Çocuk Çocuk Psikolojisi Eğitim Hobi Müzik

Müzik eğitiminde motivasyonu nasıl sağlarız?

3867788839_28931e3bd3_oHerkes çocuğu bir müzik enstrümanı çalmayı öğrensin ister elbet. Beyin kullanma gücünde kayda değer bir artış, özgüven ve konsantre olma yeteneği çocuğumuza sağlayacağı önemli faydaları. Ayrıca eğlenceli, ödüllendirici ve ömür boyu sürebilen bu hobinin ileriki yıllarda çocuğumuzun kariyer seçimi bile olabilir.

Çocuğum bir müzik enstrümanı çalsın, isimli ilk yazımda çocuğumuzun hangi yaşta müziğe başlayacağını, hangi müzik enstrümanını seçmemiz gerektiğini ve bu enstrümanı nasıl satın alacağımızı okuduk. Çocuklar için müzik eğitimi önerileri isimli ikinci bölümdeyse, uygun ve güvenilir bir müzik öğretmeni arama ve bulma yollarını, haftada ne kadar süre pratik yapılması gerektiğini, yıllarca bir müzik enstrümanını başarıyla ve isteyerek çalan çocuğun müzikten vazgeçmesi durumunda yapılması gerekenleri yazmıştım.

Aklımıza en çok takılan: Belirli bir süre emek vererek başarıyla bir müzik enstrümanını çalan bir çocuğun, gün gelip de “Ben bunu yapmak istemiyorum.” dediği durum. Royal Schools of Music yönetimi tavsiye olarak, ‘Çok iyi çaldığın bu enstrümandan vazgeçmek aptalca olacaktır, üstelik ailecek seninle ne kadar gurur duyuyoruz bir bilsen!’ şeklinde bir yaklaşımda bulunmayı öneriyordu, geçen yazıdan hatırlayacaksınız.

Akademinin çocuklara bu yaklaşımı bazı ailelerin tepkisini çekti. Çocuğa tuhaf bir biçimde laf sokmak, duygu sömürüsü yapmak doğru muydu? Bu konuyu Alternatif Anne uzmanlarından pedagog Belgin Temur Yağlıtaş’tan değerlendirmesini istedik.

Royal Schools of Music yönetiminin müziği bırakmak isteyen çocuğa yaklaşımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Müzik aleti çalma konusunda motivasyonu bozulan bir çocuğu nasıl tekrar motive edebiliriz?

Aslında genel olarak bir çocuğu bir şeye motive etmek her zaman zordur. Hele hele de düzenli çaba gerektiren ve sonunda bir performans beklenen durumlara motive etmek. Akademik konular da böyle, diğer hobi/sanat kursları da böyle… Çocuklar genellikle bir noktada değişik sebeplerle zorlanırlar ve bu yükten kurtulmak isterler. Biz de onlara “Hayır” deme ve “Vazgeçme” özgürlüğü verdiğimiz için bu haklarını kullanmak isterler. Aslında bir yönüyle haklıdırlar da…

Yani bu konuda son kararı çocuğa bırakmamız doğru olur mu?

Bir husus vardır ki aslında neredeyse ergenlik yaşlarına dek –hatta bazı durumlarda daha ileriki yaşlara dek- çocuklar kendileri için neyin doğru neyin yanlış olduğunu pek kestiremezler. Yani onların yaşamlarıyla ilgili önemli kararları anne babanın vermesi uygundur. Ama bu, çocuğun tepkilerine, isteklerine ya da istemediklerine kulak tıkamamız anlamına gelmez. Burada çok iyi gözlem yapıp, çocuğun motivasyon kaybının iyi değerlendirilmesi gerekir.

Tüm bunlara rağmen müziğe devam etmeyeceğini söyleyen çocuğa anne-baba olarak nasıl yardımcı olabiliriz?

Gerçekten emeğinin karşılığını alabileceği bir noktaya gelebilmişse yani bu işi kotarıyorsa ve bir şekilde şimdi olmasa da bir süre öncesine kadar bu işten keyif de alıyorsa o zaman bir miktar ısrarcı olmak yararlı olacaktır. Çünkü çocuklar yapıları ve gelişim özellikleri gereği, dürtüsel ve hazza yöneliktirler. Herhangi bir nedenle haz duymadıklarında ya da farklı bir olumsuz duygu yaşadıklarında bu duygu ile baş etmekte zorlanabilirler ve aktiviteden vazgeçerek bu duygudan kurtulma yoluna gidebilirler. Yine bu noktada çocuğun başka sıkıntılarla ve olumsuz duygularla nasıl baş ettiği konusu devreye girer. Aslında bir zorlukla baş etmek ve o zorluğu aşarak devam edebilmek kişilik gelişimi için son derece önemli bir husustur. Yani asıl mesele çocuğun nasıl bir duygu yaşadığını anlayabilmek ve ona da fark ettirebilmektir. Acaba kendisini yetersiz mi hissediyor? Ya da bir performans kaygısı mı yaşıyor? Ya da çaldığı enstrümanda “en iyi” olmamak mı onun kaygısı? Ya da kendisinden beklentinin çok yüksek olduğunu düşünüyor ve bunu karşılayamamaktan mı korkuyor? Eğer çocuğun duygusunu anlayabilirsek o zaman onu  sadece zorlamak yerine onun duygusunu anladığımızı belli edebilir ve bu duygu ile baş etmesi için ona yardımcı olabiliriz.

Belki çocuğun uzun süredir çalıştığı enstrümandan vazgeçmesi bize çocuğun psikolojik durumu hakkında bilgi verecek önemli bir ipucu olabilir. Bu nedenle çocuğu körü körüne ikna etmeye çalışmak yerine onu anlamaya çalışmayı öneriyorum.

Pedagog Belgin Temur Yağlıtaş’a bu konu hakkındaki yorumları ve verdiği bilgiler için çok teşekkürler.

Çocuklarımızı anlamak, anladığımızı göstermek ve kararlarının altında yatan sebepleri öğrenmeye çalışmak birçok sorunu çözmemize yardımcı olacak anlaşılan.

Deniz Sütlü Özgül

ALTERNATİF ANNE YAZARI | İzmir'li bir Çevre Mühendisi. İzmir, İstanbul ve Londra ardından şimdi İsviçre'de yaşayan, hobi olarak seyahat yazarlığı yapmış ve oğlu doğunca GezginAnne.com adlı bloğu sahiplenmiş bir anne. Tren setleri ve legolar bazen zumba, su altı dalışı, kayak, sörf gibi meraklarının önünde engel olsa da seyahatlerin ve yazarlığın pek önüne geçemiyor. Üstelik artık 2 çocuklu!
http://www.gezginanne.com/

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Biz de şimdi tam bu eşikteyiz, 9 yaşındaki kızım 2 yıldır gittiğimiz piano kursunu artık bırakmak istiyor.devam etmesini istediğimizi biliyor, aslında kendisi de seviyor,
    Ben de sen bilirsin dedim 🙁 OKUl bitince bırakmaya karar verdi.