1st-stand-onboard-tandem-double-stroller_2sibling-time 71rlxn4drwl-_sl1260_

 1. MARKET ARABALARI

Market arabası ile ne alakası var bu konunun diyebilirsiniz. Ancak, eğer bir ülkede ve toplumda çocuğa değer veriliyorsa… bir ülkede çocuğu yetiştirme görevi atanan ebeveynin işini kolaylaştırmak amaç edinilmiş ise…  işte o ülkede haftanın en az 2 günü markete giden çocuklu bir ailenin çektiği sıkıntılar göz önüne alınır ve bunun için birşeyler yapılır.

Bir düşünün bebek arabası yaşını geçmiş iki okul öncesi çocukla markete gittiniz. Biri dizili sütleri yıkarken diğeri raflardan aldığı ürünleri sepete atıyor size danışmadan. Bizim için zorunluluk olsa da bazı marketler çocuklar için eğlence merkezi gibi görünebilir. Sürekli “yapma” “elleme” “yerine koy” “bir daha sizi markete getirirsem 2 olsun” demek yerine çocukları kontrol altında tutmak süreci kolaylaştıracak ve yıpranma payını azaltacaktır.

Peki bu yeter mi? Tabii ki tek başına yeterli olmayacaktır. Markete yakın otoparkların çocuklu aileler için ayrılması, market girişinde tutacakları silmek için dezenfektan mendillerin olması, küçük çocuklar için market arabasi ile uyumlu aparatlar vb. Uygulama ve ürünlerle market arabalarının sunduğu rahatlığın devamlılığı sağlanabilmektedir.

target-shopping-cart trend_double_trolley_2 7362b869-98c0-44b5-aca4-a4482cf7536f-taxi20pic

 1. VAN TİPİ ARABALAR

Tam bir aile arabası diyebileceğim bu tarzla Amerika’da tanıştım. Çok çocuklu ailelerin mobil yuvası olarak tasarlanan van tipi arabalar Amerikali ailelerin vazgeçilmezi. Başlıca nedenleri;

 • Çocuklar bu arabaları oyun evleri gibi görüyorlar. Çünkü içinde oyuncakları için fazlaca alan bulunuyor.
 • Koltukların yüksekliği çocukların yolculuk süresince dışarıyı izlemesini kolaylaştırıyor.
 • Ebeveynlerin araç içindeki mobilitesini ve kontrolünü kolaylaştıran bir iç tasarımı mevcut.
 • 2 ve fazla çocuk sahipleri için yeterli koltuk sayısı bulunuyor.
 • Özellikle uzun yollarda ferah ve huzurlu bir yolculuk sağlıyor.

Bu nedenle okula çocuğunu almaya gelen ebeveynlerin yüzde 70’i bu tip araçları tercih ediyorlar.

ccbecf85a2e98f72944967ed1dc4a188 cheap-family-car-insurance

SONUÇ

Bunlar ve benzeri ürün ve uygulamalar anneleri rahatlatmanın ve çok çocuklu bir ailelerden oluşan bir toplum hayalini daha yere basar bir hale getirmektedir. Gözden kaçırdığımız bu noktalar bir annenin ya da babanın çocuğu ile kendini kısıtlamadan hayata devam etmesini dağlayacak püf noktalardır. Böylece doğumdan sonra bir anne kendini kısıtlanmış ya da başkasına bağlı hissetmez. Sosyal hayatını ve ihtiyaçlarını ihmal etmeden ve güven içinde bebeği ile evin dışında zaman geçirebilir. 2 yaş ve sonrasında ise üzerindeki yük azalır ve stres daha alt seviyellere indirgenir.

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi ebeveynlik kişisel olamayacak kadar ağır bir kavramdır. Toplumsal Ebeveynlik ise çocuk ve aile odaklı yenilikler sunarak daha sağlıklı ve başarılı bir gelecek kurgulama yolunda bir çabadır. Hiç birşey zor değil, yeterki hayal edelim… isteyelim…

Merve Yavuzdemir

1986 Ankara'da doğdum. Hayalim olan ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama bölümünü bitirdirdim ve halen aynı bölümde yüksek öğretimime devam etmekteyim. 4.5 yaşında ressam bir oğlum ve 2 yaşında espirili bir kızım var :)) Kent yaşamının çocuklara sunduklarında var olan eksiklikler üzerine dertliyim... "Her çocuğun" sevgi dolu bir dünyada yaşama ve hayaller kurma hakkı olduğuna inandığımdan kendi çocuklarım kadar tüm çocuklara artı değer katmak için çabalamaktayım. En vazgeçilmezim hayal kurabilen, üretebilen ve vazgeçmeyen umudu olan çocuklar yetiştirmek, yetişmesini desteklemek....

www.kutupanne.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız