Editörün Seçtikleri Gündem Kategorisiz Yetişkin Psikolojisi

Kısa bir test: Ne kadar korkunç bir annesiniz?

Bu soruların cevaplarında kendinizi bulacaksınız. Garanti ediyoruz.

bakıs

Bir anne olarak, sık sık kendinizi suçlu veya kafası karışık hissediyor musunuz? Sürekli olarak dedeler, anneanneler, babaanneler, arkadaşlar, tanıdıklar ve hatta yabancılar tarafından ebeveynlik üzerine ısrarlı tavsiyeler alıyor musunuz? İşte bu test sizin ne kadar korkunç bir anne olduğunuzu ortaya çıkarmak üzere hazırlandı. Hazır mısınız? Öğrenmek için size bir fırsat;

1. Bebeğinizi kendisi reddedinceye kadar emzirmeyi planlıyor musunuz?
Eğer böyle bir düşünceniz varsa, gerçekten korkunç bir annesiniz. Bunu yaparak, bebeğinizin sağlıklı ve bağımsız bir birey olmasına engel olacağınızın farkında mısınız? Bebeğinizi sınırsızca emzirerek, hayatı boyunca tatmin edici ilişkiler yerine ilişkilerinde yarı-bağımlı bir birey olmasına neden olabilirsiniz.

2. Bebeğinizin beslenmesinde formül mamaları destek olarak kullanmayı planlıyor musunuz? Ya da tüm bebeğinizi emzirmek yerine formül mama ile mi beslemeyi planlıyorsunuz?
Eğer öyleyse, tam anlamıyla korkunç bir annesiniz. Tabii ki emzirmek bir bebek için en iyisidir ve bu konu tartışılamaz. Formül mamalar fare zehrinden bile daha zararlı etkilere sahiptir. Bebeğinizi, kendisi emmeyi bırakana kadar emzirmelisiniz.

3.Bebeğiniz henüz bir yaşını doldurmadan işe dönmeyi planlıyor musunuz?
Eğer öyleyse, gerçekten korkunç bir annesiniz. Çocukların, tüm ihtiyaçları karşılamak üzere saçını süpürge edecek, onlar için 7/24 endişelenecek bir anneye ihtiyaçları vardır.

4. Çocuklara bakmak üzere işten ayrılmayı planlıyor musunuz?
Eğer öyleyse, tam anlamıyla korkunç bir annesiniz. Çocukların doğru rol-modellere ihtiyacı vardır, hem aile bütçesine katkı sağlayan hem de feminist değerleri kucaklayan bir kadın mutlaka ev dışında çalışmalıdır.

5. Çocuğunuz ile birlikte uyur musunuz?
Eğer öyleyse, gerçekten korkunç bir annesiniz. Çocuğunuz bir yetişkin olduğunda bile tek başına uyuyamayacak ve hatta üniversiteyi kazandığında yurtlara ebeveynleri almadıkları için üniversiteye bile gidemeyecektir.

6. Çocuğunuz için ayrı bir odada bir beşik mi hazırladınız?
Eğer öyleyse, tam anlamıyla korkunç bir annesiniz. Kelimenin tam anlamıyla çocuğunuzu potansiyel suçlu olarak yetiştirdiğinizi söyleyebiliriz. Kendi konforunuz için bebeğinizi sizden izole büyütmeniz, sonradan yolu hapse uzanan suçların temelini teşkil edebilir.

7. Çocuğunuzun tuvalet eğitiminde kendisinin hazır olacağı güne kadar bezlemeyi mi planlıyorsunuz?
Eğer öyleyse, gerçekten korkunç bir annesiniz. Çocuğunuz, asla ve hiçbir zaman kendi isteği ile tuvalet eğitimine başlamak istemeyecektir. Ve bunu yaparsanız en iyi ihtimalle, başka çocuklar ona güldüğünde ve utandığında tuvalete gitmeyi öğretmek zorunda kalacaksınız.

8. Bebeğinizi bezsiz mi büyütmek istiyorsunuz? Tuvalet eğitimini tahmin/eleme yöntemi kullanarak erken dönemde mi çözmeyi planlıyorsunuz?
Eğer öyleyse, tam anlamıyla korkunç bir annesiniz. Bebeğinizin ne zaman çişi ne zaman kakası olacağını asla tahmin edemezsiniz, bunu bebeğiniz kendisi bile bilemez. Saçınız, elleriniz ve yüzünüz devamlı kokacak ya da devamlı duş almak zorunda kalacaksınız. Bu deneyim sizin anne olarak duygu durumunuzu kontrol etmenizi zorlaştıracağından devamlı ağlayacaksınız ve aciz hissedeceksiniz. Bu sebeple de çocuğunuz sizden korkacak. Ayrıca sizin dışkılama ipuçlarını göstermek üzere çıkardığınız ıkınma ve benzeri ses ve tavırlar, çocuğunuzun da erişkinlik dönemlerinde sürdürdüğü tavırlar olacaktır.

9. Çocuğunuzun güvenliği için onu her zaman yanınızda mı oturtmayı tercih ediyorsunuz?
Eğer öyleyse, gerçekten korkunç bir annesiniz. Bu şekilde çocuğunuz kendi dengesini bulamaz ve problemlere tek başına çözüm bulamaz.

10. Çocuğunuzu bağımsız oynaması için teşvik ediyor musunuz?
Eğer öyleyse, tam anlamıyla korkunç bir annesiniz. Çocuğunuzun tezgahlara tırmanırken, deterjanla oynarken veya ateş yakmaya çalışırken siz pervasızca iş yapmayı mı planlıyorsunuz, ya da dökülen/saçılanları sonradan toplamakla ne kadar vakit harcayacağınızı biliyor musunuz?

11. Çocuğunuza şeker hamurlu doğum günü pastası yediriyor musunuz?
Eğer öyleyse, gerçekten korkunç bir annesiniz. Anlamlı kutlamaları şeker ve yağa endekslemek ne kadar doğru olabilir ki? Kutlamanın başka bir yolu yok mu? Bu şekilde önce çocuğunuzun dişleri çürüyecektir ve sonra tüm hayatı boyunca obezite ile mücadele etmek zorunda kalacaktır.

12. Doğum günü pastası alternatif olarak çocuğunuza muzlu ve tarçınlı kekler mi yapıyorsunuz?
Eğer öyleyse, tam anlamıyla korkunç bir annesiniz. Çocuğunuzun bu uyduruk doğum günü kutlamaları ile akranları arasında dışlanmasına neden olabilirsiniz. Yanı sıra çocuğunuz ilk fırsatta en yakındaki marketten bir paket çikolatalı gofreti ve tuzlu krakeri çalarak, isyanını gösterecektir.

Bu yazı 5 Haziran 2015 tarihinde BrainChildMag.com’da yayımlanmıştır. Yazar Leslie Barnard Portland, Oregon’lu bir kurgu yazarı, denemeci ve iki çocuk annesidir. http://www.brainchildmag.com/2015/06/quiz-alert-are-you-a-terrible-mother/

Çeviren notu: Resimdeki annenin surat ifadesi, tavsiye alırken benim bir anne olarak bakışlarımın temsili resmidir.

Sağlıcakla kalın.

Gözde Erserçe Özateşler

1977 yılında doğdum. 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum. 13 yıl bankacılık sektöründe eğitim ve insan kaynaklarında çalıştım. Nisan 2007’de evlendim. Temmuz 2010’da çok beklediğim oğlum Ömer doğdu, Haziran 2012’de ise hiç beklemediğim kızım Rana doğdu. Kızımın doğumundan sonra yeniden işe dönsem de 60 yaşıma geldiğimde kapımı çalacak oğlumla kızımla kuracağım muhabbettin bağı ağır bastı ve işimden ayrıldım. İki yıldır tam zamanlı anneliğimin yanı sıra zaman zaman evden işe alım projeleri yapıyorum. Bunların yanı sıra 2004 yılında İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nün Yardımcı Psikodramadist programını bitirdim, umarım bir gün ileri düzey programını da tamamlarım. Anneliğimin en takıntılı yanı yemek (tatil köyünde yoğurt mayalamışlığım var;), bu nedenle mutfakta vakit geçirirken çok eğleniyorum.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız