Bebek Beslenme Gündem Hamilelik & Doğum Kategorisiz Lohusalık Prematüre Yeni Doğan

Anne sütüm yetmiyor kaygısına SON!

Emzirirken en nazik hormon oksitoksini utandırıp kaçırmayın!

Bbaby-21167_1920u ay ki yazımı aslında annelerin “içine bir kurtta ben kaçırmayayım” diye yazmayı hiç istemediğim konu olan “anne sütünü arttırma” üzerine yazma gerekliliğim doğdu. Gereklilik diyorum çünkü, son zamanlarda konuyla ilgili fazlaca soru ve “sütüm yetmiyor” kaygısıyla fazlaca danışanım oldu. İnternet bilgi kirliliği ile dolu. Anneler olur olmaz yazıları okudukça iyice moralleri bozuluyor, morali bozuldukça stres nedeniyle en utangaç hormonumuz olan oksitosin utanıp, kaçıyor. O kaçtıkça da süt inmiyor. Kısır döngüye giriliyor. Bu konuya bir de uluslararası kurul sertifikalı bir emzirme danışmanının (IBCLC) gözünden bakın. Haydi başlıyoruz…

Bilimsel çalışmalar bize gösteriyor ki; annelerin emzirmeyi bırakmalarının en sık nedeni sütlerinin yetersiz olduğu düşüncesidir. Düşüncesidir, diyorum çünkü bu durum gerçekten annenin algısından ibaret olabiliyor bazen.

Yüzyıllar boyunca anneler, sütlerini arttırmak amacıyla pek çok bitkiyi kullanmışlardır ancak pek azının biyokimyasal etkisi araştırılmıştır. Üzerinde en çok çalışma yapılmış bitki fenuegreek yani çemen otudur. Çemen otu ile yapılan bir çalışmada bebeklerin ilk bir haftada doğum kilosuna eriştikleri bulunmuştur (1). Süt arttıran başka bitkiler; galega yani keçi sakalı; milk thistle yani deve dikenidir (2). Galeganın içeriğindeki fitoöstrojenlerin östrojen reseptörlerini uyararak, süt üretimini arttırdığı belirtilmektedir (3). Deve dikeni ve keçi sakalının özellikle erken doğan bebekleri olan annelerin sütünü arttırdığına dair bulgular vardır (4). Ancak tüm bu çalışmalar az sayıda anne ile yapılması ve randomize çalışmalar olmaması nedeniyle bu bitkilerin sütü arttırdığına yönelik bir kanıt bulunmamaktadır. Bunları kullanmadan önce ilaçsız süt arttırma yöntemleri kullanılmalıdır. Sık sık sütü sağmak, emzirmek, ten teması, kanguru bakımı uygulamak gibi…

Bilinçsizce ve kulaktan dolma şekilde kullanılan bitkilerin hem birbirleriyle etkileşimleri, hem de annenin kullandığı (varsa) başka bir ilaç ile etkileşimi sonucu etkilerin birbirini yok etmesi (antagonist etki) ya da varsa annenin hastalığını kötüleştirmesi gibi tehlikeli sonuçları olabilir. Ayrıca pek çok danışanımda gördüm ki, kullanılan bazı bitkiler bebekte gaz sancısına neden olabilmekte.

Sütünü arttırmak isteyen annelere öncelikle tavsiyem:

“Gerçekten” sütü yetersiz mi? Bunu bir emzirme danışmanından teyit ettirmeleri ya da bebeğin kilo alımlarını takip eden çocuk hastalıkları uzmanına danışmaları. Çünkü annelerde sıklıkla karşılaştığımız ve emzirmeyi terk nedenlerinin en önemlisi bu “yetersiz süt” algıları.

İkinci tavsiyem, bol bol SU içmeleri. Öyle 3-5 litre demeyeceğim çünkü herkesin ihtiyacı farklıdır. Susuzluk hissetmeyene dek su içmeleri.

Breast_PumpÜçüncü tavsiyem sık sık memelerini boşaltmaları. Bunu ya bebeği emzirerek, ya elle sağarak ya da bir pompa aracılığıyla yapabilirsiniz. Sık sık derken illa bir aralık vermek gerekirse 3-4 saatte bir boşaltmalısınız, ama en güzeli hiçbir sayıya takılmadan her bulduğunuz fırsatta memenizi boşaltmak. Zamandan kazanmak için emzirirken aynı anda diğer memeyi sağabilirsiniz. Lütfen ilk zamanlarda az çıkması sizi üzmesin, sağmaktaki amacımız memeleri süt üretmesi için uyarmak. Sütünüz sağdıkça artacaktır.

Emzirmeyi sadece bebeği besleyen fizyolojik bir olay olarak görmeyin, emzirme anne-bebek arasındaki bağı kuvvetlendiren eşi benzeri olmayan bir deneyimdir. Sütünüz az olsa bile bebeğinizle ten teması yapmaktan ya da boş memenizi emzirmekten çekinmeyin. Bu hem duygusal bağlanmanızı güçlendirecek, hem de meme başına uyarı yapılması yoluyla sütünüzü arttıracaktır.

Klasik süt arttırma tavsiyeleri dışında emzirmedeki en önemli unsuru paylaşmak istiyorum. BABA DESTEĞİ! Çalışmalar bize gösteriyor ki; annelerin emzirme sürecinde yaşadıkları sorunların başında eşleri tarafından yeterince desteklenmemiş olmaları geliyor (5). İtalyan babalara emzirme eğitimi vererek, ilk altı ayda emzirme oranlarının yükseldiği görülmüş (6). Ülkemizde de benzer bir çalışmada, babaların emzirme konusunda isteksizliği ve destek vermeyişinin, annenin giderek sütünün azalması ve emzirmeyi bırakması ile sonuçlandığı belirlenmiş (7). Tam da bu nedenle önceki yazılarımdan birinde babaların emzirme sürecine nasıl destek olabileceklerini yazmıştım. Buradan okuyabilirsiniz.

Bedeninize güvenin… Doğa size ihtiyacınız olan her şeyi verdi. Gerekirse mama başlamak yerine, bir emzirme danışmanından yardım alın. Mama süt yetersizliği durumunda kullanılacak en son çözüm olmalı. Öncesinde yapılacak ya da en azından denemeye değer pek çok yöntem var. Bir sonraki yazımda süt sağmanın püf noktalarını paylaşacağım.

Gebe kalabilen her kadının, bebeğini besleyecek kapasitesi olduğunu unutmayın!

Kaynaklar:

1- Turkyılmaz C, Onal E, Hirfanoglu IM, Turan O, Koç E, Ergenekon E, Atalay Y. The effect of galactagogue herbal tea on breast milk production and short-term catch-up of birth weight in the first week of life. J Altern Complement Med. 2011 Feb;17(2):139-42.

2- Zuppa AA, Sindico P, Orchi C, Carducci C, Cardiello V, Romagnoli C.J Safety and efficacy of galactogogues: substances that induce, maintain and increase breast milk production. Pharm Pharm Sci. 2010;13(2):162-74.

3- González-Andrés F, Redondo PA, Pescador R, Urbano B. Management of Galega officinalis L. and preliminary results on its potential for milk production improvement in sheep. N Zeland J of Agricultural R. 2004; 47:233-45.

4- Castoldi F, Pivetti V, Moiraghi L, Marangione P, Lista G. Silymarin/galega administration in term and preterm mothers to sustain breast feeding: an observational study. Minerva Pediatr. 2014 Oct;66(5):375-80.

5- Gözükara F. Emzirmenin başarılmasında anahtar faktör: Baba desteğinin sağlanması ve hemşirenin rolleri. Harran üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi 2014;11(3):289-296.

6- Psacane A, Continisio G.I, Aldinucci M, D’Amora S, Continisio P. Controlled trial of the father’s role in breastfeeding promotion. Pediatrics 2015;106(4):494-8-).

7- Küçükosmanoğlu E, Acar Y, Altınel Y, Kaçar A. Doğacak bebeğin emzirilmesi konusunda baba adaylarının yaklaşımı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi 2001;44(1):349-54.

Doç. Dr. Emzirme Danışmanı ve Pilates Eğitmeni Güliz Onat

1981 İstanbul doğumluyum. Liseden beri, doçentliğe kadar hep hemşirelik okudum. Yüksek lisans ve doktoramı Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği alanında yaptım. Nisan 2005'te bu alanda çiçeği burnunda bir doçent oldum. Üniversitede okurken aynı zamanda klinikte de hemşire olarak 5 sene çalıştıktan sonra, İstanbul Üniversitesi hemşirelik ve ebelik bölümünde on sene araştırma görevlisi olarak çalıştım ve ders verdim. Şu anda da bir vakıf üniversitesinde hemşirelik bölüm başkanlığı yapmaktayım. Akademik kimliğim bu şekildedir.

Emzirme danışmanlığı hikayem, bundan beş sene önce bir proje ile başladı. Proje, özel bir sigorta şirketinin doğum yapan poliçe sahiplerine bir promosyon olarak eve hemşire ziyareti göndermesiydi. Projeye “mucizeye dokun” adını vermiştim. Doğumun ve emzirme sanatının bir mucize olmasına atıf yapmak istemiştim. Bu proje kapsamında altı ayda 60'tan fazla ev ziyareti gerçekleştirdim. Aynı zamanda bir “evde hasta bakım şirketi”nin ziyaretçi yenidoğan hemşiresi olarak çalıştım ve bir yılı aşkın sürede 100'e yakın lohusayı evlerinde ziyaret ettim. Böylelikle benim emzirme danışmanlığı hikayem başladı. Piyasadaki çoğu emzirme danışmanı genelde kendi bebeklerini emzirdikten sonra, bu işe merak sararlar ve herhangi bir sağlık personeli ünvanı taşımaksızın bazı kuruluşlardan eğitim alıp, danışmanlık yapmaya başlarlar. Benim öyle olmadı. Bizzat alanda çalıştıktan sonra, annelerin emzirme konusunda ne kadar çok desteğe ihtiyaçları olduğunu anladım ve onlara yardım etmek istedim. Üniversitede hemşire-ebe öğrencilere teorik ve pratik dersler verirken, bir yandan da emzirme danışmanlığı yaparak annelere ve mucizelerine dokunma fırsatı bulmak hoşuma gidiyor.

Doğal doğumun popüler olduğu günümüzde, doğuma yardımcı olacak kasların hazırlanması için bu işin bir ucunda da egzersiz olması gerektiğine inananlardanım. Bu nedenle son yıllarda uğraştığım pilatese hamile pilatesi eğitmenliğini de ekledim. Pilates derslerimi doğum ve gebelik fizyolojisi bilgilerimle birleştirerek, onların mutlu ve keyifli bir doğum deneyimi yaşamalarına katkı sağlamak çok güzel.

www.emzirmedanismanligi.com
www.evdehamilepilatesi.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız