Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik

Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik Sempozyumu – Konuşmacılar

Bu liste henüz tamamlanmamış olup, sempozyuma katılmayı kabul etmiş ve program akışında yeri belirlenmiş isimlerden oluşmaktadır. Bununla birlikte farklı sebeplere bağlı olarak isimler, sempozyum gününe dek değişim gösterebilecektir.

Konuşma sırasıyla:

GÜLÜŞ TÜRKMEN:
“Haritanızın Neresindesiniz?”

Yazar, iletişimci, müzisyen. Alternatif Anne kurucusu (2010), “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin lisanslı koordinatörü, “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) ve “Annelik Haritası” (Yeni İnsan, 2016) kitaplarının yazarı. Kültürlerarası ebeveyn-çocuk ilişkisini araştırmayı, bu konuda TV programları yapmayı ve düşünmeyi seviyor. “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramının da isim annesi.

KL. PSK. YASEMİN MERİÇ:
“Kemerleri bağlayın, bağlanmaya gidiyoruz!”

Yasemin Meriç Kazdal, klinik psikolog ve tarihçidir. R.G.G. Ayas,  Pepee gibi Türkiye’nin bilinen çocuk yayınlarının  içerik danışmanlığını yapan uzman, Alternatif Anne, Düşyeri, Pepee gibi yayınlar için yazılar yazmaktadır. Türkiye’nin ilk bebek anne radyosu Radyo Bebek’in aile ve çocuk gelişim kordinatörüdür. Evli ve 1 çocuk annesidir.

 UZM. PED. BELGİN TEMUR:
“Uyuttunuz mu, uyutuldunuz mu?”

Mesleğe özel eğitimci olarak başlayıp, zihinsel özürlü ve otistik çocuklarla özel eğitim çalışmaları yapmış olan Belgin Temur, DEHB ve özel öğrenme bozukluğu konularında deneyim kazanmıştır. Temur, “çocuklarla etkili iletişim” ve “aile içi etkili iletişim” konularında çalışmalar yapmaktadır. PREP (Psikolojik Rehabilitasyon ve Eğitim Programları Derneği) kurucu üyesi olan uzman, değişik basın yayın organlarında çocuk ve ailelerin sorunlarına yönelik yazılar yazmakta ve programlar hazırlamaktadır.

DOÇ. DR. ALEV OĞUZ KUTLU:
“Ne yemedik de böyle olduk?”

Ankara’nın efsane çocuk doktoru Alev Oğuz Kutlu, mesleğine 3 yaşındayken karar verdi. Çok zor elde ettiği ikizlerini büyütürken onların nasıl birbirlerinden bu kadar farklı olduklarına şaşırdıkça daha çok öğrendi, daha çok şaşırdı. Çocuk psikolojisi, pedagoji ve çocuk beslenmesi konusundaki bilgilerini harmanladığı çocuk doktorluğu mesleğini halen tutkuyla sürdürüyor.

AKASYA ASLITÜRKMEN:
“Anne, anneannem nerede?”

Oyunculuğa, küçük yaşta, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nun açtığı kursa katılarak başladı. İstanbul Kanatlarımın Altında filmi, profesyonliğe attığı ilk adımdı. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünden mezun oldu, Semaver Kumpanya ve İstanbul Devlet Tiyatrosu gibi tiyatrolarda çalıştı. Halen birçok Televizyon, Dublaj, Sinema ve Tiyatro çalışması yapmakta olan sanatçı, 2016 Kasım ayında Pera’nın annesi oldu.

PSK. R. BERİN TUNCEL:
“İçim, dışım Anne!”

Annelik Psikolojisi üzerine yoğunlaşan bireysel çalışmalarında bilinçdışı dünyasını analiz ediyor. Psikiyatr Dr. Mustafa Merter’in Batılı psikoloji ekollerinin eksikliklerini fark ederek oluşturduğu Nefs Psikolojisi okulunu benimsiyor. Uzmanlık tezini sağ ve sol beyin farklılığı üzerine yazması, kadın ve erkek psikolojisinin farklılıklarına odaklanmasını sağladı. Kadınlık ve annelik merkezli çalışmalarında “kendini tanımanın” önemine değiniyor.

DR. ÖZGÜR BOLAT:
“Öğretmek ya da öğretmemek: İşte bütün mesele”

2007’de Yeni Zelanda’da ‘En İyi Genç Araştırmacı’ ödülünü alan Dr. Özgür BOLAT, okullara ve şirketlere danışmanlık, hürriyet.com.tr’de köşe Yazarlığı ve TEV’de Danışmanlık yapmaktadır.  2008’de okullarda Öğretmen Liderliği Projesini başlatmış olan uzman kurmuş olduğu Anne Baba Okulu ‘le ebeveynlere mutlu ve başarılı çocuk yetiştirmenin prensiplerini öğretmektedir.

ROSELİNE ROY:
“Çocuğumla Nasıl Konuşursam Beni Dinler?”

Sempozyum için Kanada’dan Türkiye’ye gelecek, Adele Faber ve Elaine Mazlish’in meşhur “Konuş ki Dinlesin, Dinle ki Konuşsun” kitaplarının temsilcisi olan Roseline Roy, beş çocuk annesi bir psikolog. Türkiye’de Gülüş Türkmen’in verdiği “Çocuğumla Nasıl Konuşursam Beni Dinler?” atölyelerin genel koordinatörlüğünü yapmakta.

PROF. DR. BENGİ SEMERCİ:
“Ergenden al haberi”

Prof. Dr. Bengi Semerci serbest hekimliğin yanı sıra, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı başkanlığı yapmıştır. Halen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde psikoloji dersleri ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk psikiyatrisi dersleri vermekte olan uzmanın Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu başta olmak üzere yurtdışı ve yurtiçinde yayınlanmış bilimsel makalelerinin yanı sıra çeşitli dergilerde yayınlanmış yazıları bulunmaktadır.

OYA KALENDER:
“Çocuk Yetiştirmede Kültürel Yaklaşımlar” Paneli Koordinatörü

”Anne Meclisi” dernek kurucusu ve başkanı, “BiAile Kurumsal Projeler” şirket kurucusu ve yöneticisi Oya Kalender, otomotivden tekstile, gıdadan inşaata birçok şirkete kadın – anne – çocuk tüketim alışkanlıkları doğrultusunda tanıtım ve pazarlama stratejileri danışmanlığı vermekte. KRT Kültür TV’de “Bi Kadın Bi Hayat” programının yapımcı ve sunuculuğu üstlenmiş olan Kalender, Minifest Çocuk Festivallerinin de düzenleyicisi. Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik Sempozyumu için “Çocuk Yetiştirmede Kültürel Yaklaşımlar” panelinin koordinatörlüğünü üstleniyor.

 

Giriş
Konuşmacılar
Program Akışı
Etkinlikler
Katılım Koşulları