Cinsellik Editörün Seçtikleri Hamilelik & Doğum Kategorisiz Lohusalık Sağlık Spor Yeni Doğan

Pilates emzirmeye de faydalı!

Pilates ile emzirmenin ortak noktası nedir dersiniz?

pilates1Hamile pilatesinin doğum üzerine olan faydalarını biliyoruz peki ya emzirmeye olan faydalarından haberiniz var mı?

Son 2 yıldır akademik alandaki bilgilerimi, uzun yıllardır uğraştığım pilates sporu ve emzirme danışmanlığı ile birleştirmeye karar verdim. Böylece hamile pilatesi konusunda özel eğitimlerden geçip, hamile/lohusa pilatesi eğitmenliği yapmaya başladım. Bu yazımı da Alternatif Anne’nin kurucusu sevgili Gülüş Gülcügil Türkmen’in geçtiğimiz ay Alternatif Anne yazarlarının toplantısında bana yaptığı öneri üzerine hazırladım. Malum etrafta çok fazla bilgi kirliliği var ve bazen bunların arasında kaybolabiliyoruz!

Pilatesin Gebelikteki Faydaları

Eminim ki “gebeliğin fizyolojik lordoz”unu pek çok kişi duymuştur. Gebelikte büyüyen bebekle birlikte ağırlık merkezi öne doğru kayarak, bel omurlarında sıkışmaya ve bel kavisinin artmasına neden olur. Bel kavisinin artması gebelikte normaldir ve tam da bu yüzden “fizyolojik” (normal) lordoz olarak isimlendirilir. Ancak bu kavis; omuz, sırt, bacak ve kalça kaslarınız güçsüz ise vücut tarafından tolere edilemeyip, sırt ve bel ağrılarına neden olur. İşte pilates güçsüz olan kaslarınızı güçlendirerek ve omurganızın doğal duruşunu destekleyen pek çok egzersiz ile bel ağrılarınıza son verir. Çünkü pilateste pek çok hareket doğal duruş olarak tabir edilen pelvisin (leğen kemiği) hafif öne doğru alınması esasıyla başlar. Pelvik kemiği öne alarak aslında bel omurlarınızı da sıkışmadan korumuş olursunuz. Bu kısmı görsel şekillerde daha iyi anlamak için sizi bu bağlantıdaki sunuyu incelemeye davet ediyorum.

Pilates yaparken antreman sonunda hep şunu demişimdir: “Tanrı iyi ki Joseph Pilates’i yarattı!” Joseph’in raşitik olduğunu pek az kişi bilir. Joseph raşitizmden kurtulmak için geliştirdiği ve “kontrol sanatı” olarak yorumladığı bu spor dalını pek çok dansçı, asker ve jimlastikçiler üzerinde deneyerek geliştirmiştir.

Doğumdaki Faydaları

Kontol Sanatı olan pilateste sadece bedeni kontrol etmeyiz, aynı zamanda nefesimizi de kontrol etmeyi öğreniriz. Tıpkı doğumda yaptığımız gibi! Doğumda bebeğin doğum kanalından çıkması için motor itici güce (annenin kaslarını kasarak), bebeği itmesine yani “doğru” ve “etkin ıkınma”sına ihtiyaç vardır. Hamilelikte yapılan pilates ile anne hem hangi kas grubunu kasması gerektiğini öğrenir, beden farkındalığı artar, hem de doğru nefeslerle doğumda en büyük itici güç olan diyaframı kullanmasını öğrenerek ve diyafram kasını güçlendirerek, doğumda GÜÇLÜ bir diyaframla bebeğini itebilir. Pilateste leğen kemiğinin öndeki birleşim yeri olan ve yarı kemikleşmiş eklemi (Simphisis pubisi) esnetme üzerine çalışıldığı için de bebeğin içinden geçtiği doğum kanalı genişlemeye müsaittir. Leğen kemiğinin arkasındaki koksiks adı verilen hareketli eklem de bebek doğum kanalında ilerlerken, geriye doğru esneyerek ona yer  kazandırır. Güçlü diyafram ve esnek pelvis ile bebek doğum kanalının çıkımında fazla beklemediği için, beynin oksijensiz kalması ve kalp atımının düşmesi gibi durumlara maruz kalma riski azalır. Bu yüzdendir ki, hamile pilatesi derslerimin belli sürelerini mutlaka diyafram egzersizlerine ayırırım. Bir de kegel egzersizleri var tabi. Kegel egzersizleri aslında sadece hamilelerin değil tüm sağlıklı kadınların yapması gereken bir pelvik taban kas egzersizi. Özellikle lohusalıkta genital kasların toparlanmasına yardımcı olmasının yanı sıra, idrar kaçırma problemi olan kadınlar için de bu egzersizleri kullanırız. Hatta cinsel yaşama da bu egzersizlerin yararlı etkileri olduğunu biliyoruz.

Ruh Sağlığına Faydası

Pilatesin 6 temel prensibine ek olarak hamile pilatesi derslerimde özellikle “imgeleme” ve “olumlama” tekniğini sık kullanıyorum. Amacı beden-zihin-ruh farkındalığını arttırmak olan pilatesle beyin “hayal kurmayı”, hayal kurarak ruh ve bedenini kontrol etmeyi öğreniyor. Keyifli bir doğum hayal eden anne, gerçekte de keyifli bir doğum yaşıyor. Son aylarda özellikle Nil Karaibrahimgil’in doğumuyla gündeme gelen Hypnobirthing yöntemi, pilatesle benzer şekilde imgelemeyi sıklıkla kullanır.

Emzirmeye Faydası – Endorfin’in rolü!

Pilatesle mutluluk hormonumuz olan Beta Endorfin düzeyi artar. Beta endorfin hem doğum yaparken anneyi, hem de bebeği stresten korur.

Peki bebekler emerken annenin endorfin ve süt yapım hormonu olan prolaktin hormonu düzeylerinin arttığını biliyor muydunuz? Yapılan son çalışmalar, endorfin ve prolaktin arasında güçlü bir bağıntı olduğu hipotezi üzerine yoğunlaşmakta. Stresin sevgi hormonu olan ve süt inme refleksinden sorumlu olan oksitosini baskıladığını kesin bir şekilde biliyoruz. Pilates yapan bir kadın ruhsal olarak stresten arınacağı için ya da stresle daha iyi baş edeceği için oksitosin baskılanmayacak ve süt inmesi kolaylıkla gerçekleşecektir.

Beautiful pregnant woman doing exercises. [url=http://www.istockphoto.com/search/lightbox/9786766][img]http://dl.dropbox.com/u/40117171/sport.jpg[/img][/url]

Amerikan Obstetrisyen ve Jinekologlar Derneği (ACOG) gebelere günde en az 30 dakikalık egzersiz önermekte. Gebelik, doğum, emzirme fizyolojisi ve hatta ruhsal-cinsel mutluluk üzerine bu kadar faydası olan pilates varken, başka egzersizlere ne gerek var.

 

Doç.Dr. Güliz ONAT

Kadın Sağlığı ve Doğum Hemşireliği Anabilim Dalı

Emzirme Danışmanı & Hamile Pilatesi Eğitmeni

Doç. Dr. Emzirme Danışmanı ve Pilates Eğitmeni Güliz Onat

1981 İstanbul doğumluyum. Liseden beri, doçentliğe kadar hep hemşirelik okudum. Yüksek lisans ve doktoramı Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği alanında yaptım. Nisan 2005'te bu alanda çiçeği burnunda bir doçent oldum. Üniversitede okurken aynı zamanda klinikte de hemşire olarak 5 sene çalıştıktan sonra, İstanbul Üniversitesi hemşirelik ve ebelik bölümünde on sene araştırma görevlisi olarak çalıştım ve ders verdim. Şu anda da bir vakıf üniversitesinde hemşirelik bölüm başkanlığı yapmaktayım. Akademik kimliğim bu şekildedir.

Emzirme danışmanlığı hikayem, bundan beş sene önce bir proje ile başladı. Proje, özel bir sigorta şirketinin doğum yapan poliçe sahiplerine bir promosyon olarak eve hemşire ziyareti göndermesiydi. Projeye “mucizeye dokun” adını vermiştim. Doğumun ve emzirme sanatının bir mucize olmasına atıf yapmak istemiştim. Bu proje kapsamında altı ayda 60'tan fazla ev ziyareti gerçekleştirdim. Aynı zamanda bir “evde hasta bakım şirketi”nin ziyaretçi yenidoğan hemşiresi olarak çalıştım ve bir yılı aşkın sürede 100'e yakın lohusayı evlerinde ziyaret ettim. Böylelikle benim emzirme danışmanlığı hikayem başladı. Piyasadaki çoğu emzirme danışmanı genelde kendi bebeklerini emzirdikten sonra, bu işe merak sararlar ve herhangi bir sağlık personeli ünvanı taşımaksızın bazı kuruluşlardan eğitim alıp, danışmanlık yapmaya başlarlar. Benim öyle olmadı. Bizzat alanda çalıştıktan sonra, annelerin emzirme konusunda ne kadar çok desteğe ihtiyaçları olduğunu anladım ve onlara yardım etmek istedim. Üniversitede hemşire-ebe öğrencilere teorik ve pratik dersler verirken, bir yandan da emzirme danışmanlığı yaparak annelere ve mucizelerine dokunma fırsatı bulmak hoşuma gidiyor.

Doğal doğumun popüler olduğu günümüzde, doğuma yardımcı olacak kasların hazırlanması için bu işin bir ucunda da egzersiz olması gerektiğine inananlardanım. Bu nedenle son yıllarda uğraştığım pilatese hamile pilatesi eğitmenliğini de ekledim. Pilates derslerimi doğum ve gebelik fizyolojisi bilgilerimle birleştirerek, onların mutlu ve keyifli bir doğum deneyimi yaşamalarına katkı sağlamak çok güzel.

www.emzirmedanismanligi.com
www.evdehamilepilatesi.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız