Film Gülüş'ün Köşesi

Serra Yılmaz’dan bir Alternatif Anne karakteri

Kaybedenler Kulübü filminde 90’lı yıllarda bel altı mizah yaparak en çok dinlenenler listesine girmiş bir radyo programının öyküsü anlatılıyor. Yılmaz’ın bu filmde oynadığı anne rolünü gördüğümde, bunun bir “ideal anne” örneği olduğunu düşündüm.

http://www.youtube.com/embed/hPtucfoa8gA

Yukarıdaki videoyu izledikten sonra benden çok farklı bir hisse kapılabileceğinize ihtimal veriyorum. Haklı mıyım? Ama durun! Bana ikinci bir şans verin! Bakalım sahnenin analizinden sonra nasıl düşüneceksiniz… Yorumlarım, pembe pencerelerin içinde:

kk-repliklerÖzellikle son düşünceme tepki göstereceğinizi düşünüyorum. “Böyle anne olursa elbet evladı da böyle işler yapar!” diyebilirsiniz. Ama filmde annenin oğlunu nasıl yetiştirdiğine tanık olmuyoruz. Bir yaştan sonra ise terbiye vermek için çok geç! Dolayısıyla annenin çocuğuyla laf dalaşına girmemesi bence çok akıllıca. Bu arada “çocuk” dediğimiz de zaten kendi düşünme mekanizmasına sahip koskocaman bir adam. Neyi, ne kadar “yanlış” yaptığını kendisi zaten bilir.

kk-serra yilmazBir gün çocuğumuz büyüyecek, adam olacak. Belki onu organik beslemiş olacağız. Belki ona bir fiske bile vurmamış, onu en iyi okullarda okutmuş olacağız. Öte yandan o, belki doktor olmayacak. Öğretmen de olmayacak. Belki evlenmeyecek, hayalini kurduğumuz evde oturmayacak, belki bizim çok da tasvip etmediğimiz seçimler yapacak… İşte o gün, bize sadece ara sıra uğrayan reşit bir çocuğumuz olduğunda, “terbiyesi” için yapacak bir şey kalmadığında, biz nasıl bir anne olacağız?

Ben şahsen çocuğumla ileride böyle dostane bir ilişki kurmak istiyorum. Seçimleri benimkilere uymasa da! Bunu başarmamı sağlayacak mizah anlayışına ve hayat görüşüne sahip olmak, bana da çocuğuma da çok şey kazandıracak eminim…

YUKARIDAKİ YAZIYI YAZDIĞIM GÜN SERRA YILMAZ, TWITTER ÜZERİNDEN BANA AŞAĞIDAKİ SATIRLARI YAZDI:

(Bu rolü) oynarken de bu karakterin sinemamızda bir ilk olduğunu söylemiştim. Bence bu ilişkide en önemli unsur, özellikle ülkemiz anneleri için, SAYGI unsuru… Saymadan sevgi, çok zarar verir, veriyor. İnsanın kendi çocuğunu sayması kolay mı? Hayır. Epey bir zorlanabiliriz ama sevgimizin doğru olabilmesi için önce saymamız şart.

Peki, “ideal anne” olur mu? Olmaz. Her anne elinden geleni yapar, bir sürü de yanlış yapar. İdeal anne olmaya gayret edin, ama asla olamayacağınızı da bilin ve rahat olun, fazla kasmayın, derim.

Benim nasıl bir anne olduğuma da en iyi kızım karar verir, eleştirileri de gayet yerindedir. Ama bir konudan eminim: Ben kızıma asla yalan söylemedim. O da bana her çocuğun söylemesi gerektiği kadar yalan söyledi. 🙂

 

Gülüş Türkmen

Gülüş Türkmen

ALTERNATİF ANNE KURUCUSU | Belçika’nın Brüksel şehrinde büyüyüp Edebiyat ve Reklamcılık okuyan Gülüş Türkmen, Türkiye’ye dönmeyi seçti. Bir erkek, bir de kız çocuk annesi olduktan sonra her annenin çok emek harcadığını ama her emeğin olumlu sonuç vermediğini fark etti ve Alternatif Anne platformunu kurdu (2010). Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı koordinatörü oldu (2011). Annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) araştırma kitabını yazdı. Kanal34’te #AlternatifAnneTV programını, TRT’de #AlternatifAnneRadyo’yu sundu (2014-2015). Annenin çocuğuna yönelik yaklaşım ve uygulamalarını değerlendirebildiği Annelik Haritası© uygulamasını geliştirdi, “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramını kurguladı. 2017 yılında Eğitim Reformu'nun "Eğitimde İyi Örnekler" konferansçılarından biri oldu. Halen eğitim merkezlerinde, panel ve sempozyumlarda araştırmalarını paylaşmaya, Alternatif Anne’nin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde de yazmaya devam ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız

*

En Popüler İçerikler

Alternatif Yazarlar

Gülüş Türkmen
Gülüş Türkmen
Aslı Demirörs Ağtaş
Aslı Demirörs Ağtaş
Gözde Erserçe Özateşler
Gözde Erserçe Özateşler
Deniz Sütlü Özgül
Deniz Sütlü Özgül
Ayşegül Uysal
Ayşegül Uysal
Özdemir Hiçdurmaz
Özdemir Hiçdurmaz
Özge Çakıcı Songür
Özge Çakıcı Songür
Tuba Tayfun Kayalarlı
Tuba Tayfun Kayalarlı
Meftun Kocakaya
Meftun Kocakaya
Zeynep Domaniç
Zeynep Domaniç
Tümünü Gör

Güvenilir Uzmanlar

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Psk. R. Berin Tuncel
Psk. R. Berin Tuncel
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm.Ped. Belgin Temur
Uzm.Ped. Belgin Temur
Funda Kale Yıldırım
Funda Kale Yıldırım
Tümünü Gör