Cinsellik Editörün Seçtikleri Gündem Güzellik Kadın Kategorisiz Özel Günler Sağlık Yetişkin Psikolojisi

Tampon mu, ped mi?

Türk kadını özgürleştirecek bir yazı! Bu konuyu açık açık konuşmak gerek:
tampon2
Tampon Reklamı-1966

Sene 2009.

Londra’daki iş yerimde ‘sörf hafta sonu’ düzenlendi. Aylar öncesinden aldık biletlerimizi Cornwall’a gitmek için. Zaman daralınca farkettim ki ben o tarihte regl oluyorum. Kadın olmanın tatlı belası, beni dalga sörfü öğrenmekten alıkoyacak mıydı? Yaz tatillerini ona göre ayarlamadım mı hep? Hazırlıksız yakalanınca plajda otururken denize neden girmediğim sorularının yanıtı ‘İçimde mayom yok’ değil miydi? Ben, gene o kıyıda bekleyen mi olacaktım?

Sene 1999.

Üniversiteden arkadaşlarla Bergama’da Dünya Gençliği Festivali adına toplanmışız. Kızlardan biri regl olmuş, bir diğeri de olacakmış muhabbet ediyorlar kampta. Sonra baktım ki onlar da bizimle havuza girdi. Nasıl ya? Deniz olsa neyse; ama havuz? Öğreniyorum ki tampon kullanmışlar. Meğer onu kullanınca havuza/denize girebilirmişiz. Hiç duymamıştım, ya da duymuştum da kullananı görmemiştim.

Sene 2009.

Kocam dahil herkes sörf öğrenirken benim kıyıda beklemeye niyetim yoktu. Aklıma yıllar önce havuza giren kız arkadaşlar geldi. İnternette araştırdım nedir bu tampon diye. Denize girebileceğimi öğrenince de gidip aldım. Elbette çok acayip geldi ilk kullandığımda. Düşer mi diye, toksik şok sendromu olur muyum diye, tuvaleti kullanabilir miyim diye endişelendim. Kocamı tembihledim, ‘Bak, ben sararıp morarırsam, şoka girersem hastaneye götür, tamam mı?‘ Sudan çıkar çıkmaz alıştığım eski dostum pede geri dönüyordum. O haftasonu paketin içinden sadece birkaçını kullandım. 

Seneler geçer…

tampon1
Tampon Reklamı-1973

Sonra hamilelik, doğum ve emzirme dönemleri geldi, geçti. Oğlum 6 aylıkken her hafta havuza, yüzme derslerine gitmeye başladık. Regl olduğum haftalar benim yerime eşimi gönderiyordum. Bir keresinde önemli bir işi olduğu için gidemeyecekti. Oğlum da havuzu çok sevdiğinden, 3 yıl önceki tampon paketini aldım yanıma. Regl olduğum günler, havuzda bir saatliğine kullanmaya başladım. Arada bir de arkama bakıp havuz suyunu kontrol etmeyi ihmal etmiyordum. Hiç güvenim yoktu bu tampona! Havuz dışında yine ped ile geziyordum. Sanki tampon sadece havuzda, denizde işliyor gibi geliyordu bana.

Aylar sonra bir gün yine regl olduğumda baktım ki evde ped yok! ‘Eyvah!’ Hatırlamıyorum; ama bir sebeple evden de çıkamıyordum. Tampon imdadıma yetişti. Su dışında, karada kullanacaktım ilk kez. Taktıktan birkaç dakika sonra varlığını bile unuttum inanın… Ne güzel bir şeydi bu? Çamaşırın lekelenmiyor, istediğini ve istediğin rengi, beyaz dahil giyebiliyorsun, akmıyor-kokmuyor. Nasıl bir rahatlıktı? Neden yıllardır hiç kullanmamışım? Neden annem ilk regl olduğumda hijyenik pedi tanıtırken tamponu tanıtmamıştı? Neden televizyonlarda boy boy orkid reklamları, arkamdan belli oluyor mu diyalogları varken bir tane bile tampon reklamı görmemiştik?

Ertesi günü ped aldım, en az onun kadar hijyenik olan tampon da! Gündüzleri tampon, geceleri ped kullanmaya başladım. Kendimi daha modern hissettim inanır mısınız? Hemen kız kardeşime söyledim ‘Tampon ne güzel bir şeymiş hiç haberimiz yokmuş bizim‘ diye. İşkence çekmişiz yıllarca, hemen al, sen de kullan diye tembihledim.

Ne o öyle yıllarca bebek bezi gibi altımızda taşıdık, inceleri/yapışkanı/bantlısı/kanatlısı derken bizi ped ile uyutmuşlardı. Neden mi? Söyleyeyim, kızlık zarı muhabbeti yüzünden. Tampon kullanılırken vajina içine yerleştirildiğinden kızlık zarını bozarmış… Varsın tampon bozsun! Yıllarca yaz sıcağında ped kahrı çekmekten kat be kat iyidir.

Türkiye gerçeğidir bu tampon olayı. Çağdaş toplumların ne kadar gerisinde kaldığımızı gösterir. Market reyonlarında pedler dizi dizi sıralıyken, tamponun adı bile geçmez(di). O sektörün gelişemediği yerlerden biridir Türkiye.

Hadi kızlık zarı, bakirelik sorunu açısından genç kızları geçin. Kaç evli kadın, evlendikten sonra pedini bırakıyor? Ped annemizin çeyizi bize sanki, vazgeçemiyoruz… Ya da gazete kağıdına sarılı ped, küçük boru şeklindeki pamuktan çok daha masum görünüyor.

Sene 2015.

Bu yazıyı hazırlarken Google’da araştırdım Türkiye’deki tampon kullanımını. Uzman görüşlerinden daha çok, forumlara denk geldim. Bazılarının yorumlarını aynen paylaşıyorum aşağıda: 

tampon4
Tampon Reklamı-1978

‘Ped neyinize yetmiyor?’,

‘Tampon çok kadınsı, yapmayın’,

‘İçimde kalırsa rezil olurum’,

‘Ne o öyle tüm gün içimizde?’,

‘Tövbe, tövbe!’,

‘Çok saçma bir şey, canınız acımıyor mu?’,

‘Bir evleneyim kesin kullanacağım ben de!’,

‘Evliyim; ama orama yabancı bir cisim yerleştirecek kadar cesaretli değilim’,

‘Burada (Türkiye’yi kastediyor) aradım şırıngalı cinsten bulamadım, Amerika’dan arkadaşımın getirdiğini el değmeden yerleştirebiliyorduk’,

‘Tampon nasıl bir şey? Pamuk gibi mi? Sıvı nerede birikiyor?’,

‘Ben yurt dışına gittikçe alıyorum, Türkiye’dekilerden daha iyi’,

‘İpi kaçar mı oraya?’,

‘O kadar kanı nasıl tutuyor çok merak ettim!’,

‘Aa denize de girebiliyor muyuz?’,

‘Kızken hep kadın olunca kullanacağım derdim, kadın oldum; ama hala deneyemedim’,

‘Çıkarırken kan fışkırıyor mu?’,

‘O kadar rahatsa ve içime kaçmıyorsa ben de kullanırım o zaman!’,

‘Ay o içeriye kaçmıyor mu? Biri beni aydınlatsın’… 

tampon5
Tampon Reklamı-1968

Gerçekten de aydınlatılması gereken bir konu. Şöyle ki, yurt dışında tampon, ped kullanımından daha yaygın. Ben bizzat doktora sormadım; ama kızlık zarına zararı olmadığını söyleyenler var. Ayrıca ‘vajina’ demeye çekinen bir milletiz, gördüğünüz gibi tüm yorumlarda orama, burama, içime muhabbeti geçmekte.

Bakirelikleri için endişelenen genç kızları geçtim, anne olmuş kadınlar bile cahil bu konularda. Yeterince bilgi verilmemiş, çevreden yarım yamalak bir şeyler duyulmuş, işin aslı internetten öğrenilmeye çalışılmış. Doktora gidip soran yok, çünkü  çekinen çok…

Ben ped üreten firmaları tampon kullanımı konusunda eğitim vermeye davet ediyorum. Her konuda olduğu gibi bu konuda da her yaştan kadın eğitilmeli; çünkü tampon en güzel icatlardan biri.

Deniz Sütlü Özgül

ALTERNATİF ANNE YAZARI | İzmir'li bir Çevre Mühendisi. İzmir, İstanbul ve Londra ardından şimdi İsviçre'de yaşayan, hobi olarak seyahat yazarlığı yapmış ve oğlu doğunca GezginAnne.com adlı bloğu sahiplenmiş bir anne. Tren setleri ve legolar bazen zumba, su altı dalışı, kayak, sörf gibi meraklarının önünde engel olsa da seyahatlerin ve yazarlığın pek önüne geçemiyor. Üstelik artık 2 çocuklu!
http://www.gezginanne.com/

2 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Harika bir yazı! Ben kendimi bu konuda şanslı sayıyorum. 12 13 yaşındayken arkadaşlarla yüzmeye gitmek isteyip ne yapacağımı bilemeyince, ikinci ya üçüncü adetimi görüyordum, annem bana tampon vermişti. Zarı zarar vermediğinden de eminim bu yüzden.

    Son 32 yıldır gündüz tampon gece ped kullanıyorum. Bu bana hem rahatlık hem de özgürlük verdi ki regl olmak bir kısıtlama olarak asla görmedim.

    Türkiye’de ise sadece vajina kelimesi değil, adet görüyorum veya regl oldum da denmiyor. Kadınlar aralarında bile “hasta oldum” derler. Sanki regl olmak, adet görmek ayıp ve saklanması gereken bir şeymiş. Bunlar kesinlikle konuşulmalı.