Kategorisiz Moda

Stil ve imajıyla fark atan Emine Ülker Tarhan

Dusunulen-degil-dusunen-kadin-olmak-isterimMeclisteki kariyeri dışında lisanslı basketbol oynamış, ilk sevgilisiyle aşk evliliği yapmış, iki çocuğu olan bu güçlü ve mücadeleci kadının imajını ve duruşunu çok beğeniyorum.

Kendisi sadece güzelliğiyle ve zekasıyla değil, elegan, aktif ve karizmatik stiliyle gündemde dikkat çekiyor. 

Seçimlerini klasik, doğal ve sportif bir karışımda görüyoruz.

“Belki her an gülen bir kadın değilim ama aslında mutlu ve neşeli bir insanım”

Sayın Tarhan’ın henüz renk ve stil analizini yapmadığımdan kelimelerimi dikkatli seçiyorum fakat genel anlamda bilinçli bir kombin yeteneği var ve ilk izlenimi çok etkileyici.  Tercihi sade ve rahat şeyler.

EMINE ULKER TARHAN (2)

emine2

Hafta sonu sportif ve doğal. Dikkat! saçlar hala toplu! 🙂

Stilindeki doğallığa ve yaşam felsefesine ipucu; kullandığı Kaplumbağa VW’i ve Vespa‘yı destekleyen bir stilde seçilmiş, o dengeli yüzüne çok yakışan, adeta hippi tarzı gözlüğü.

Dengeli ve ölçülü ama ilk etapta farkedilemese de eşi ile çöp kamyonlarına binip önde şoförle birlikte uzun yolculuklar yapabilecek kadar da çılgın!

Hukuk geçmişiyle gençliğinde de fazla canlı renkleri tercih edememiş. Odak noktası olan ruj seçimi dışında makyaj ve takı en minimal seviyede. Tek bariz aksesuarı olan fularlarla, pantolonlu takım elbise seçimlerindeki modern ve şehirli kadının maskülen-dominant görünüşünü başarıyla yumuşatıyor.

Kombine ettiği renkler arasında ortadan yükseğe kontrast yani yüksekçe ton farkı olursa daha etkin görünüyor. Orneğin altta en sağdaki fotoğrafta seçtiği tonlar birbirine çok yakın. En soldaki ve ortadaki ton farklılığı daha uygun.

fular3 fularfularee

Üzerinde herhangi bir marka görmek zor.

Lakabı okulda uzun sarı saçları nedeniyle Rapunzelmiş.

1354449543Saç modeli genelde hep aynı şekilde toplu. Açık halini hiç görmüyoruz.

Yüzünün her iki yanında serbest bırakılan tutamlar (gözlüğünün yuvarlak hatlı oluşu) görünümünü yumuşatıyor. Sert bir politikacı imajı yerine feminen ve doğal haliyle bile kendinden emin olduğu imajını yansıtıyor.
Saç rengi seçimi küllü zemin üzerine platin ve bakır balyajlar halinde.

Aynen kişiliğindeki gibi çok ön plana çıkmak istemeyen nötr tonlarda soğuk ve keskin ama aynı zamanda sıcak kanlı.

Bakır tonları görünümüne sıcaklık katsın diye tercih edilmiş olsa gerek. Değişiklik isterse; kaşlarının koyuluğunda küllü kahve gölgeler ekleyerek açık platin tonları  ile kontrastı yükseltebilir. Bu, kişiliği gibi saçlarına da netlik ekler.

Neyse zaten şu anda  kendisine çok yakışıyor dedirten bir saç stili var ama bundan fazla bronz ve bakır tonlarından kaçınmalı.

emineBayan Tarhan aynı zamanda çok yetenekli… öz güvenden veya sürekli toplu olmasından ötürü olsa gerek, saçlarını kendisi kesiyor.

“Evde istisnasız yemek pişirmek ve temizlik dahil her şeyi ben yaparım”
Gerçek, doğal ve samimi. Kıyafetleriyle dikkat çekmek istemediği tercih ettiği renklerden belli.

Sakin, kontrollü, olumlu, açık ve ölçülü bir beden dili var.

 Ne kadar düz renkleri tercih etse de fularları ve gömleklerinde kalsik ve sportif çizgililerden tutun, yuvarlak hatlı şal desenlerine kadar karakterine ve yüzüne uygun desenler de gözlemliyoruz.

emine-ulker-tarhan2Tırnakları doğal, kısa. Oje kullanmıyor. Genelde kıyfetleri nötr ve koyu renklerde. Vizon, siyah, gri tonlarını  açık mavi ile aktifleştirdiği kombinasyonları kullanıyor. Genelde mecliste güç gösteren kırmızı renk kullananlar vardır ama Tarhan’ın bordoyu kırmızı yerine kullanması dikkatimi çekti. Kırmızı kişiliğine çok iddalı ve frapan kaçardı fakat bordo ile sakin, feminen ama geri planda değil.

Koyu bordo ruj seçimleri kontrol sahibi olduğunu gösteriyor  “Kontrol bende olmalı

murdumSıcak kahve ve kiremitten de uzak durmalı. Cildi için tercih ettiği soğuk bordo/vişne tonları ona yakışıyor.

Allığı da çok hafif kullanıyor aynı şekilde kıyafetler koyulaştıkça allık tonunu çok az daha güçlendirilebilir.
Her halikarda şu anki sade haliyle seçimleri iş odaklı kişiliğini başarıyla yansıtıyor.

Saati bile sadece iş gördüğü için seçilen gösterişsiz, sportif ve pratik bir model.

 
“Her başarılı kadının yanında bir erkek vardır. Biz eşimle yaşamı omuz omuza paylaştık, böyle bildik.

kedi

Kedileri sevmesinin sebebi onlara da İstemediği hiçbir şeyi yaptıramamanız olsa gerek. İstemediğim ve inanmadığım hiçbir şeyi kimse bana söyletemez ve yaptıramaz diyerek adeta kıyafet seçimindeki netliğini ve kararlılığını teyit ediyor.

Babam ‘Kadınlar, kızlar okutulmalı, onlar bu topluma insan yetiştirecek. Kadınlar hep önde olmalı’ diyerek yetiştirdi bizi

Hangi partiye üyeydi bu hiç önemli değil… Emine Ulker Tarhan’ı şık duruşu olan hakikatli bir Cumhuriyet kadını olarak beğeniyorum.

Esin Altınpınar

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Renk ve stil danışmanıdır. 1993-2011 arası Avustralya’da yaşadı.

15 yaşından beri moda dünyasında.

Stilistlik, Moda Tasarım, Moda Üretim, Renk ve Stil danışmanlığı ve Pazarlama eğitimi aldı.

2003 yılında ‘The Australian Image Company’ ile eğitimini tamamladıktan sonra 2010 yılına kadar TAIC danışmanlarından biri olarak freelance çalıştı.

Türkiye’ye geri dönüşüyle STYLEcolor’dan eğitim aldı ve TYP Akademie sistemini benimsedi.

Modanın yanı sıra sanatla da içiçe olan Esin, 2006-2010 yıllarında Australian Contemporary & Aboriginal Sanat galerilerini yönetti, sergiler düzenledi. Renkler ve sanat tarihi bilgilerini birleştirerek Piyasa liderleri iç mimarlar, özel kolleksiyoncular ve sanatçıların yolunu birleştiren önemli bir köprü oldu.

Mercedes Fashion week gibi büyük moda showlarında özel tasarımcılar ile çalışmasıyla, moda tasarım, mağazacılık, ürün dengeleme, toptan perakende satış eğitmenliği rolleriyle ve ayrıca pazarlama sektöründe de, küresel firmalarda aldığı görevlerle fulltime kariyerini devam ettirdi.

Şimdi STYLEcolor Stil danışmanı olarak kişisel, kurumsal danışmanlıklar, ayrıca uzmanlaştığı tekstil, mağzacılık , üretim sektöründe eğitimler, seminerler vermektedir.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız