Kitap

Masalların Masalı

Sıradan bir haftaiçi akşamı, iş dönüşü evdeyiz. Bizim oğlan (3,5 yaşında) sehpaya çıkmış konuşuyor. Direkt bize değil, eli havada ortaya bir şeyler anlatıyor.

“Denize gitmişiz, annem babam bir de kedimiz

Yüzüyoruz, annemle ben bir de kedimiz” …

Diye diye anlattı, anlattı sonra sehpadan zıpladı, başka oyunlara daldı. Hem bizim evde hem babanesinde kedilerimiz olduğu için kedili şeyler konuşması olağan. Başta söylediklerine dikkat etmemiştim sonradan ne yaptığını anladım. Şiir okuyordu.okuma

Rüzgar’a kitap alırken hikayelerin tek tip olmamasına farklı şeylerden bahsetmesine dikkat ediyoruz. Çocuktur anlamaz demeyip bir iki de nispeten kısa, anlaşılır dille yazılmış şiir kitabını kütüphanesinde bulunduruyoruz. Bunlardan biri de Nazım Hikmet’in Yaşamaya Dair, Ceviz ağacı ve Masalların Masalı şiirlerinin bulunduğu YKY’den çıkmış, Üç Şiir adlı kitap.

Kitabı Sedat Girgin resimlemiş. masallarinmasaliResimler biraz sürreal, bence çok da güzeller. Sonuçta bir çocuk kitabı olarak tasarlanmamış. Ressam sizi alıp şiirin içine götürüyor.  Okurken şairin diliyle yarattığı dünyanın içinde elinizden tutup, gezdiriyor.

Rüzgar şiiri bu kitaptan öğrendikten sonra bir seferinde arabada Nazım’ın kendi sesinden kaydedilmiş şiirleri dinlerken “Bir daha dinleyelim” dedi. Sonra bir daha, bir daha dinledik şiiri yolda. Demeki ki aklında yer etmiş, sehpaya çıkmış kendi şiirini uydurmuş, söylüyor.

Bir kez daha anladım ki çocukları her şeyle tanıştırmak gerek. Belki anlamaz ama gönlünde, aklında yer eder. Üstelik ne kadar çok kelime duyarlarsa kendilerini ifade etme yetenekleri o kadar gelişir. Mesela bu kitapla “şavk” kelimesini öğrendi Rüzgar. Bir gün kendi yansısını gördüğü parlak bir cismi gösterip “Baba bak, şavkı vuruyor bize” dedi. Yakında “suret” ve “şavk”ın arasındaki farkı da öğrenir.

“Su başında durmuşuz

çınarla ben, bir de kedi.

Suda suretimiz çıkıyor

çınarla benim, bir de kedinin.

Suyun şavkı vuruyor bize

çınara, bana bir de kediye.”

Nazım Hikmet – 7 Mart 1958

Üstat bu şiiri oğlumun doğum gününde yazmış, o doğmadan tam 55 yıl önce. Keyifli okumalar…

Özge Çakıcı Songür

ALTERNATİF ANNE İÇERİK YÖNETİCİSİ VE YAZARI | 1984'te Bursa'da doğdu. Gıda Mühendisi, Eskişehir'de yaşıyor. Sevgili eşiyle üniversitede okurken tanıştı. Birlikte bisiklete binmeyi, yelken açıp gezmeyi, uzun uzun yürümeyi çok seviyorlar. 2013 mart ayında oğlu Rüzgar dünyaya geldi. "Ben nasıl bir anne olacağım?" diye araştırırken 'kendini' Alternatif Anne'de buldu. Doğaya ve canlılara hayran, kedileri Sakız'ın insanı. Evcil hayvanla birlikte çocuklu yaşam tecrübelerini paylaşmayı önemsiyor. Okumak ve yazmak en sevdikleri... En çok fantastik ve ütopik romanlar okuyor. Bir Ursula K. LeGuin hayranı ve J.R.R. Tolkien'in izini yakaladığı yazarları okumayı seviyor.
www.kedikitapcocuk.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız