Çocuk Dünyadan Esintiler Gündem Magazin

Kocanıza ne kadar güveniyorsunuz?

Çocuğunuzu kocanıza bırakıyor musunuz, bırakabiliyor musunuz?

6691975831_d376a6595e_b

Çocuğa bakmak konusunda…

Amerikalı televizyon ve magazin yıldızı Kim Kardashian, katıldığı bir şov programında 14 aylık kızını kocasıyla yalnız seyahate göndermeyeceğini söylemiş. Çünkü kocası rap yıldızı Kanye West’in tatil süresince kızlarıyla yeterince ilgilenmeyeceğini düşünüyormuş.

Sıradan bir magazin haberi olsa da aynayı kendime tuttuğum bir durum oldu. Gerçekten ben başkalarına ne kadar güvendim de oğlumu emanet ettim? Hiç!…

Belki yurtdışında olduğumuzdan, oğlumu 15 dakika – 1 saat diye kendimi alıştırarak bırakacak kimse olmadığından, belki 30 yaşından sonra anneliği tattığımdan, belki de kişiliğim böyle? Bebekken babasıyla evde ikisini bıraktığım oldu elbette ama baba-oğul baş başa dışarıya çıkmaları ancak 1 yaş civarında olmuştur. Gündüz ben dinleneyim diye gitseler de, ilk zamanlar kafamda ya trafik kazası olursa, ya eşim telefona dalar oğlumu parkta kaybederse, ya eşimin başına bir şey gelir oğlum ortada kalırsa türü senaryolar dolaşırdı. Kim Kardashian gibi eşimin çocukla ilgilenmeyeceğini düşünmek, ona güvenmemek asla sorun değildi, bendeki durum çevreye güvenmemekti! Tabii onlar bana birkaç saat başımı dinleme fırsatı verseler de, ben gönül rahatlığıyla dinlenemez, daha beter stres olurdum. Neyse zamanla, aylar geçtikçe azaldı bu kuruntularım.

Peki sizce sadece ben mi böyle düşünüyordum?

Elbette hayır… İngiltere’de 1000 anne arasında yapılan bir ankete göre, benim de dahil olduğum dörtte biri, bebeği 8 aylık olana dek onu kimseye bırakmamış, her daim kendi bakmış. Bırakanların yarısı ise, ayrı kaldıkları zamanda suçluluk duymuş, aklını bebeğinden alamamış. Hatta yüzde on birlik kısım uzaktayken bebeğini özlediği için ağladığını itiraf etmiş.

Dahası yüzde seksen sekizlik bir grup, dışarıda olduğu süre boyunca ortalama 6 kez evi arayarak bebeğin durumunu sormuş. İtiraf etmek gerekirse, bakıcıya bırakıp ilk kez dışarı çıktığımızda ilk aramam yarım saat sonra olmuştu. Neyse ki sonrasında ben sormadan bakıcı saat başı mesaj atarak bana her şeyin yolunda olduğunu söylemişti. Topu topu 4-5 saat ayrı kalmıştık ama gerçekten de insan nedense dışarıdayken bebeğini, uyanıp uyanmadığını, uyanırsa anneyi göremediğinde ne tepki vereceğini, ağlarsa bakıcının nasıl davranacağını falan düşünmeden edemiyor. Tabii eminim bu da alışkanlık meselesi. İlk zamanlar öyleydik, şimdi karı-koca oğlumuzu kreşe bırakıp baş başa bir öğle yemeği yiyelim diye can atıyoruz. Gerçi ayrı kalınca da sürekli ondan bahsediyoruz.

Yurt dışında veya ailelerinden farklı şehirde yaşayan annelerin böyle olmaları bana çok da garip gelmiyor açıkçası. Anne ile bebek arasındaki bağı belli bir yaşa dek kimse kıramıyor. Özellikle de anne çalışmayınca veya İngiltere’deki gibi bir sene annelik izni olunca.

Öte yandan 2 yaşından beri düzenli olarak kreşe giden, Türkiye’ye sık sık yaptığımız seyahatlerde aile büyüklerini iyice tanıyan oğlumla aramız artık eskisi gibi sıkı-fıkı değil. Günün çoğu saatinde baba figürü daha ön planda, ta ki akşam yatağına yattığında üzerini örtme ve iyi geceler öpücüğü verme anı gelene dek.

Şimdi ikinci bebeği beklerken, o doğduğunda oğlumdaki halime göre daha rahat olacağımı tahmin edebiliyorum. Başkalarının ilgilenmesine, bakmasına kolaylıkla razı olacağım, hatta bazen kucaklarına atıp kaçacağım gibi geliyor.

Tahmin edemediğim ve kafamı kurcalayan şey ise doğum sırasında ve sonrasında hastanede kalacağım zamanlar. İşin aslı 3 senedir hala 24 saati ayrı çatılar altında geçirmedik oğlumla ve doğum zamanı geldiğinde ilk kez (bana göre) uzun bir zaman ayrı kalacağız. Başka açılardan rahatlasam da bu da benim yeni kuruntum işte…

 

Haber kaynağı: http://www.parentdish.co.uk/baby/new-mums-separation-anxiety/

http://www.parentdish.co.uk/2014/09/11/kim-kardashian-doesnt-trust-kanye-west-with-daughter-north-west/

 

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 22 Eylül 2014 tarihinde yayımlanmıştır.

Deniz Sütlü Özgül

ALTERNATİF ANNE YAZARI | İzmir'li bir Çevre Mühendisi. İzmir, İstanbul ve Londra ardından şimdi İsviçre'de yaşayan, hobi olarak seyahat yazarlığı yapmış ve oğlu doğunca GezginAnne.com adlı bloğu sahiplenmiş bir anne. Tren setleri ve legolar bazen zumba, su altı dalışı, kayak, sörf gibi meraklarının önünde engel olsa da seyahatlerin ve yazarlığın pek önüne geçemiyor. Üstelik artık 2 çocuklu!
http://www.gezginanne.com/

2 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Ben 1 aylıktan itibaren eşime bırakmaya başlamıştım, üstelik akşamları; akşam 19:00-22:00 arası doktora derslerim vardı ve yardımcımız olsa da akşam 18:00’de evden ayrılıyordu, dolayısıyla bırakacak başka kimse de yoktu. Yardımcımıza ilk 1 saat için kızımı bıraktığımda ise 4,5 aylık olmuştu, eşe bırakmak bence herkese bırakmaktan daha kolay ve daha güvenilir. Bu elbette ki babanın merakına, isteğine bağlıysa da, (becerisine demiyorum, çünkü isteği ve merakı olan baba becerir zaten) biraz da annenin buna fırsat vermesine bağlı, sizin büyütme şartlarınızı, kurallarınızı eşinizden daha iyi bilen olamaz, hele ki ilk çocuğunuz 2 yaşına da gelmişse, yuvaya başkalarına bırakabiliyorsanız, eşinize çok daha rahat bırakabilirsiniz, içiniz rahat olsun.