Otizm

Otizmin gülen yüzü: Sanat

Bu atölyedeki çalışmaları gördükçe, daha güzel bir dünya mümkün diye düşünüyorum...

Özel ihtiyaçları olan bireylerin eğitimi de,  günlük hayatı da, toplumsal hayat içindeki aktiviteleri de çok sıkıntılıdır. Bu sıkıntıların bir bölümü de, topluma karşı verdiğimiz mücadeleden kaynaklanır. Otizmle yaşamak duygusal açıdan çok katmanlı ve sıkıntılı bir süreçtir. Ama şimdi size çoşku dolu bir pencere açacağım ve size gördüğüm, otizmin gülen yüzünü anlatacağım.

Başka Dünyaların Ustaları projesi, otizmli bireyleri ve yaşıtlarını seramik, fotoğraf, müzik ve tiyatro disiplinleri içinde bir araya getiren ve beş aylık bir süreci kapsayan atölyeler çalışması olarak geçtiğimiz Ocak ayında başladı. İki ay içinde otizmli çocuklar, başlarında tecrübeli ve sevgi dolu hocaları, yanlarında cesur ve yetenekli arkadaşları ile gayet uyumlu bir şekilde üretmeye başladılar.

Bu atölyedeki çalışmaları gördükçe, daha güzel bir dünya mümkün diye düşünüyorum. Yaşadığımız ülkede her türlü gündemden sıkılanlara, “ülkemizde gerçekten çok güzel şeyler de oluyor” diyerek herkese  bu projeyi anlatmak istiyorum ve şöyle başlamak istiyorum: “La la la la la la heyyyy!”

Bu ezgiyi, Başka Dünyaların Ustaları Projesi müzik atölyesinde çekilen videolardan birinde duydum. Bu, farklı yerlerden farklı yaşlardan, sanat yoluyla bir araya gelmiş insanların beraber söylediği bir ezgi. Sorunu ne olursa olsun, sevgi ve kabullenme ortamı içinde çocukların nasıl kendilerinden birşey kattıklarını görüyorum.

Çocuklarımız, kendileriyle yakından ilgilenen hocaları ve arkadaşları ile ebeveynlerin gözetimi olmadan rahatlıkla atölye çalışmalarını tamamlıyorlar. Orada adeta sihirli bir ortam var! Sanki birisi bir işaret vermiş de birbirini hiç tanımayan farklı insanlar bulundukları yerden çıkıp burada bir araya gelmiş… Bu ezgi, benim için birliğin ve beraberliğin sesi. Bunu dinledikçe coşuyorum ve daha da dinleyesim geliyor.

Sanat çalışmaları milli eğitimimizde ne yazık ki çok az yer tutuyor, hele özel eğitim programlarında hemen hemen yok gibi. Belki de bu yüzden atölyelerde yapılan çalışmaları anlamam biraz zaman aldı. Kızımın eğitiminde çok istediğim ama bulamadığım şey birden oluşuverdi ve eğitiminin en önemli parçası haline geldi. Müzik, seramik, fotoğraf ve tiyatro ile hem kendini hem etrafını tanıması, kendini ifade etmesi ve vücudunu kullanmasına imkân yaratılmış oluyor. Haftaiçi yoğun geçmesine rağmen ,kızım cumartesi ve pazar günleri  atölye çalışmalarına koşa koşa gidiyor.

Geçtiğimiz haftalar anne-babalar olarak müzik ve tiyatro atölyesine bizler de katıldık. Unutulmaz bir deneyimdi. Sihirli bir ortam dedim ya, farklar ortadan kalktı, herkes kendinden bir şeyler kattı. Bir bütünün parçası olmak, büyüklüğü, yeri önemli olmadan büyük bir resmin parçası olmak çocuklarımıza ve bizlere çok iyi geldi.

Bu sürecin sonunda bir gösteri ile çalışmayı taçlandırmak amacında olan Başka Dünyaların Ustaları Projesi benim için mesajlarla dolu. Sevginin ve kabullenmenin geliştirici ve sakinleştirici gücü, sanatın birleştirici, ifadeyi özgürleştirici gücü, aslında her şeyin üstesinden gelebilmenin formülünü de veriyor.

Bunları düşündükçe şöyle diyesim geliyor:

La la la la la la heyyyy!
La la la la la la heyyyy!

Bu güzel projenin hayat bulması için sponsor olan Japon General Klima firmasına çok teşekkür ediyoruz ve bu tür desteklerin artmasını diliyoruz.

Etiketler

Özlem Keskin

1974 Ankara doğumlu. 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu, ardından Marmara Üniversitesi'nde Pedagojik Formasyon Eğitimini tamamladı. Üniversite bitimiyle iş hayatına Dış Ticaret alanında başladı. Bir süre özel okullarda İngilizce Öğretmenliği de yaptı. Sonrasında İsviçre Cenevre'de yaşadı. Kızının doğumuyla Türkiyeye döndü. Doğumdan sonraki aylarda Çocuk Doktorunun sultani tembel olarak nitelendirdiği bebeğinin aslında gelişiminde özel durum olduğunu öğrendi. Erken yaşta terapilere başlandı. Bu esnada İstanbul -Hong Kong ekseninde ve seyahatlerle dolu işini devam ettirdi. Kızının ilkokula başlamasıyla işinden ayrılarak , onun eğitimine odaklandı. Eğitim, özel eğitim, beyin, nörobilim , spiritüel alanlar ve çocuklarla ilgili her konuyla ilgilenmektedir.

2 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız