Beslenme

Kaşarlı biberli pizza

pizzaMalum çocuklar ve bizler için sağlıklı beslenmek çok mühim. Çocukluğumda pizzayı ilk keşfettiğim zaman çok sevmiştim. Fırsat oldukça tüketiyordum. Bir süre sonra tadını sevmemeye başladım. En iyi firmada bile lezzet alamıyordum artık. Pizza yapmayı öğrenmeye karar verdim. Öğrendikten sonra baktım ki hem malzemeleri kendi damak lezzetime göre az / çok ayarlayabiliyor hem de evimde sağlıklı tüketebiliyordum. Olabildiğince evimizde yemekleri yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu oldukça pratik tarifi isteğimize göre malzeme değişikliği yapabiliyoruz. Buyrun tarife;
Malzemeler:
Hamuru için:
2 su bardağı un
1 su bardağı su
1 yemek kaşığı ayçiçek yağı
2 yemek kaşığı tuz
1.5 yemek kaşığı şeker
7 gr maya
Üzeri için garnitür:
Kaşar peyniri (rendelenmiş)
1 Kırmızı biber (kapya – doğranmış)
2 yaprak Fesleğen (doğranmış)
1 yemek kaşığı haşlanmış mısır
1 yemek kaşığı doğranmış yeşil biber
2 yemek kaşığı tepeleme domates sosu
Hazırlanışı:
Hamur için tüm malzemeleri derin bir kapta karıştırıp yoğururuz. Fotoğraftaki gibi yuvarlayıp üzerini bir kapta ağzı kapalı şekilde ya da streç filme sararak oda sıcaklığında mayalandırırız. Elimizi yağlayarak hamuru üzerinden basa basa genişletip yuvarlak hale getiririz. Üzerine domates sosunu en alta kaşık ile yayarız. Tüm malzemeleri isteğimize göre yayarak kenarlarından 1 cm boşluk kalacak şekilde koyarız. Garnitürde çeşitlilik yapabilirsiniz. Mesela sucuk, mantar, yeşil biber gibi ekstra malzeme ekleyebilirsiniz. Önceden ısıtılmış fırında pişiririz.
Afiyet olsun:)

Yağmur İpar

Annesi ile aralarında geçen yemek sohbetlerini kurduğu www.yemeksohbetleri.blogspot.com sitesinde paylaşan Yağmur İpar, aynı zamanda kendi atölyesinin sahibi bir grafik tasarımcı. Bir yemek blogcusu olarak tek istediği, kendi yarattığı yemek tariflerinin çok kişiye ulaşması. Yemek blogcularının bir araya gelerek hayata geçirdiği, bayat ekmeklerin değerlendirildiği "Ekmeğimi Seviyorum" projesinde de yer alan İpar, çok yakında yöresel yemek tariflerinin olduğu bir kitapta tarifleriyle yer almaya hazırlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız