Kategorisiz Reklam

Kutudan Taşan Sihir

Daha fazlasını keşfet!
Yeni şeyler öğrenirken oyun oynuyor olmak sihrin ta kendisi değil mi?
Daha fazlasını keşfet!
Daha fazlasını keşfet!

Haziran ayı İstanbul’da yağmurlu başladı… Sabah kalkıyoruz günlük güneşlik daha öğlen olmadan bir anda dolu bastırıveriyor ya da sabah kara bulutlarla uyanıyor ve ne varsa üzerimize geçirip sokağa çıkıyoruz ama çok geçmeden lahana misali soyunmaya başlıyoruz.

Cuma çocukların okuldan dönüşü yağmura rastladı tam o anda kargoda geldi. Hepsi ile beraber yukarı çıktık, Ömer kutuyu elimden alıp, açmaya çalışırken Rana pencereden şimşekleri izliyordu ama sonra ses gelince korkup yere eğiliyordu. Ben gülmeye başlayınca durum Ömer’in de ilgisini çekti ikisi birden pencereden dışarı bakıyordu. Ömer neden şimşek çaktığını sordu, ben de açıkladım ama o sırada şimşekler bitmiş ve yağmur da durulmuştu. Yeniden kutuya yöneldiler, konu hakikaten ilginçti; “Sihirbazlar ve İllüzyon”.

İlk aktiviteden “Sihirbaz Şapkası” çıktı ve yapmaya başladılar, zaten Ömer yönergeleri veriyor, Rana da yapıştırma bantlarındaki uzmanlığını konuşturuyordu. Bittiğinde ufak çaplı bir çekişme ile şapka Rana’nın kafasındaydı. Azimle üç aktiviteyi de bitirmeye karar vermişlerdi ve hemen ikinci paketi açtılar. Paketin içinden sihirli kutu yapımı çıktı. Ömer kutuyu yaptı Rana yine yapıştırma işlerine kendini vermişti. Tamamladıklarında Ömer şapkayı kaptı ve kutudan mendil çıkarma numarasını yapmaya başladı. Seyircisi önce şaşırdı ve sonra tekrar tekrar bis yaptırdı ama hala işin sırrını çözememişti. Ağabeyi kutunun sırrını açıklayınca ancak üçüncü paketi açtılar. Bu son paketten ise  sihirli değnek çıktı ve aslında ikinci aktivitedeki sihirli kutudan tavşan çıkarmak için bu sihirli değneğe ihtiyaçları vardı. Ben de bu arada yönerge kartlarının arkalarını okumaya başlamıştım. Ve tatammm az önce ilgilerini kaybettikleri “Şimşek neden çakar?” sorusunun cevabı buradaydı.  Kartların arkasındaki bilgi benim onlara verdiğim sözlü bilgiden daha fazla ilgi çekti, zira daha fazla bilinmeyen kelime içeriyordu. Bu sefer biraz netten de araştırma yaptık, Vikipedia’dan okuduk. Akıllarına gelen tüm sorular bittiğinde ya da aslında verilebilecek tüm cevaplar tükendiğinde yeniden sihirli çubuğu elektriklendirip, kutudan tavşan çıkarmaca oynamaya başladılar.

Faaliyet kutusu almaya ilişkin bazen arkadaşlarım tavsiye soruyorlar. Evde bu kadar malzemeyi hazırlamak gerçekten uzun iş hele de çocukların kısa sürede yapıp, bitirdikleri düşünülürse. Ayrıca hakikaten her ay kutuyu beklemek, heyecanla açmak bizimkileri çok eğlendiriyor, ama her ay ilgilerini çeken bir konu olur mu? Ya da evde illa böyle faaliyetler yapmalı mı? Bu kısmı çok kişisel, çocuğa, anneye ve ihtiyaçlara bağlı yanıtlanabilir. Bizim evde çok fazla bu tür etkinlik yapılmıyor, zira ben biraz oturaklı bir anneyim:) Amma velakin çocuklar seviyor. Bu sebeple ben ve benim çocuklar için güzel bir çözüm 😉

Bu ay Pakolino kutusu sayesinde ilk Türk illüzyonistinin kim olduğunu, iyi bir illüzyonist olmak için nasıl çalışmak gerektiğini öğrenmekle kalmadık, bu yeni bilgilerden yola çıkıp başka bir sürü sorularına cevaplar bulduk. Tüm bunları öğrenirken oyun oynuyor olmak sihrin ta kendisiydi…Teşekkürler Pakolino, kutudan çıkan aktivitelerden hep daha fazlasını keşfetmemize olanak sağladığın için…

Gözde Erserçe Özateşler

1977 yılında doğdum. 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum. 13 yıl bankacılık sektöründe eğitim ve insan kaynaklarında çalıştım. Nisan 2007’de evlendim. Temmuz 2010’da çok beklediğim oğlum Ömer doğdu, Haziran 2012’de ise hiç beklemediğim kızım Rana doğdu. Kızımın doğumundan sonra yeniden işe dönsem de 60 yaşıma geldiğimde kapımı çalacak oğlumla kızımla kuracağım muhabbettin bağı ağır bastı ve işimden ayrıldım. İki yıldır tam zamanlı anneliğimin yanı sıra zaman zaman evden işe alım projeleri yapıyorum. Bunların yanı sıra 2004 yılında İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nün Yardımcı Psikodramadist programını bitirdim, umarım bir gün ileri düzey programını da tamamlarım. Anneliğimin en takıntılı yanı yemek (tatil köyünde yoğurt mayalamışlığım var;), bu nedenle mutfakta vakit geçirirken çok eğleniyorum.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız