Alternatif Baba Film Gülüş'ün Köşesi

Ne babalar gördüm, aslında yoktular

Çevremiz, yeterince babalık yapmayan babalarla dolu.

being-flynn

Çoğu çocuk, çok fazla annelik ve yetersiz babalık mağdurudur. ~Gloria Steinem, New York Times, 26 Ağustos 1971

Babalar. Bir varlar, bir yoklar…

Çevremiz, yeterince babalık yapmayan babalarla dolu. Onların sayılarını saymaktansa, çocuklarıyla sık sık ilgilenen babaları saymak daha kolay. Baba, çocuğa vakit ayırmadığı için anne kadar suçluluk hissedemiyor çünkü onun kafası, toplumsal düzen gereği başka düşünce ve aktivitelerle dolu. Peki ya çocuk? Bu kadar az babalık, ona yetiyor mu acaba?

Gerçek bir hikayeden esinlenen “Being Flynn” filminde annesi tarafından büyütülmüş genç Nick Flynn (Paul Dano) hiç görmediği sorumsuz ve narsist babası Jonathan Flynn (Robert de Niro) ile tam da babaya yakışan bir şekilde tanışır: Bir gün birden çocuğuna mecbur kaldığı için, yardıma ihtiyacı olduğu için telefon eder. İlk karşılaşma, umursamaz babaya uygun koşullarda gerçekleşir: Oğlan babayı çıplak yakalar. Bu durum baba Flynn’in umurunda değildir, oğluyla tanışmak için hazırlık yapmış gibi görünmüyordur zaten. Oğlunun varlığı da, onunla karşılaşması da kafasını meşgul etmiyordur. Filmin en vurucu yönü oğlunun, başını gitgide daha büyük dertlere sokan babasını eski çöplüğünde bırakmaya göz yumamasıdır. Baba, ağzından çıkan her cümleyle oğlunun canını acıtır ama bunu bilinçli olarak değil, umursamazlığıyla yapar. Nick, baba yüzünden can çekişmektedir ama Flynn onun babasıdır ve onu yüzüstü bırakmaz.
Hiçbirimiz babamızı yüzüstü bırakmayız …

being-flynn2Çocuk yetiştirme konusunda araştırmalar yapan Pam Leo’nun, bizim neslimizin yapmak istediğini çok iyi anlatan bir sözü var:

“Haydi, çocukluklarında yaşadıklarından ötürü iyileşmek zorunda kalmayan yetişkinler yetiştirelim!”

Bu film bir babanın, çocuğunun ruhunu yokluğuyla nasıl yaralayabileceğinin dramatik bir örneği. Bu konuda uzman olmaya gerek yok, çevreme baktığımda babaları tarafından yaralanmış o kadar çok yetişkin görüyorum ki! Daha da kötüsü, bu gerçeğin farkına varamayan yetişkinler kendi hayatlarını değil, başkalarının hayatlarını yaşıyor, ebeveyn olduklarında kendi çocuklarını da aynı şekilde yaralıyorlar…

Kadın ve erkeğin, anne ve babanın rollerinin iç içe geçtiği şu çağda babaların eskisi gibi geri planda kalmamaları gerektiğini anlamalarını; annelerin de “Benden başka kimse çocuğuma bakamıyor” yanılgısıyla çocuklarını tekellerine almaktan vazgeçmelerini dilerim.
Bir çocuğun annesine olduğu kadar, babasına da ihtiyacı var!

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 13 Haziran 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Gülüş Türkmen

Gülüş Türkmen

ALTERNATİF ANNE KURUCUSU | Belçika’nın Brüksel şehrinde büyüyüp Edebiyat ve Reklamcılık okuyan Gülüş Türkmen, Türkiye’ye dönmeyi seçti. Bir erkek, bir de kız çocuk annesi olduktan sonra her annenin çok emek harcadığını ama her emeğin olumlu sonuç vermediğini fark etti ve Alternatif Anne platformunu kurdu (2010). Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı koordinatörü oldu (2011). Annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) araştırma kitabını yazdı. Kanal34’te #AlternatifAnneTV programını, TRT’de #AlternatifAnneRadyo’yu sundu (2014-2015). Annenin çocuğuna yönelik yaklaşım ve uygulamalarını değerlendirebildiği Annelik Haritası© uygulamasını geliştirdi, “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramını kurguladı. 2017 yılında Eğitim Reformu'nun "Eğitimde İyi Örnekler" konferansçılarından biri oldu. Halen eğitim merkezlerinde, panel ve sempozyumlarda araştırmalarını paylaşmaya, Alternatif Anne’nin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde de yazmaya devam ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız

*

En Popüler İçerikler

Alternatif Yazarlar

Gülüş Türkmen
Gülüş Türkmen
Aslı Demirörs Ağtaş
Aslı Demirörs Ağtaş
Gözde Erserçe Özateşler
Gözde Erserçe Özateşler
Deniz Sütlü Özgül
Deniz Sütlü Özgül
Ayşegül Uysal
Ayşegül Uysal
Özdemir Hiçdurmaz
Özdemir Hiçdurmaz
Özge Çakıcı Songür
Özge Çakıcı Songür
Meftun Kocakaya
Meftun Kocakaya
Tuba Tayfun Kayalarlı
Tuba Tayfun Kayalarlı
Zeynep Domaniç
Zeynep Domaniç
Tümünü Gör

Güvenilir Uzmanlar

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Psk. R. Berin Tuncel
Psk. R. Berin Tuncel
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm.Ped. Belgin Temur
Uzm.Ped. Belgin Temur
Funda Kale Yıldırım
Funda Kale Yıldırım
Tümünü Gör