Beslenme Hobi Yemek

Kaşarlı armadillo patates

Bir tane daha istiyorum! dedirten patates tarifi:

kasarli_armadillo_patates

Hani yemeğiniz bellidir de yanına da değişik bir şey eklesem dersiniz ya, işte bu o ekleyeceğiz değişik şey. Patates böyle pişince daha bir güzel olmaz mı?

Malzemeler:pastaren_banner_AA1

  • 3 adet orta boy patates
  • 2 yemek kaşığı tereyağ
  • yarım kase rendelenmiş kaşar

Patateslerin kabuğunu soyun. Yüzeye dokunan kısımlarını keserek biraz düzleştirin ki dilimlemeniz kolay olsun.

Tereyağını eritin.

Patatesi düz zemine koyup mümkün olan en ince dilimleri kesmeye çalışın. Yalnız tamamen kesmeyin, patates bütün olarak kalacak.

Her bir dilimin arasına fırça yardımı ile tereyağını sürün. Patatesleri yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine koyun. Kalan tereyağı üzerine gezdirmekte fayda var.

180 derece fırında patatesler yumuşayana kadar pişirin. Patatesler pişince her dilimin arasına rendelenmiş kaşardan koyun. Kaşarlar eriyene kadar tekrar fırında tutun.

Yemeklerin yanına çok lezzetli bir eşlikci.

Afiyet olsun…

Aslı Demirörs Ağtaş

ALTERNATİF ANNE WEBMASTER'I VE YAZARI | 1979 Ankara doğumlu, evli ve 5 yaşında harika bir erkeğin annesi. Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümünü bitirdikten sonra Bilişim Sistemleri üzerine yüksek lisansını tamamladı. Halen bilgisayar programcısı olarak çalışmakta.
Kendini bildi bileli diyebileceği bir zamandan oğlunun doğumuna kadar profesyonel olarak masa tenisi oynadı. Doğumdan sonra profesyonel kısma ara vermek zorunda kaldı ama hiç pişman olmadı.
Derken aniden pasta yapma aşkı sardı dört bir yanını. O işlere de atıldı. Pastaren Butik Pasta'yı kurdu. Ankara'daki tüm doğum günleri ve özel günlere pasta, kurabiye yetiştiriyor.
Kırk işte çalışan bir annenin yaşadığı sıkıntıları yaşamakla beraber, spor disiplini ve pratiğine alışmış, hareketli bir insan olmanın avantajlarını da sonuna kadar kullanıyor.
Hazırlıksız yakalandığı anneliğe hazırlanabilmek için devamlı okuma – araştırma – öğrenme halinde.
Anne olmayı milat kabul ediyor, eşiyle ve oğluyla geçirdiği her anın tadını çıkarmaya çalışıyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız