Çocuk Dünyadan Esintiler Teknoloji

Çocuklar için güvenli bir arama motoru: Kiddle

Çocuğunuzu internet başında yalnız bırakamayanlardansanız, bu arama motoru sizin için!

kiddle Çok kısa bir süre önce tanıtımı yapılan “Kiddle” arama motoru çocuklar için güvenli Internet ortamı vadediyor ebeveynlere.

Çocuğunuzun tabletinin Internet tarihçesini kontrol ederken “popo” gibi bir kelime ile karşılaştıysanız, sizin için harika haberlerimiz var! Google’ın yakın zamanda tanıtımını yaptığı çocuk-dostu arama motoru sayesinde siz yemeği hazırlamakla meşgulken, çocuğunuzun Miley Cyrus’un 2013 yılındaki en iyi video klip performansına rastlama olasılığına önlem olabilecek.

Kiddle alışık olduğumuz Google’ın arama arayüzüne benzese de çocuklara göz kırpan bazı şirinlikleri de içeriyor. Tanıdık, sade, beyaz arka plan arama çubuğu yerine eğlenceli bir dış uzay temalı bir arka plan resmi ile arama çubuğu yanında uzaylı bir robot var.

Tech Times dergisine göre, Kiddle’ın araştırma sonuçlarının editörler tarafından elle kodlanmış olması çocuk dostu olmasının garantisi olarak öne sürülmekte. Öncelikle sonuçların üçte biri editörler tarafından yaratılacak – bu güvenli siteler özellikle çocuklar için yazılacak. Sonuçların bir kısmı ise, özellikle çocukların daha kolay anlayabileceği basit dille hazırlanmış siteleri öne çıkaracak şekilde hazırlanacaktır. Sonuçların geri kalan bölümü ise yetişkinlere yönelik hazırlanmış ve hatta çocukların algılaması bir miktar zor olabilecek ancak yine de uygunsuz ya da çocuklara zarar verecek içeriklerden kaçınılması amacıyla Google tarafından filtrelenmiş sitelerden oluşacaktır.

Arama motorunun “Hakkında” kısmında, Kiddle çocuğunuz için araştırma sonuçlarının güvenliğinin sözünü veriyor. Kayıtlar her 24 saatte bir temizlenecek ve Kiddle hiç bir kişisel bilgiyi toplamayacaktır, denilmekte. Vadedilen “Güvenli İçeriği” çocuklar için nahoş sayılabilecek birkaç kelime ile test ettik. Ve Kiddle kesinlikle mükemmel bir bekçi köpeği!

“Popo” ve “penis” kelimelerini arattığımızda sinirli robot adam çocuğunuza arama çubuğuna dönüp yeniden denemesi konusunda uyarıda bulunuyor. “Seks” veya “popo” gibi kelimeleri araştırmayı adet edinmiş bir çocuğun ebeveyni için (ki kim bu derseniz 6. Sınıf öğrencisi herhangi bir ergenle tanıştırayım sizi:) gerçekten iç rahatlatıcı bir uygulama.

kiddle-boob-search

Çocuklarım sonunda  Google sayesinde Kiddle’da olağanüstü ve güvenli bir şekilde zaman geçirebilecekler. Ve umarım ki bir an önce bu kelimelere karşın duydukları ihtiraslı zamanlı bir an önce atlatırlar, ve gerçekten ilgi alanlarına ilişkin konularda araştırma yaparlar. Ve eğer bu kelimeleri araştırırlarsa, Kiddle onları doğru olana yönlendirecektir.

Çocuklarımızın Justin Bieber hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasına izin verebiliriz ve artık Kiddle sayesinde Justin’in uygunsuz video ya da fotoğraflarını bulamayacaklarını da biliyoruz. Kiddle ünlülerin aile dostu biyografilerini listeliyor ve mahrem hareketler içeren görselleri ve metinleri sansürlüyor. Aslında dürüst olmak gerekirse, bu tür yayınlardan hepimiz kurtulmalıyız.

Bu dijital çağda, çocuklarımızın bizlerden çok daha erken yaşlarda bilgisayar/tablet kullanmaları gerekliliğini kabul etmeliyiz. Okul ödevi için araştırma yapmak, öğretmenleri veya arkadaşları ile iletişim kurabilmek için Internet’e ihtiyaçları var. Ancak onlara ne kadar güvensek de, bazı gerçekler var ki şansa bırakılamaz. En kusursuz ebeveyn denetimi dahi çocuklarımı görmemeleri gerekenlerden korumaya yaramıyor, fakat şükürler olsun ki teknoloji daha iyiye doğru gelişiyor ve değişiyor.

Öyle görünüyor ki, Kiddle çocuklara gözetim olmaksızın ve endişe duymaksızın örneğin bir okul projesi için serbestçe Internet kullanımının yolunu açıyor. Tabii ki çocuklarımıza devamlı kalkan olamayız, ama en azından bunu denemeliyiz. Büyük teknoloji şirketlerinin bu gerçeği farketmiş olmaları ve ebeveynler için çözüm üretmeleri oldukça rahatlatıcı bir yaklaşım.

Çeviren notu: http://www.kiddle.com/ adresini ben de bir kaç Türkçe kelime ile test ettim, oldukça çalışıyor. Türkçe kelimelerde azarlanmıyorsunuz ama “göğüs” yazdığımda sadece göğüs hastalıkları ile ilgili sonuçlar geliyor:) Diğer olası birçok kelimeyi denediğimde ise çoğu zaman yabancı dillerde aynı harf dizimindeki kelimelere ilişkin sonuçları listeliyor:)

Çeviren notu 2: Yazı yayımlandıktan sonra gelen bir okuyucu yorumu bu notu düşmemi elzem kıldı. Ben genel geçer akla gelebilecek tehlikeli kelimelerle arama yapmıştım, oysa daha masum sayılabilecek “tatlı kız”, “kız arkadaş” gibi tamlamaları Türkçe aradığınızda oldukça rahatsız edici ve hatta çocuklar için zararlı siteler sonuçların en başında listeleniyor. Sonuç olarak henüz kiddle.co Türkçe kullanacaklar için uygun olmayacaktır.

Bu yazı http://www.scarymommy.com/kiddle-search-engine-launched-by-google-is-for-kids/ adresinde Valerie Williams  imzası ile yayınlanmıştır.

Gözde Erserçe Özateşler

1977 yılında doğdum. 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum. 13 yıl bankacılık sektöründe eğitim ve insan kaynaklarında çalıştım. Nisan 2007’de evlendim. Temmuz 2010’da çok beklediğim oğlum Ömer doğdu, Haziran 2012’de ise hiç beklemediğim kızım Rana doğdu. Kızımın doğumundan sonra yeniden işe dönsem de 60 yaşıma geldiğimde kapımı çalacak oğlumla kızımla kuracağım muhabbettin bağı ağır bastı ve işimden ayrıldım. İki yıldır tam zamanlı anneliğimin yanı sıra zaman zaman evden işe alım projeleri yapıyorum. Bunların yanı sıra 2004 yılında İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nün Yardımcı Psikodramadist programını bitirdim, umarım bir gün ileri düzey programını da tamamlarım. Anneliğimin en takıntılı yanı yemek (tatil köyünde yoğurt mayalamışlığım var;), bu nedenle mutfakta vakit geçirirken çok eğleniyorum.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız