Çocuk Sağlığı Kış Mevsimi Sağlık

Kış Mevsiminden Çocukları Nasıl Korumalı?

Havalar soğuyunca, çocuklarımızı güvende, sağlıklı ve sıcacık tutmak için ekstra çaba sarfetmemiz gerekiyor. Küçük çocuklar ve bebekler üşüdüklerini fark edemezler. Vücut sıcaklıkları da, hacim olarak küçük olduklarından biz yetişkinlerden çok daha çabuk düşer.

Çocuklarımızı soğuk havadan korumak için bazı önemli noktalar var:

  • Lahana bebek misali…

Tek ve kalın yerine, kat kat giydirin. Çok soğuk havada başları, boyunları ve elleri kapalı olsun. Açık havaya çıkarken, bebekleri ve küçük çocukları yetişkinlerden bir kat daha fazla giydirin.

  • Giyecekler de tehlikeli olabilir…

Şallar ve berelerin bağcıkları küçük çocukların boğulmasına neden olabilir. Tehlike yaratabilicek ipli, bağlanan giysilerden ve düğmelerden uzak durun.

  • Üşüyor musun?…

Çocuklara sık sık üşüyüp üşümediklerini sorun. Islanırlarsa mutlaka kıyafet değiştirin. Oyuna dalıp üşüdüklerini ve ıslandıklarını unutmaları muhtemeldir. Kontrolü elden bırakmayın. Yine sorun.

  • Güneş kremi kışın da gerekir…

Çocuklar ve yetişkinler kışın da güneş yanığı olabilir. Özellikle kar yağdığında, güneş ışınlarını yansıtır ve kolayca yakar. Güneş kremi sürün, sürünün.

  • Evinize alarm taktırın…

Evdeki yangınlar genelde kış mevsimi meydana gelir. Evinize duman ve karbon monoksit alarmı taktırın. Yangın söndürücü varsa son kullanma tarihine dikkat edin.

  • Donanın!…

Çocuklar kayak, snowboarding yaparken, kızak kayarken, buzlanma tehlikesi olan yerde, örneğin nehir veya göl kıyısında yürürken bile kask takmalı. Her spor ekipmanı profesyonel olarak giyilmeli.

  • Teknik öğrenin/öğretin!

Kayak yaparken de kızak ve paten ile kayarken de bu işin bir tekniği vardır. Öğrenin, uygulayın ve çocuklarınıza da öğretin. Tüm kış aktiviteleri eğlenceli olduğu kadar tehlikelidir de. Bu sebeple güvenli bir şekilde eğlenileceğini çocuklara küçük yaştan itibaren öğretin.

  • Burun kanamasın!…

Bazı çocukların kış aylarında burunları kanar. Kuru hava, kalorifer bunlara sebeptir. Odasına soğuk hava üfleyen nemlendirici alet alabilirsiniz. Deniz suyu içeren damlalar da burun içini nemli tutar.

  • Su ver…

Kışın insanlar daha az su içme ihtiyacı hissederler. Aslında kuru kış aylarında çocuklar nefes alırken bile su kaybederler. Su içmelerini hatırlatın. Dışarıda vakit geçirdikten sonra ılık içecekler ve çorba içirin.

  • Tehlikeyi gör!…

Soğuk acıtır. Parmaklarda, kulaklarda, burunda ve ayak parmaklarında soluk, gri ve kabarık deri donma belirtisidir. Çocuğunuzu bu halde bulursanız, kapalı bir yere alın. Soğuktan etkilenen bölgeye ılık su – sıcak değil – dökün. Titreme, geveleyerek konuşma, olağan dışı sakarlık hipotermi belirtisi olabilir. Hipotermi halinde, normalde 37 derece olan vücut sıcaklığının 35 dereceye düşmesi, hemen acil servisi arayın.

little-girl-628143_1920

Elbette bu yazdıklarımdan korkup kış boyu çocukları eve kapatmayın sakın! Ne demişler, ‘Kötü hava yoktur, yanlış giysi vardır’.

Soğuk havanın faydalarından birkaçı:

Kan dolaşımını hızlandırır ve kalbi korur, beyne daha çok oksijen gider, kafamız daha iyi çalışır ve daha mutlu oluruz, sinir sistemini etkileyerek baş ağrılarını önler ve en önemlisi daha iyi uyumayı sağlar…

Sizin bu konuda önerileriniz var mı?

Kaynak: Save the Children, American Academy of Pediatrics, University of Michigan Health System

Deniz Sütlü Özgül

ALTERNATİF ANNE YAZARI | İzmir'li bir Çevre Mühendisi. İzmir, İstanbul ve Londra ardından şimdi İsviçre'de yaşayan, hobi olarak seyahat yazarlığı yapmış ve oğlu doğunca GezginAnne.com adlı bloğu sahiplenmiş bir anne. Tren setleri ve legolar bazen zumba, su altı dalışı, kayak, sörf gibi meraklarının önünde engel olsa da seyahatlerin ve yazarlığın pek önüne geçemiyor. Üstelik artık 2 çocuklu!
http://www.gezginanne.com/

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız