Kategorisiz Öğrenci Koçu

Özel okul – Devlet okulu: İşte yaşadıklarım 2

http://alternatifanne.com/ozel-okul-devlet-okulu-iste-yasadiklarim-1/

Çekmeköy bölgesindeyiz, yine okul araştırması yapıyoruz. Bu kez özel okullar gözümüzü boyayamıyor. Parasını ödeyebildiğimizi, oğlumuzu koleje gönderebildiğimizi gördük. Kendimize ispatlayacağımız başka bir şey yoktu, içimiz rahattı. Devlet okuluna göndermeye karar verdik. Evimizin hemen karşı caddesinde, zilinin sesini bile duyduğumuz bir okul vardı. Ama içimize sinmedi. Nitekim okullar başlayınca gördük ki çıkışında zabıtalar duruyor, kızlı erkekli öğrenciler okul saatinde dışarıda sigara içiyor. Üstelik hemen cadde üstü. Biz araştırmalarımız sonucunda Nükte Sözen İ.Ö. Okulu’nda karar kıldık. Yeditepe Üniversitesi’nden eğitim yöneticiliği konusunda yüksek lisans sahibi müdür bey kendisi Eren’i bir sınıfa yerleştirdi. Seçim yapacak veya fikir beyan edecek durumda değildik zaten, hiçbir öğretmeni tanımadığımız gibi çevrede öğretmen soruşturabileceğimiz tanıdık kimse de yoktu. Birçok bilinmeyenden dolayı biraz endişelerle başladı okulumuz. Eren’in öğretmeni gençti, teknolojiyi dahil ediyordu eğitime. Projeksiyon ışıktan iyi görünmüyor diye stor perde lazımdı. Bir velimiz bu ihtiyacı karşılamıştı. Birkaç veli konferans salonunun yenilenmesini sağladı. Öğretmenimiz öğrencilere test kitapları ve okuma kitapları almak istiyordu, yayınları inceleyip bizlerle paylaşıyordu. Hemen para toplanıp alınıyordu. Veli profilimiz harikaydı. Çoğunluk, ilgili veliydi. Mevcut 32 kişiydi. Annesi diş hekimi babası kalp cerrahı olan öğrenci, annesi televizyoncu babası işletmeci olan bir başka öğrenci, babası turizmci olan bir diğer öğrenci… Bunun yanı sıra ailesinin gelir düzeyi ve eğitim seviyesi düşük öğrencilerimiz de var. Ama Eren sınıfta herkesle diyalog kurdu. Kiminle ne konuşacağını bildi. Play station oyunu konuşacağı arkadaşları ile futbol konuşacağı arkadaşlarını kendisi tespit edebildi. Bana, okul maceralarımız başlamadan önce “devlet okulunda kapıcının, çöpçünün çocuğuyla aynı sırada mı otursun çocuk” dediklerinde, “özele gitsin de mafyanın, parasını nereden kazandığı belli olmayanın çocuğunun yanında mı otursun” derdim. (Bu ifadeler geneli değil ihtimali gösteriyor.) Gerçekten devlet okulunda korkacak bir şey olmadığı gibi özel okulda korkulması gerekenler olabileceğini yaşayarak gördük.

Eren’e sordum, özel okul ve devlet okulunu yaşayan biri olarak neler düşündüğünü, artılarını eksilerini benimle paylaşmasını istedim. İkisinde de mutlu olduğunu, ama devlet okulunda hem çok çeşitli arkadaşlıkları olduğunu hem daha güzel dostlukları olduğunu söyledi. Problem olarak bir tek tuvalet temizliğini yani kirliliğini ve bazen tuvalet kağıdı olmamasını söyledi. Ben de eşimle konuştum. Önümüzdeki yıl ilgili firmalarla konuşup bu konuda sponsor bulmaya çalışacağız. Bir katkımız olduğunu görmek bizi mutlu edecektir.

Öğretmenimiz çok titiz, ilgili bir öğretmen. Her bir çocuğu tek tek tanıyor. Tanıyor derken ismini bilmeyi kastetmiyorum. Huyunu, huysuzluğunu, kapasitesini, ailesini her şeyini biliyor. Çocukların arasında -özel okul da olduğu gibi- derslerinde iyi olanlar da var, olmayanlar da. Marka düşkünü öğrenci devlet okulunda olmaz mı? Olur tabii. Peki ya sosyal etkinlikler… Darıca Hayvanat Bahçesi, Çanakkale gezisi, Torium Alışveriş Merkezi, tiyatro, sinema, özel etkinlikler, müzeler…

Bu yıl oğlum –hükümet zoruyla- mezun oldu. 4+4+4 sistemi Nisan ayında açıklandığı ve peşinden soru işaretleriyle dolu günler getirdiği için mezuniyet balosu hazırlayamadık ne yazık ki. Sene başında öğretmenimiz sene sonu etkinliği için “7 bölge – 7 türkü” konseptiyle bir şeyler yapalım demişti. İyi ki demiş. Bu etkinlik bizim çocuklarımız için mezuniyet oluverdi bir anda. Zurna sesine alerjisi olan ben bile çok beğendim çocuklarımızın hazırladığı gösteriyi. Öğretmenimiz, aynı okulda öğretmen olan eşi, misafirleri olan Nusaybin’de birlikte görev yaptıkları öğretmen arkadaşları çok emek vermişlerdi. Çocukların hepsi gösteri boyunca sahnedeydi, herkes mutlaka bir yörenin oyununu oynamıştı, şiirler okudular, yöresine göre ya çiçek verdiler izleyicilere ya da çiğ köfte ikram ettiler. Gösteri sonrasında biz velilerin hazırladığı farklı yörelere ait yiyecekler yendi. Kendimiz yaptık, birbirimize açık büfede ikram ettik. Maddi farklılıkların hiç hissedilmediği, ortak konuların konuşulduğu, bir şeyler yapmış olmanın hazzının yaşandığı bir etkinlik oldu. Bu arada, çocuklarımızın hepsi farklı yöre oyunlarına göre kostümlerini giymişlerdi. Ama kimse bizden kostüm parası istemedi.

Okul konusunda tercihler kişilere göre değişiyor. Ben yalnızca kendi deneyimlerimi paylaşmak istedim. İyi-kötü, doğru-yanlış diye bir çıkarımda bulunmak istemiyorum. Bir arkadaşımın kızı Marmara Koleji’nde okuyor, çok memnunlar. Bir başka arkadaşım derslerinde çok başarılı olan kızını aldı Marmara Koleji’nden. İkisi de çok ilgili, araştırmacı anneler. Reklamcı bir anne ve jinekolog bir baba kızlarını SEV Üsküdar Amerikan Koleji’ne gönderdi, kızları 4. sınıfa başlayacak. Arkadaşım hala İngilizceyi yeterince öğretmediklerini, çünkü önlerinde daha çok yıllar olduğunun düşünüldüğünü söylüyor. Bu arkadaşlarımız oğullarını bu yıl devlet okuluna verdiler. Anne, akademik anlamda daha dolu olduğunu, yalnızca tuvalet temizliği konusunda sorun yaşadıklarını söylüyor. Oturduğumuz sitede Eren’in arkadaşları bize geldiler, onlara kek hazırladım. Mutfak masasının üzerinde duran tuzluk-biberliği gören arkadaşı “pepper” mı o ne demek dedi. Eren de “karabiber” diye yanıt verdi. Bunu soran arkadaşı dört yıldır Avrupa Koleji’ne gidiyor.

Bunca yaşanandan sonra ben hem Eren hem de peşinden gelen kız kardeşlerinin eğitimi için nasıl bir çerçeve çizdim? Bir anne ve öğrenci koçu olarak akademik başarı, sosyal faaliyet, İngilizce, hepsini içerecek planım nedir? Okul seçerken nelere dikkat etmek gerekir? “Memnuniyet” tanımı nedir? Okul değiştirmelerin sebepleri neler olabilir? Yarın 3. ve son bölümde. Yazılarım biraz uzun oldu, ancak hem duyguları hem ortamları iyi anlatabilmem için detaylara girmem gerektiğini düşündüm.

Bu arada şunu da belirtmem gerekir: Eren, ne ülke ne de okul değiştirmelerde zorlandı. Hepsinde kolay adapte olan, güzel arkadaşlıklar kuran bir çocuk. Kendi kendine ders çalışan, derslerinde de çok başarılı bir öğrenci. 

 

*Bu yazı 28.Haziran.2012’de Alternatif Anne’de yayınlanmıştır.

 

Berna Kasapoğlu Serdarlı

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Öğrenci koçu, web tv programcısı (www.ailemizle.tv), yazar, en önemlisi 3 çocuklu mutlu anne:)

28 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

 • Lise yıllarımdan beri eğitim şekilleri ve sistemleri kafamı kurcalar!
  Bu iki yazıda cesurca anlattıkların -hem bir anne olarak seçimlerin hem de okullarda olup bitenler- için bir anne olarak teşekkür etmek isterim.
  Belli ki “Türkiye’nin en iyi okulu” diye geçinen yerlerde bile her şey dört dörtlük olmuyor.
  Ben de kendi gözlemlerimi özel bir deftere yazmayı düşünüyordum. Belki burada paylaşmalıyım…

 • Merhaba,
  Öncelikle deneyimlerinizi bizlerle paylaşarak benim gibi arayış içerisinde olan annelere ışık tuttuğunuz için teşekkür etmek istiyorum.
  Bizde taşdelene 1 ay once taşındık ve sizin gibi hiç bilmediğimiz bir çevre ve okul konusundada danışabileceğimiz hiç kimse yok malesef. Kulaktan dolma iki okul ismi vardı sadece biri çekmeköy ilköğretim okulu diğeride nükte sözen. Yazınızı okuduktan sonar bu okula biraz daha sıcak bakmaya başladım. Kızım bu yıl 1.sınıfa başlayacak umarım doğru bir seçim yapabiliriz…

  • Merhaba ben de bu sınıfta okudum ve bahsettiğiniz öğretmen açıkçası sizin gördüğünüz gibi bir öğretmen değildi. Öncelikle gelir düzeyine göre öğrenciler arasında ayrım yapıyordu ve benim şu an yeni yeni bitmeye başladı üzerimdeki psikolojik etkisi umarım yalnızca etkilenen ben olmuşumdur. Zaman zaman yalnızca bu adam gibi öğretmenlerden çocukları kurtarmak için müfettiş olmayı düşünmüştüm

 • Yazdiklarinizdan cok faydalaniyorum . iyi yetistirdiginiz belli olan oglunuza ve size sevgiler:)

 • Yazdıklarınızın ve gözlemlerinizin çok doğru tespitler olduğunu düşünüyorum.Kızım şu an 2013 SBS sonuçlarına göre Ankara’nın eniyi Anadolu lisesi olan Atatürk Anadolu Lisesi’ne gitmeye hak kazandı.Ancak bizde burslu Fen lisesi ve özel okulları düşünmüyor değiliz.Kesinlikle her zaman iş öğrenci ve velide bitiyor.Ancak sbs ve üniversite girişlerinde not ortalaması çok önemli.Devlet okullarında ana derslerin yanı sıra beden eğitimi ,müzik,resim gibi öğretmenlerin kaprisleri ile uğraşıyorsunuz.Resmen not düşürüyorlar. Bu yıl sbs de 16 tam puan çıktı .14-15 i özel okuldan.Üç yıl boyunca tüm dersleri 100 üzerinden 100 puan demektir.ÜÇ yıl boyunca bilgisayarlarımız bile bozulup fire verirken bu çocuklar her ne hikmetse fullemişler.Üç yıldır Ankara’nın en lüks semti Çankaya da ki okulumuza devlet yakıt vermiyor.Velilerden toplanıyor.O da ne kadar toplanabilirse.İki kızım aynı okula devam ederlerken hem de üstün zekalı çocukların gittiği devlet sınavı ile girilebilen Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezine devam ediyorlar.Bu okulda da imkansızlıklar diz boyu.Bilimsel proje ve yarışmalara veli kendi imkanları ile katılmak durumunda kalıyor.Kısacası devlet okullarının hali bu.Bazen çok bilmek ,çok araştırmak sıkıntı ve mutsuzluktan başka bir şey getirmiyor.Ne kadar bilinç, o kadar mutluluk.Sevgi ile kalın.

 • merhaba yazınız bana kesinlikle çok yardımcı oldu biz bodrumda yaşıyoruz 5 yaşındaki kızımız özel bir kreşe gidiyor üç yıldır ..eşim ve ben turizm sektöründe işletmeciyiz…çevremizdeki herkes pürtelaş özel okullara başvuruyor çocuklar sınava tabi oluyor bu okullara girmek için vs.. benim kolejlerle ilgili endişelendiren konuları bir bir dile getirmişsiniz siz zaten ….yazınızdaki fikirlerinizi çok beğendim siz iyi bir annesiniz eğitim hayatımızda darısı başımıza…

 • Ben taşdelende oturuyorum orda sarıevlerde bi arkadaşımın tanıdıgı nükte sözene gidiyo bi arkadaşımında ataşehir doğa kolejıne ki yıllardır çok memnunlar beykozda yaşadıklarına şaştım kaldım canım güzel okumasını dilerim oğlununda ama taşdelen bana çokta iyi bir semt gibi gelmiyor onun için nükte sözenden başka güzel okul aklımda yok devlet olarak.. en iyi tercihi her zaman anneler bilirlerdir

  • Tuğçe hanım,
   Taşdelen oldukça güzel bir semt ama okul ile ilgisini çözemedim:) Burada aradığım gibi devlet okulu bulamadığım için Çekmeköy’de Nükte Sözen’e vermiştim oğlumu. Yazı dizisinin dördüncüsünde hikayemizin devamı var:) Doğa Kolejlerinin hepsi için tek bir şey söylemek zor. Çünkü her kampüsünü kendileri de farklı konumlandırıyor zaten. Ben Beykoz Doğa’da kendi yaşadığımı paylaştım yalnızca. Genelleme yapamam.
   İlginiz için de ayrıca teşekkür ederim. Sevgiler

 • MErhabalar,
  Ben de Özel Okul mağduru bir anneyim. Yazdılarınızı okuduğumda hiç yabancı gelmeyen bu konularda gerçekten durumumuzun çok zor olduğunu gördüm. ÖZel okuldan alsam mı yoksa başka bır okul araştırsam mı veya devlet okuluna mı gitse oğlum karar veremedim. Bu konuda düşüncelerinizi bekliyorum.
  SAygılar.

 • herkese merhaba,şuanda oğlum eren, izmir özel türk kollejine gidiyor ve eşimin işi nedeni ile buyıl istanbula taşınıyoruz eşimin işi Kadıköy taraflarında izde evi çekmeköy dolaylarında tutmayı düşünüyoruz hem ev, hemde yoğun bir özel okul arayışındayım, fiyatlar izmire oranlada yüksek gördüğüm kadarı ile okul ve ev önerilerinizi bekliyorum,teşekkürler şimdiden.

  • Zehra hn, çekmeköyde ev fiyatları
   800tl den başlıyor site olarak düşünürseniz 1.tl nin üstünde okul olarak özellerin fiyatları en aşşağı 18. Bin tl den başlıyor ki masraflar bununla bitmiyor + lar cabası devlet okulu bende araştırıyorum sizin yerinizde olsam kadıköy civarında evimi tutarım ki oradaki bazı devlet okulları daha üst düzeyde en azından servis vs masraflarından ek yapmış olurum kirama vs vs. Önerilerim bunlar iyi geceler

 • Bende karar veremedim. Ozel lisemi yoksa devlet okulumu…
  Amerikan kiz koleji ( izmir) sizce iyi bir tercih misir? Universiteye giris Basari orani nasil?

 • Merhabalar ben özel okul kurbanlarından biri olarak kızımı 1 ci sınıf için devlet okuluna vermeye karar vermiş durumdayım sizlerden ricam hazırlık olarak özel kolejlerde eğitim gördü ancak maddi anlamda okul hayatını soyguna çeviren bu okul anlayışından kurtulmak amacı ile ve ilerdeki eğitim durumunu düşünerek Ataşehir Çekmeköy ve kurtköy den önerilen devlet ilköğretim okulu araştırıyorum… maalesef bu ülkede bir çocuğu bir vatan büyütür diyemiyorum eğitimcilerin birer soyguncu olduğunu anlamamız kısa sürse de eğitim için savaşan bir veliye dönüşeceğim hiç aklıma gelmezdi özel okulların gidişatlarına kim dur diyecek bunu merakla bekliyorum üzüntü ile önerilerinizi bekliyor hepimizin.Allah yardımcısı olsun diyorum…

 • Merhabalar bizde cocuklarimizi 7 yildir ozel okulda okutup kirada oturan bir aileyiz. Bu yil sariyer tarafina tasinarak orada ki Anafartalar İ.O.O. ye gecmek istiyoruz. . Okulun cok iyi oldugunu duydum. Lutfen dusuncelerinizi paylasir misiniz?

  Simdiden tesekkurler.

 • Merhaba biz de sancaktepe ye gecen yaz tasindik. Kizim 1. Sinifi sahrayiceditte Şener Birsoz devlet ilkokulunda okudu. Tuvaletlerin kirliligu disinda oldukca basarili bir okuldu. Deneyimli ogretmenleri vardi. Ancak suan etrafimizda boyle bir devlet okulu olmadigi icin koleje verdik. Adi sani oldukca bilinen iyi fiyatli iyi reklam yapan bir okul. Fakat basladigimizdan beri surekli sinif icerisindeki duzensizlikten, ogretmenin tecrubesizliginden yana sikinti cekiyoruz. Native ingilizce ogretmeni var cocuklarla konusup ingilizcelerini ilerletecek dendi fakat ben daha native konusurum cunku kadin ingilterede egitim gormus bir suriyeli. Diyecegim suki aslinda devletteyken daha basarili olan kizim rahat bir ortamda odevlerini yapmayan ve buna ragmen ceza almayan arkadaslariyla ayni sisirme notlari alarak hergecen gun koreliyor. Ogretmenler genc ve tecrubesiz. notlar velileri tatmin etmek icin havadan veriliyor. Cekmekoyde bir semiha yildirim devlet ilkokulu duydum. bu okul ya da onerebileceginiz baska okullar hakkinda yorumlarinizi bekliyorum. Simdiden tesekkur ederim.

 • Merhabalar Yazılan yorumlardan yola çıkarak bir kaç cümle ilave yapmak istedim.Çekmeköy deki okulları oldukça iyi tanıyan birisi olarak Nükte Sözen’in velileri oldukça kaliteli fakat 4+4+4 ten sonra okulun mevcudunda artış oldu dolayısıyla sınıflarda da artış oldu.Öğretmenleri için bir şey diyemem ama sınıf mevcutlarının kalabalık olduğundan endişeliyim.Çekmeköy de Uğur okulları seneye olacakmış hem lise hemde ortaokul hatta bir kaç kişi Nükte Sözen den okula yazılmayı düşünüyorlar.Tabi bununla beraber bir çok okul var Doğa var modafen sezin ve Avrupa kolejleri gibi.

  • Hale hanım dediklerinize katılıyorum.ben gidip görüştüm bahsettiğiniz yerlerle tespitinize katılıyorum.

  • hale hanım tecrübenize dayanarak soruyorum,bizde ailecek ikilemde kaldık,Avrupa kolejimi yoksa Acarkent Doga mı?

 • Hayirli Cumalar.ergül açikay sizinle ayni durumlari yaşadik.bende ayni sorularla boğusuyorum.kizimi özel okuldan aldim bir devlet okulu düşünüyorum.dediginiz gibi nükte sözen ilköğretim okulunun basarisini cok duydum fakat okul busene orta okul olmuş ilkokulu başka okula kaydirmislar.semiha yildirim ilkogretim okulunuda iyi oldugunu soyluyolar fakat 40 kisilik sinifta nasil egitim olur orasini bilemiyorum.fikir paylasmak isteyen olursa sevinirim.

 • Bende 2016 yılı için Çekmeköy veya Taşdelen civarında devlet okulu araştırıyorum. Nükte sözen istiyordum ancak seneye birinci sınıfa almayacaklarmış. Devlet okullarıyla ilgili yorumlarınızı merakla bekliyorum

 • insanlara faydalı olmak ve evrene bir iz bırakmak işte bazen böyle birkaç satır ama içten, objektif, akıllıca yazıyla bile mümkün. Teşekkür ediyorum paylaşımlarınız için. Yıl 2018 ve dönüp 6 senenin öncesinden bir yazı okuduğumda hiç değilse yalnız değilmişim duygusu bile iyi hissettiriyor.

 • Özel okulu tercih eden velileri uyarıyorum , Mozaik Eğitim Kurumları , Tüzyev Vakfı , ÜST-ZEM ,üstün zekalılar merkezi , olarak ta bilinen bu kurumlar ,taahhüt ettikleri hiçbir şeyi yapmıyorlar , baştan sona yalancılar , çocuklarımı burada maalesef bir dönem okuttum , kendileriyle yaptığım tüm yazışmalar belgeli bir şekilde mevcuttur , burada yazmam mümkün değil , sayfalar dolusu maillerim ve yazışmalarım mevcut, arzu edenle paylaşırım kesinlikle uzak durun derim.