Alternatif Anne Ödülleri Cinsellik Çocuk Çocuk Psikolojisi Çocuk Sağlığı Kategorisiz Röportaj

Çocuk Yetiştirirken: Mahremiyet ve Çıplaklık 3

Kardeşler arası mahremiyet ile ilgili kafanız karışık mı? Uzman görüşleri size ışık tutabilir:

mahrem03Benim bir oğlum ve bir kızım var, aralarındaki yaş farkı çok az ve bir yılı aşkın bir süre ikisi de bezliydi. Bir çok zaman bez değişimlerinde birbirlerini gördüler. Oğlum büyük olduğu için ikisinin bedeninin farklı olduğunu ilk algılayan oydu. Bu durum çoğu zaman açıklamalarda yardımcı oldu ve bir gün geldi ikisi de kendi mahremiyetlerini gözetir oldular. Tabii bu benim kişisel deneyimim ve genelleştirilemez ama yine de uzman görüşü almak kendi bireysel deneyimlerimizi ve uygulamalarımızı gözden geçirmek/sorgulamak adına önemli.

Bu noktadan yola çıkarak sordum “Farklı cinsiyetlerdeki kardeşler ne zaman ve nasıl ayrışmalıdır?

Bireyin mahremiyetinin önemini vurgulayan Uzm. Psk. Hale Nur Kılıç‘a göre “Ebeveynler veya bakım yapanlar çocuğu mecburen çıplak görmeleri gerekenler oysa kardeşler arasında böyle bir ilişki olmadığından bir kardeşin yanında diğer kardeşin bezini değiştirmemek, aynı anda banyoya sokmamak gerekir ve aynı odada kalsalar bile birbirlerinin mahremiyetine saygı duymalarını en küçük yaşlarda öğretmek gereklidir.” diyor. Bu sınırları koymanın çocuklara başka çocukların da mahremiyetine saygı duymayı ve kendi vücutlarının özel olduğunu küçük yaşlarda öğretmeyi sağladığını ekliyor.

Pedagog Betül Şen ise ebeveynlerin ya da yetişkin çıplaklığının çocuklar için sakıncalı olacağı yönünde görüş belirtmesine rağmen kardeşlerin ilk çocukluk çağlarında birbirlerini zaman zaman çıplak görmelerinin sakıncalı değil aksine öğretici olabileceğini vurguluyor. Mahremiyet kavramını anlayamayacakları erken zamanlarda yasaklamanın gizli yaramazlıklara dönüşmesindense adım adım gelişimleri ölçüsünde kısıtlanmalarının ve sakınmayı öğrenmelerinin sağlıklı olacağını vurguluyor.

Uzm. Pedagog Belgin Temur ise bu soruya şu şekilde yanıtlıyor: “Kardeşlerin ergenlik öncesi döneme dek birbirlerini çıplak görmelerinde bir sakınca yoktur ve hatta bu dönemde birbirlerini görmeleri gelişimleri açısından yarar bile sağlar. Çünkü karşı cinse ait farklılığı öğrenmesi için iyi bir fırsattır. Zaten ergenliğe giriş döneminde kendiliklerinden kendi bedenlerini saklamak isterler.”

Uzm. Çocuk Psikoloğu Fiona Faraci Petridis de yukarıdaki görüşleri olumluyor ve yetişkinlerin gizlenmesinin önemli olduğunu ancak kardeşlerin kendi zamanlarını tayin edebileceklerini ve bu zamana kadar birbirlerini görmelerinde bir sakınca olmadığını belirterek, “Merak da gizlilikten doğar, fazlaca ortalıkta ve fazlaca olağan olan bir cinselliğin de olumsuz etkileri vardır – kişi ileride kendi arzularıyla ilgili bir ketlenme yaşayabilir.” diye ekliyor.

Pedagog Isabel Hecker “Yetişkinler tarafından müdahale edilmeden, çocuğa duygularını keşfetmesini ve mahremiyet duygusunu geliştirmesini imkan tanındığı sürece çocuk her durumda gayret normal davranır ve normal şekilde de gelişir. Bu nedenle kardeşlerin farklı ihtiyaçları söz konusu değilse ya da anlaşabildikleri güne kadar aynı odayı paylaşmalarının hiçbir sakıncası yoktur, zaten mahremiyete ihtiyacı olan bunu ifade edecektir.” diyor.

Pedagog Isabel Hecker: Çocuk, anne babası cinsel ilişki içerisindeyken odaya giriyorsa paniğe gerek yoktur. Gördüğü neyse onun için şüphesiz korkutucudur. Tam bu nedenle ona hemen sakince ve normal bir ses tonuyla anne babanın birbirine çok sevdiği ve yaptıkları aşkın bir formu olduğunu, bunun tamamen normal olduğunu ve biraz yalnız kalmak istediklerini anlatmaları yeterlidir. Panik ya da çocuğa fazla ihtimam göstererek çok uzun/gereksiz açıklamalar yapmak sadece çocuğun gördüğü şeyden korkması gerekebileceğini hissettirir.

 

Pedagog Isabel Hecker: Doktor oyunları ya da mastürbasyon çocuk gelişiminin normal bir parçasıdır. Bunlar normal bir cinselliğin gelişiminin normal davranışları ve korkulacak, utanılacak şeyler değildir. Tüm davranışlarda olduğu gibi iki ay gibi bir süreden uzun ve günlük aktivite için yoğun olarak devam eden “aşırı” davranışları belki biraz daha irdelemekte ya da bir uzmana danışmakta fayda olabilir ama “bu böyledir” denilebilecek bir kanıt sunmaz.

Kardeş mahremiyeti ev içinde çok ince bir çizgi… Geçenlerde 3,5 yaşındaki kızım “Anne ben ağabeyimle evleneceğim” diye çıkageldi, bir an kafam karıştı sonra kendimi toparlayıp, nötr bir ifadeyle “neden?” diye sordum. Cevap çok naifti; “Ben onu çok seviyorum”. Evet, okulda öğretmeni evlilik sebebiyle ayrıldı ve ona evliliği anlatırken az biraz eksik bilgi verdiğimi farkettim böylece. Çünkü ben demiştim ki “Birbirlerini çok sevince evlenirler”, ama her çok sevdiğimiz evleneceğimiz kişi değildir, arkadaşlarımızı, kuzenlerimizi, ebeveynlerimizi, kardeşlerimizi sevebiliriz ama evlilik sevginin başka bir çeşidini anlatmayı gerektiriyor… Çocuklarla yaşamı farkettiğimizi bana bir kez daha hatırlattı bu küçük hatıra…

Önceki yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz:
http://alternatifanne.com/mahremiyet-ve-ciplaklik-1/
http://alternatifanne.com/mahremiyet-ve-ciplaklik-2/

Haftaya yazı dizimize dördüncü bölümle devam edeceğiz.

Gözde Erserçe Özateşler

1977 yılında doğdum. 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum. 13 yıl bankacılık sektöründe eğitim ve insan kaynaklarında çalıştım. Nisan 2007’de evlendim. Temmuz 2010’da çok beklediğim oğlum Ömer doğdu, Haziran 2012’de ise hiç beklemediğim kızım Rana doğdu. Kızımın doğumundan sonra yeniden işe dönsem de 60 yaşıma geldiğimde kapımı çalacak oğlumla kızımla kuracağım muhabbettin bağı ağır bastı ve işimden ayrıldım. İki yıldır tam zamanlı anneliğimin yanı sıra zaman zaman evden işe alım projeleri yapıyorum. Bunların yanı sıra 2004 yılında İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nün Yardımcı Psikodramadist programını bitirdim, umarım bir gün ileri düzey programını da tamamlarım. Anneliğimin en takıntılı yanı yemek (tatil köyünde yoğurt mayalamışlığım var;), bu nedenle mutfakta vakit geçirirken çok eğleniyorum.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Benim çocukların da biri 1.5 diğeri 5 yaşında ve kız/erkek. Küçüklükten beri kızın bezi abisinin yanında değişti ve 7-8 aylıktan beri de beraber banyo yapıyorlar. İlk kez kardeşini çıplak gördüğünde ‘Neden onun pipisi yok?’ diye epey sordu. Kızların pipisi olmaz dedik. Anne, teyze, anneanne vs hepsini bir bir kadınları ve ardından erkekleri saydı. Var, yok diye bir bir yanıtladık. Şimdi birbirlerini çıplak görmeyi hiç umursamıyorlar. Onlar için çok normal oldu. Keza babasını veya beni görünce de çıplağız diye tepki vermiyorlar. Şimdilik soruları da bitti. Tabii bu arada hiç bir zaman ‘ayıp’ kelimesini de kullanmadık.