Anaokulu Çocuk Çocuk Sağlığı Gündem

Çocuğunuzun kalemi nasıl tuttuğuna hiç dikkat ettiniz mi?

Çocuğunuz farklı yaşlarda kalemi farklı tutar, bazen de doğrusunu göstermek gerekebilir...

Boyalar, kalemler, fırçalar çocukların hayal dünyasını besleyen ve bu dünyanın gözle görünür somut hale gelmesini destekleyen vazgeçilmez araçlardır.

Kalem kullanımının gelişimi ve okul dönenindeki çocukların kalemi doğru kullanarak yazmaya başlaması; ince motor yeteneklerinin gelişmesi ile doğrudan bağlantılıdır.

Bu nedenle okul öncesi çocukların ince motor becerilerinin takip edilmesi ve desteklenmesi gerekmektedir. Bunun için birkaç aktite önerisi için tıklayınız.

fine-motor-grasp-development-with-names

Bazı durumlarda çocuğun sanata karşı olan yeteneği kalem tutuşundaki eksikliği gölgeleyebilir.

Oğlum çok küçük yaşlardan itibaren boyalar ve diğer çizim gereçleri ile iç içe büyüdü. Resim yapmak, özellikle de birlikte yaptığımızda, en büyük mutluluğuydu. Hatta bu konuda hayli yetenekli olduğunu da söylemeliyim. Bir gün resim yaparken çektiğim bir fotoğrafını çok samimi öğretmen bir arkadaşıma gönderdim.

Bana oğlumun kalem tutuşundaki yanlışlıktan bahsetti. O ana kadar neredeyse hergün oğlumla nitelikli aktivite yapan ve ince motor gelişimine katkıda bulunmak için uğraşan ben, aslında çok önemli bir noktayı atladımı fark ettim. Henüz 4 yaşında olduğundan hiç telaş etmeden çocuğuma en uygun eğitim ve alıştırmaları araştırdım. Bizim için en uygunu MANDAL TEKNİĞİ idi.

IMG_20160826_221200_272000

Yaklaşık 2-3 gün süren alıştırmalar sonucunda, oğlum uyarmama gerek kalmaksızın doğru kalem tutuş tekniğini öğrenmişti.

Bu konulara ekstra hassasiyet taşıyan bir anne olarak böylesi temel bir konuyu nasıl gözden kaçırdım bilemiyorum ama benzer bir sorun yaşıyorsanız okula başlamadan çocuğunuza en uygun teknik ile alıştırmalar yapmanız yazmayı öğreneceği yeni süreci kolaylaştıracaktır.

Merve Yavuzdemir

1986 Ankara'da doğdum. Hayalim olan ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama bölümünü bitirdirdim ve halen aynı bölümde yüksek öğretimime devam etmekteyim. 4.5 yaşında ressam bir oğlum ve 2 yaşında espirili bir kızım var :)) Kent yaşamının çocuklara sunduklarında var olan eksiklikler üzerine dertliyim... "Her çocuğun" sevgi dolu bir dünyada yaşama ve hayaller kurma hakkı olduğuna inandığımdan kendi çocuklarım kadar tüm çocuklara artı değer katmak için çabalamaktayım. En vazgeçilmezim hayal kurabilen, üretebilen ve vazgeçmeyen umudu olan çocuklar yetiştirmek, yetişmesini desteklemek....

www.kutupanne.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız