Çocuk Kültürü Fuar Gülüş'ün Köşesi Müzik

Sanata duyarlı kaliteli zaman (MUSIC TOGETHER KIDEX’TE ALTERNATİF ANNE ETKİNLİK STANDINDA!)

musictogether-2Sanattan anlamak: İşte çocuklarımıza miras bırakmamız gereken, insanı insan yapan bir özellik. İyi müzik ile kötü müzik arasındaki fark, sadece bir zevk meselesi değil: İşin içinde hem teknik beceri, hem bilgi birikimi, hem kültür, hem de duyguların anlatımı var. Ne yazık ki etrafımızda bu güzellikleri yeterince göremeyen, bu yüzden de ses kirliliği üreten insanlar da var.

Sanata duyarlılık okul döneminde gelişmeye başlamıyor aslında. Boşuna değil, anne karnında müzik dinletilmesi… Çocuklarının sanata duyarlılığını onları zorlamadan, kendiliğinden geliştirmek isteyen anneler, özellikle de çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmek için imkân arayan çalışan anneler Music Together programıyla tanışmalılar.

Feryal Şehirlioğlu, Music Together atölyesinde
Feryal Şehirlioğlu, Music Together atölyesinde

Bir müzisyen olarak kısa bir süre önce duymuş olduğum bu oluşumu tanıma şansına geçtiğimiz hafta sahip oldum. İlk kez 25 yil önce Princeton’da halka sunulan Music Together, ebeveynin de katılımını önemseyen, araştırma esaslı, geliştirici müzik takvimi kavramını ortaya koymuş olan ciddi bir oluşum. Music4Kids Ankara atölyelerinin direktörü ve kayıtlı MT eğitmeni Feryal Şehirlioğlu, yumuşacık soprano sesine sahip, güzel mi güzel bir anne. Atölye katılımcıları arasında 3 aylık bebekler de var, 5 yaş çocuğu da!

Atölye başlayıp da ilerledikçe gülmeye başlıyorum: Biz ebeveynler de çocuklarımızla birlikte Feryal’in öğrencileriyiz: Bebeklerimizle, çocuklarımızla beraber Feryal’in söylediğini söyleyip, yaptığını yapmaya çalışıyoruz. Boşuna “Music Together” (Hep Birlikte Müzik” dememişler yani!

Şarkılar İngilizce. Bu da çocukların hayatları boyu ihtiyacını duyacakları bu ikinci dile erkenden aşina olmalarına yardımcı oluyor. Müzik ise biz yetişkinlerin aklımızı çalıştırarak aldığımız nosyonları çocuğumuza fark ettirmeden, içselleştirerek vermek üzere tasarlanmış. Anlatayım…

musictogether-6
Anneler ve çocukları “together”

Şarkı söylerken ve şarkıya hareketlerimizle eşlik ederken öğrendiklerimiz arasında kolaydan zora doğru giden müzikal nosyonlar var. Mesela beşli aralık. Feryal bu ses aralığını “good bye” kelimesi ile, yani oyun bitimiyle ilişkilendirerek öğretiyor. Bir süre sonra çocuk, herhangi bir beşli aralığı duyduğunda oyuncağını kendiliğinden sepete geri koymaya başlıyor… O kadar mı? Hayır; Tek bir derste ritardandoyu, farklı dinamikleri, minörü, majörü, hatta 9/8lik ritmi bile işledik. Bu sonuncusunu yedinci ya da sekizinci derste yapabiliyorlarmış. Kim, çocuklar mı? Hayır, biz yetişkinler! 🙂

musictogether-3
Kızım, kendinden geçmiş halde müziğe eşlik ediyor!

Atölye katılımcılarına programlarda kullanılan müziklerin CD’si ve kitapçığı da veriliyor. Yani zaman içinde çocuklar şarkıları ezberliyor, böylece İngilizce telaffuzuna da aşina oluyorlar.

Music4Kids Ankara, 15 Eylül’de sonuncu ücretsiz Music Together tanıtım dersini vermeye hazırlanıyor. Saat 11.00’de Pilates Academia ‘da yapılacak atölyeye kaydolmak için 0533 494 91 83 no’lu telefonu arayabilirsiniz.

“Flüt Koleksiyonu” başlıklı yeni atölye 22 Eylül – 8 Aralık tarihleri arasında yapılacak olup, 10 hafta sürecek.

Daha fazla bilgi için: http://www.music4kidsankara.com/tr/

Gülüş Türkmen

Gülüş Türkmen

ALTERNATİF ANNE KURUCUSU | Belçika’nın Brüksel şehrinde büyüyüp Edebiyat ve Reklamcılık okuyan Gülüş Türkmen, Türkiye’ye dönmeyi seçti. Bir erkek, bir de kız çocuk annesi olduktan sonra her annenin çok emek harcadığını ama her emeğin olumlu sonuç vermediğini fark etti ve Alternatif Anne platformunu kurdu (2010). Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı koordinatörü oldu (2011). Annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) araştırma kitabını yazdı. Kanal34’te #AlternatifAnneTV programını, TRT’de #AlternatifAnneRadyo’yu sundu (2014-2015). Annenin çocuğuna yönelik yaklaşım ve uygulamalarını değerlendirebildiği Annelik Haritası© uygulamasını geliştirdi, “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramını kurguladı. 2017 yılında Eğitim Reformu'nun "Eğitimde İyi Örnekler" konferansçılarından biri oldu. Halen eğitim merkezlerinde, panel ve sempozyumlarda araştırmalarını paylaşmaya, Alternatif Anne’nin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde de yazmaya devam ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız

*

En Popüler İçerikler

Alternatif Yazarlar

Gülüş Türkmen
Gülüş Türkmen
Aslı Demirörs Ağtaş
Aslı Demirörs Ağtaş
Gözde Erserçe Özateşler
Gözde Erserçe Özateşler
Deniz Sütlü Özgül
Deniz Sütlü Özgül
Ayşegül Uysal
Ayşegül Uysal
Özdemir Hiçdurmaz
Özdemir Hiçdurmaz
Özge Çakıcı Songür
Özge Çakıcı Songür
Tuba Tayfun Kayalarlı
Tuba Tayfun Kayalarlı
Meftun Kocakaya
Meftun Kocakaya
Zeynep Domaniç
Zeynep Domaniç
Tümünü Gör

Güvenilir Uzmanlar

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Psk. R. Berin Tuncel
Psk. R. Berin Tuncel
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm.Ped. Belgin Temur
Uzm.Ped. Belgin Temur
Funda Kale Yıldırım
Funda Kale Yıldırım
Tümünü Gör