Ekolojik Yaşam Sağlık

PROPOLİS’in Faydaları

Hepimiz kış aylarını hastalıksız geçirmek adına değişik şeyler denemiş, araştırmalar yapmışızdır. Benim kış hastalıklarıyla ilk tanışmam oğlumun zatürre geçirmesi ile başladı.

Son altı yıldır grip olmadım, sokakta geçen çocukluğuma ve mesleğimin kazandırdığı bağışıklığa borçlu olduğumu düşünüyorum bunu. Ama bağışıklığı biz yetişkinler kadar gelişmemiş çocuklarımız için kış ayları zor geçebiliyor. Peki ne yapabiliriz?

Ben, zatürre sürecinden sonra bununla ilgili pek çok araştırma yazısı da okuduktan sonra propolisle tanıştım. Propolis, bal arıları tarafından bitki tomurcuklarından, ağaçların kozalak ve kabuklarından toplanan antibakteriyel, antiviral,  antifungal etkiye sahip reçinemsi bir maddedir (Şahinler, 1999; Kumara ve ark. 2002). Açıkçası bu kadar özelliğe sahip bir şeyle geç karşılaştığım için epey üzüldüm. Propolisin yararları sadece yukarıdaki paragraflarla sınırlı değil. Yapılan araştırmalara göre bir yıl düzenli propolis kullanan tüberkülozlu hastalarda bile ilaçsız iyileşme görülmüş. Anadolu’da geleneksel olarak yaraların iyileştirilmesinde kullanılmaktaymış.

Hastalandıktan sonra değil, hastalanmayı önlemek adına propolis kullanımını doktorlar da şimdilerde önermektedirler. (En son oğlumu götürdüğüm Medipol hastanesi KBB uzmanı propolis kullanmamda bir sakınca olmadığını söylemişti).

Anne babaların kafasını piyasada içinde alkol bulunan veya bulunmayan hangi ürünü tercih edeceğiz sorusu gelebilir. Bu konuda da imdadımıza BEE’O markası yetişiyor. Çocuklar için alkolsüz suda çözünmüş propolisleri bulunan markanın ayrıca propolisi sade tüketmeyi sevmeyen çocuklar için arı sütü+ham bal+propolis; kakao+fındık+ham bal+poropolis seçenekleri de mevcut.

Bee markası suda çözünür propolis ürünleri ile TÜBİTAK TTGV ve TÜSİAD 2015 ödülüne layık görülmüş. Bu ayrıntı benim için önemliydi. Ayrıca ürünlerin, İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent firmasının uzman gıda ve ziraat mühendisleri kontrolünden  geçiyor olması markaya olan güvenimi artırdı. Ürünleri alır almaz fındık+bal+propolis karışımını oğlumun elinden zor aldım. Üç beş kaşık yedi hemen. Tabi propoliste olduğu gibi hepsinin bir kullanım ölçüsü var. Günde 1 tatlı kaşığı tüketmek kafi.

Kış bitiyor ama mevsim değişirken hastalıklar tekrar baş gösterebiliyor. Hastalanmadan yaza girmek için propolis denemenizi tavsiye ederim. Hepinize sağlıklı, güzel günler…

Meftun Kocakaya

Anne olunca kuşlara ağaçlara boceklere annelere babalara bir daha baktım. Bakınca bunca zaman göremediğim ne çok şey olduğunu farkettim. Farketmek beni içimdeki benle tanıştırdı ve anne olmadan önce yaptığım ve ara verdiğim yazı çizi işlerine geri döndüm. İyi ki de döndüm. Kendimle bir kez daha tanıştım içimi aydınlattım.
Anne olmanın benim için bir mucize olduğunu düşünüp düşünüp mutlu oldum.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız