Gülüş'ün Köşesi Gündem

Şiddeti hoş görmek

Aileler çocuk yetiştirme işini mevki ve para ile değil, kendini değiştirerek, geliştirerek başarabileceklerini öğrenmeliler.

Oğlum bir haftadır durup durup bana aynı şeyi anlatıyor: Babasıyla kitapçıya girdiğinde tekerlekli sandalyede bir anneyi, oğlunu ve babasını görmüş. Çocuk bir oyuncak tutturuyor, babası itiraz ediyormuş. Annesi bir söz söyleyecek olmuş, çocuk sertçe dönüp “Sen sus!” diye bağırmış. Çocuğum bu olayı sindirememiş. Dün akşam gözleri doldu: “Bir çocuk neden annesine böyle davranır? Hele hasta bir anneye!” dedi.

Doğrusu tekerlekli sandalye detayına takılmadım, annesi sağlıklı olan bir çocuk da böyle davranabilir. “Belli ki çocuğa, annesiyle böyle konuşma hakkı veriliyor” dedim. Şaşırdı.

“Eğer bana kabalık yaparsan, seni ne kadar sevsem de bir sınır koyarım. Biz anne babalar sınır koymayı öğreniriz ama bazen bazı anne babalar öğrenemez. Bazen de, bazı anne babalar kabalığı hoş görmeyi seçer.”

Demedim ki, sınır konmayan çocuklar bazen yetişkinler kadar tehlikeli olabilirler.
Demedim ki, bazı çocuklar arkadaşlarıyla öyle sert kavgaya tutuşurlar ki, onun boğazını sıkıp, yere savurup, kafa travması geçirerek yoğun bakımda uyutulmalarına sebep olurlar!
Demedim ki böyle olaylar, eğer çocuğun babası güçlü bir mevkiye sahip ise, patron çocuğunun lehine örtbas edilir

2 Haziran’dan beri haberini almadığımız Efe isimli çocukla ilgili bir haber bekliyorum.
Bu haberi bir editör olarak değil, bir anne olarak bekliyorum.
Yarın öbür gün bir çocuk benim çocuklarıma zarar verecek olursa, veya benim çocuğum birinin kafasını patlatırsa, çocuklar güvenceye alınıyor mu, öğrenmek istiyorum.

Ne mi duymak istiyorum?

Önce gerçekleri! O çocuğun basketbol oynarken düştüğü yalanını okuduğumda, patron çocuklarının rahatça kafa patlatabileceğini düşünüp dehşete kapılıyor, yasaların ailemi koruyamayacağı izlenimi ediniyorum. O haberlerin altında okulun velileri tarafından yapılan yalanlamaları görebilirsiniz.

Ve aslında çok basit bir şey bekliyorum: Bir özür!
Çocuğuna bu kuvveti istemeden vermiş olan ailenin özür dilediğini duymak istiyorum:

“Özür dileriz, biz çocuğumuzu mutlu ve özgüvenli bir birey olarak yetiştirmekte olduğumuzu zannettik ama bazı önemli yanlışlar yapmışız. Bundan sonra uzman desteği alarak kendimizi değiştirecek, çocuğumuzun da daha sağlıklı bir yetişkin olmasına önayak olacağız”.

Sadece bir özür. Bir farkına varma. Bu özrü, kendi çocukları için endişelenen yüzlerce anne babaya duyurma. Ben bunu bekliyorum.

Haberi örtbas etme çalışmalarına gelince. Bunu muhtemelen önce çocuğun yararına yaptıklarını sanıyorlar. Oysa tam tersini yapıyorlar: Çocuk da, ailesi de bu tür olayların bir yaptırımı olduğunu gördüğünde, işte bu önce çocuğun yararına olacak!

Aileler çocuk yetiştirme işini mevki ve para ile değil, kendini değiştirerek, geliştirerek başarabileceklerini öğrenmeliler. Kim oldukları, neyin patronu oldukları çocuğun ruh sağlığını belirlemiyor.

Ve bence çocuk sahibi olacak her insan bir şeyi iyi anlamalı: Bir kişinin özgürlüğü, bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter. Herkes çocuğuna bunu öğretmekle mükellef olmalı. Biz anne babalar bir çerçeve çizemeyeceksek, kim çizecek?

Gülüş Türkmen

Gülüş Türkmen

ALTERNATİF ANNE KURUCUSU | Belçika’nın Brüksel şehrinde büyüyüp Edebiyat ve Reklamcılık okuyan Gülüş Türkmen, Türkiye’ye dönmeyi seçti. Bir erkek, bir de kız çocuk annesi olduktan sonra her annenin çok emek harcadığını ama her emeğin olumlu sonuç vermediğini fark etti ve Alternatif Anne platformunu kurdu (2010). Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı koordinatörü oldu (2011). Annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) araştırma kitabını yazdı. Kanal34’te #AlternatifAnneTV programını, TRT’de #AlternatifAnneRadyo’yu sundu (2014-2015). Annenin çocuğuna yönelik yaklaşım ve uygulamalarını değerlendirebildiği Annelik Haritası© uygulamasını geliştirdi, “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramını kurguladı. 2017 yılında Eğitim Reformu'nun "Eğitimde İyi Örnekler" konferansçılarından biri oldu. Halen eğitim merkezlerinde, panel ve sempozyumlarda araştırmalarını paylaşmaya, Alternatif Anne’nin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde de yazmaya devam ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız

*

En Popüler İçerikler

Alternatif Yazarlar

Gülüş Türkmen
Gülüş Türkmen
Aslı Demirörs Ağtaş
Aslı Demirörs Ağtaş
Gözde Erserçe Özateşler
Gözde Erserçe Özateşler
Deniz Sütlü Özgül
Deniz Sütlü Özgül
Ayşegül Uysal
Ayşegül Uysal
Özdemir Hiçdurmaz
Özdemir Hiçdurmaz
Özge Çakıcı Songür
Özge Çakıcı Songür
Meftun Kocakaya
Meftun Kocakaya
Tuba Tayfun Kayalarlı
Tuba Tayfun Kayalarlı
Zeynep Domaniç
Zeynep Domaniç
Tümünü Gör

Güvenilir Uzmanlar

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Psk. R. Berin Tuncel
Psk. R. Berin Tuncel
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm.Ped. Belgin Temur
Uzm.Ped. Belgin Temur
Funda Kale Yıldırım
Funda Kale Yıldırım
Tümünü Gör