Alternatif Anne Ödülleri Cinsellik Çocuk Çocuk Psikolojisi Çocuk Sağlığı Değerlendirme Kategorisiz Röportaj

Çocuk yetiştirirken: Mahremiyet ve çıplaklık 4

Mahremiyet: Dışarı çıktığımızda toplum kuralları değerlerimize göre daha katı ya da daha rahatsa ne yapmalı?

Széchenyi Thermal Baths, the outdoor swimming-pool

Şimdiye kadar çocuğa hep ev içi mahremiyeti konuştuk, peki dışarıda havuzda, kaplıcada, hamamda ne yapmalı? Nasıl davranmalı? Yazının başında da söylediğim gibi cinsel kimlik tek ya da iki tanımla anlatılabilir bir şey değil, dünya üzerindeki birey kadar tanımı var, herkesin tercihi, öğrendiği, anladığı, yaradılışı farklı. Bireyin “cinsiyeti” mizacından farklı değil ya da kişiliğinden bağımsız bu nedenle kategoriler yetersiz. Mesela tek ebeveynli bir ailede diyelim ki anne oğlunu havuzda hangi soyunma odasında giydirecek? Ya da kaplıcaya giden baba kızları ile hangi bölümü kullanacak?

Uzm. Psk. Hale Nur Kılıç’a göre “Kaplıca ve hamam sakıncalıdır. Çünkü genellikle bu ortamlarda yetişkinlerin mahrem yerleri çok kolay biçimde görülebilir. Sadece oğlan çocukları belli bir yaşa kadar kadınlar bölümünde olabilir bu da en fazla 2 yaşa kadar. Bu sebeple kız çocukların erkekler, oğlan çocukların kadınlar bölümlerine girmeleri sakıncalıdır.”

Pedagog Betül Şen ‘de “Özellikle hamam ve kaplıca gibi alanlardan faydalanan diğer kişilerin mahrem bölgelerini gerektiği gibi sakınmadığı görülmektedir. Bu yüzden çocukların karşı cinsten ebeveyni ile bu tarz yerleri kullanmamalarında fayda vardır. Ayrıca çocuklar cinsiyetlerine uygun alana gitmeleri cinsiyetleri ile daha hızlı bağdaşmalarına katkıda bulunur. Cinsiyet merakının arttığı bir dönemde örneğin bir erkek çocuğunun zaman zaman kadınlar hamamına gidiyor olması onun kendi içinde bocalama yaşamasına sebep olabilir.” diyor.

Çocuk açısından bakıldığında hem erkek hem kız çocuklar için bunca çıplaklığa maruz kalmanın elbette sakıncası olacaktır diye ekliyor Uzm Pedagog Belgin Temur.

Uzm. Çocuk Psikoloğu Fiona Faraci Petridis ise doğallıkla ve sosyal ortam çerçevesinde yapılan eylemlerin çocuk üzerinde bir etkisi bulunmayacağını ve herhangi bir sakınca yaratmayacağını söylüyor. Tabii burada önemli olanın ebeveynin bu esnada tedirgin olmasının çocuğu etkileyebileceğini ekliyor.

Uzm. Çocuk Psikoloğu Fiona Faraci Petridis: “Çocuğu etkileyecek olan eylemin kendisi değil ebeveynin ruhsal aktarımıdır. Bazı çocuklar bundan kendileri rahatsız olur, örneğin kadınlar tuvaletine girmek zorunda kalan erkek çocuğu durumdan rahatsız olabilir – bunun da kabul edilmesi ve ona göre bir düzenleme getirilmesi önemlidir.”

Pedagog Isabel Hecker “İçgüdüsel ve normal şekilde gelişen bir mahremiyet duygusu olan bir çocuk 6-7 yaştan itibaren hamam ve Spa gibi yerlerine karşı cinsten ebeveyn ile gitmek istemeyecektir.” diyerek çocuğu izlememizin önemini bir kez daha vurguluyor.

Bu önemli hem de sadece bu konuda değil, her konuda çocuğu yetişkinliğe hazırlamakta ebeveynin rolü mentorluk bir nevi yol yordam göstericilik olabilir. Ama çocuk yetişkin olduğunda kendi tercihlerini öne koyacaktır, ya ebeveynin gösterdiklerini ya da tam tersini tercih edecektir. Bu sebeple çocuğu izlemek ve gereksinim duyduğu anlarda bildiklerimizle yardımcı olmak, kendisini bu dünyada daha güvende hissetmesini sağlamak kendisi ile barışık olmasına katkı sağlayacaktır. Yoksa “ayıp”lar, “yasak”lar, fazladan değerlemeler ya da gereksiz yok saymalar sadece kafa karışıklığı ve daha fazla yanlışa yönlendirebilir. Tabii bir de çatışma bonusu ile ipleri koparabilir.

Bu yazı dizisine sağladıkları olağanüstü katkılar için Uzm. Psk. Hale Nur Kılıç, Pedagog Betül Şen, Uzm. Pedagog Belgin Temur, Uzm. Çocuk Psikoloğu Fiona Faraci Petridis, Uzman Psikolog Beril Pabuççer ve Pedagog Isabel Hecker’a çok teşekkür ederim, ve her ne kadar farklı olsalar da kendi baktıkları çerçeveden çocuğun yetişirken sağlıklı, mutlu ve güvende olması için paylaştıkları önerilerin her biri benim ve bu yazıyı okuyanlar için kendi yaptıklarımıza eleştirel bakabilmemiz adına çok değerli.

Yazı dizimizin önceki bölümlerine bu linklerden ulaşabilirsiniz:

Bölüm 1
Bölüm 2
Bölüm 3

Haftaya: “Eyvah, çocuğum o soruyu sordu!”

Gözde Erserçe Özateşler

1977 yılında doğdum. 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum. 13 yıl bankacılık sektöründe eğitim ve insan kaynaklarında çalıştım. Nisan 2007’de evlendim. Temmuz 2010’da çok beklediğim oğlum Ömer doğdu, Haziran 2012’de ise hiç beklemediğim kızım Rana doğdu. Kızımın doğumundan sonra yeniden işe dönsem de 60 yaşıma geldiğimde kapımı çalacak oğlumla kızımla kuracağım muhabbettin bağı ağır bastı ve işimden ayrıldım. İki yıldır tam zamanlı anneliğimin yanı sıra zaman zaman evden işe alım projeleri yapıyorum. Bunların yanı sıra 2004 yılında İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nün Yardımcı Psikodramadist programını bitirdim, umarım bir gün ileri düzey programını da tamamlarım. Anneliğimin en takıntılı yanı yemek (tatil köyünde yoğurt mayalamışlığım var;), bu nedenle mutfakta vakit geçirirken çok eğleniyorum.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız