Cinsellik Çocuk Psikolojisi Gülüş'ün Köşesi

Lady Oscar’ı izledim, iyiyim

Erkek gibi yaşayan bu kadın bana garip geliyor, bir soru sormama sebep oluyordu. Soru neydi, cevap neydi? Okuyun...

Şimdi size anlatacağım mangayı yetişkin değil, çocuk gözümle anlatacağım. Çünkü yayına girdiği 1986 yılında çocuktum. Şok olacağınızı tahmin ettiğim için, bende bir çocuk olarak yarattığı etkiden bahsetmenin merakınızı gidereceği kanısındayım.
Jenerik şu sözlerle başlardı:

Lady Oscar, bir erkek gibi giyinmişti
Tüm şarkılar ondan bahsediyordu
Lady Oscar, devrim zamanında yaşardın
Adını kimse unutmadı

Bir gün babası kararını verdi
Ondan bir asker yaptı
Arkadaşları etekle gezerken
O mahmuzları taktı
Bebekle oynamak yerine
Dörtnala koşmaya başladı…

Ryoko İkeda’nın bu yapımı, Fransız récréA2 kanalında yayınlanırdı. Çocuk kafamla anladığım, bu uzun, sarı saçlı asker kızın kaçık bir babası olduğu, altıncı çocuğuna erkek muamelesi yapma kararı aldığıydı. Oscar, babasının kararını saygıyla karşılamayı seçmişti ve görev aldığı Versailles şatosunda prenses Marie-Antoinette’in koruması olarak çalışıyordu. Marie-Antoinette ile ilişkisi tam bir asker gibiydi. Cesur bir komandoydu. Ama asker arkadaşlarından biri kendisine yakın ilgi gösterdiğinde bocaladı. Ona kadın yüzünü göstermeyi seçti. O adamcağız, bölümlerden birinde ölüyor bu arada…

Tabu konular az konuşulduğundan hakkında az bilgiye, çok korkuya sahip olunuyor. Eşcinsellik konusunda  da (hele annelere yönelik bir sitede) daha çok yazmamız gerekirken, biz bile konuşmaktan korkuyoruz. “Çamaşır makinesi izlerse otistik olur” mantığı gibi, “bu çizgi filmi izlerse eşcinsel olmayı seçer” diye endişelenmemiz işten bile değil.

Lady Oscar’ı izleyenlerdenim. Peşpeşe dizilmiş zamane çizgi filmlerini izlerken Oscar’da aradığımı (Şeker Kız’daki süslü saç tokalarını, Gizemli Altın Şehirler’deki şiirsel maceracılığı ya da Dedektif Gagdet’in şaşırtıcı numaralarını) bulamıyordum. Ama Oscar bana bir soru sorduruyordu:

Erkek olmak isteyen olabilir mi?
Ya kız olmak isteyen?
Erkek gibi giyinen bir kız kötü bir kız mıdır?

Çocuk kafamla anlamıştım ki cinsiyetimiz, kimliğimizin en önemli parçası değildi…

Lady Oscar’ı izleyenlerdenim, evet. Onun taklidini yapıp bir iki kılıç sallamışlığım da vardır. Ama içiniz rahat olsun, Lady Oscar ile büyürken kadınlara karşı en ufak bir cinsel merak geliştirmedim! Bununla birlikte, eşcinsellik “sorunsalını” pek çok anneye kıyasla daha rahat karşılıyorum. Bu konuda bir fikrim ya da yargım olduğundan değil: Çocuğumun otizmli olmasını istemeyeceğim gibi, eşcinsel olmasını da istemem çünkü hayatı zor olur. Ama aynı iki ay önce Belçika’ya gittiğimde bana eşcinsel olduğunu nihayet kabul ettiğini, hayatını baştan yarattığını bana anlatan arkadaşıma dediğim gibi, bir eşcinsel ile günlük ilişkimde, bir heteroseksüele kıyasla en ufak bir fark olmayacaktır.

Bilmemiz, anlamamız gereken şudur: Eğer birimizden birinin çocuğu hasbelkader eşcinsel ise/olacaksa, burada bir numaralı konu onun anne-babasının desteğini kaybetmemesi olmalıdır.

@Anime markasının sözcüsü Sylvie Brevignon, cinsel kimlik bunalımını konu alan bu mangayı bugün yayınlamanın, günümüzün pedagojik hassasiyeti daha yüksek olan toplumu içinde (evet, Fransa’da da) çok daha zor kabul göreceğini dile getiriyor. Lady Oscar pedagojik açıdan doğru muydu yanlış mı, tartışabiliriz. Ama filmde de belirtildiği gibi, Oscar’ın en büyük silahı kılıcı değil, cesaretiydi.

Dipnot: Lady Oscar hikâyesi uydurma değil. 1755 yılında doğmuş Oscar François de Jarjayes’ten esinlenmiş. Babası, gerçekten de altıncı kızı olan Oscar’ı erkek gibi yetiştirmeye karar vermiş.

Gülüş Türkmen

Gülüş Türkmen

ALTERNATİF ANNE KURUCUSU | Belçika’nın Brüksel şehrinde büyüyüp Edebiyat ve Reklamcılık okuyan Gülüş Türkmen, Türkiye’ye dönmeyi seçti. Bir erkek, bir de kız çocuk annesi olduktan sonra her annenin çok emek harcadığını ama her emeğin olumlu sonuç vermediğini fark etti ve Alternatif Anne platformunu kurdu (2010). Adele Faber ve Elaine Mazlish’in destekleriyle Türkiye’deki “Çocuğumla Nasıl Konuşursam beni Dinler?” atölyelerinin ilk lisanslı koordinatörü oldu (2011). Annelik trendlerini irdeleyen “Anneliğin Ötesinde” (Kaknüs, 2012) araştırma kitabını yazdı. Kanal34’te #AlternatifAnneTV programını, TRT’de #AlternatifAnneRadyo’yu sundu (2014-2015). Annenin çocuğuna yönelik yaklaşım ve uygulamalarını değerlendirebildiği Annelik Haritası© uygulamasını geliştirdi, “Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” kavramını kurguladı. 2017 yılında Eğitim Reformu'nun "Eğitimde İyi Örnekler" konferansçılarından biri oldu. Halen eğitim merkezlerinde, panel ve sempozyumlarda araştırmalarını paylaşmaya, Alternatif Anne’nin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde de yazmaya devam ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız

*

En Popüler İçerikler

Alternatif Yazarlar

Gülüş Türkmen
Gülüş Türkmen
Aslı Demirörs Ağtaş
Aslı Demirörs Ağtaş
Gözde Erserçe Özateşler
Gözde Erserçe Özateşler
Deniz Sütlü Özgül
Deniz Sütlü Özgül
Ayşegül Uysal
Ayşegül Uysal
Özdemir Hiçdurmaz
Özdemir Hiçdurmaz
Özge Çakıcı Songür
Özge Çakıcı Songür
Meftun Kocakaya
Meftun Kocakaya
Tuba Tayfun Kayalarlı
Tuba Tayfun Kayalarlı
Zeynep Domaniç
Zeynep Domaniç
Tümünü Gör

Güvenilir Uzmanlar

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm. Dyt. Orçun Kürüm
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm Dr. Defne Eraslan
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan
Psk. R. Berin Tuncel
Psk. R. Berin Tuncel
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal
Uzm.Ped. Belgin Temur
Uzm.Ped. Belgin Temur
Funda Kale Yıldırım
Funda Kale Yıldırım
Tümünü Gör