Kategorisiz Lohusalık Yeni Doğan

Kahraman Babalar

Babalar, süt veren annelere HEP destek, TAM destek

superdadAnneler en iyi ne zaman emzirir? Kendileri dinlenmiş ve bebekleri mutlu oldukları zaman! O zaman babaların yapması gereken tek şey anneyi dinlendirmek.

Babaların ne kadar misafirperver olduğunu gösterme vakti!

Emziren anne özellikle de doğumdan sonraki ilk günler, rahat hareket edemeyeceği için ya da pozisyon değiştirmede zorlanacağı için onun rahatını sağlamak size kalıyor… Diğer odadan gereken emzirme yastığı, bebek çorabı, mutfaktan getirilecek kaşık… Kibar bir ev sahibi olarak, annenin tüm ihtiyaçlarını karşılamaktan zevk duyacağınıza eminim.

Misafirinize bol bol SU ikram edin!

Emzirmede annenin süt yapımı için, hiç susuzluk hissi oluşmaması gerekli, yani bol bol su içmeli. Tabi ki ev sahibimiz bu konuda çok hassas ve bol su ikramını çok seviyor.

Kahramanım benim!

Eşinize bunu sık sık dedirtmek için uğraş verin. Annenin dinlenmesi gerek. Loş bir ışık, gevşetici bir müzik ve belki hafif bir sırt masajı, hem rahatlatıcı hem de süt arttırıcı bir bitki çayı… İşte kahraman olmak bu kadar basit! (Bitkiler hakkında çok az bilimsel çalışma olduğu için, lütfen kullanırken ilaç ve diğer bitkilerle etkileşimi konusunda dikkatli olunuz.)

Bebeğin gazını çıkartmak, bebeğe masaj yapmak, altını değiştirmek ve hatta uyutmak. Eşinizin dinlenmesine fırsat tanımak. Gece emzirmelerinde anneyle birlikte uyanıp, bebeği beşiğinden alıp, annenin yanına taşımak.Siz iyi bir yoldaşsınız.

Eşinizle birlikte bebeğinize banyo yaptırmak, banyo sonrası bebeğinize masaj yapmak, üzerini giydirmek ve mışıl mışıl uykuya dalmasını sağlamak… Şimdi de bebeğinizin de kahramanı oldunuz.

Dinle-Gözle-Kahraman ol

Eşinizi ve bebeğinizi dinleyin, vücut dili ile ilettikleri mesajlar da dahil. Kaşları çatık bir bebek;  Acaba gazı mı var ya da bezi mi kirlendi? Eşinizin yorgun bakan gözleri, sizden kaçmaz.

Empati kurun. Siz emziren yeni doğum yapmış bir anne olarak ne isterdiniz? Evde eliniz-ayağınız olacak ve sizin isteklerinizi siz daha söylemeden anlayacak biri iyi olmaz mıydı?

Annenin meme başı çatlağı, meme ucu ağrısı gibi problemlerinde hemen ona göğüs ucu kremi getirecek biri hiç fena sayılmaz. Ya da süt sağmadan önce memesine sıcak uygulama yapması için, önceden hazır edilmiş bir sıcak kompres., temizlenmiş pompalar, süt-inme refleksini arttıran sırt masajı ve kurulmuş, hazır hale getirilmiş bir pompa…

İşte siz gerçek bir kahramansınız….

dad_with_newbornBebeğin gaz sancısı var ve kıvranarak ağlıyor. Hemen bebeği sakinleştirecek sesinizle bebeğinizle konuşmanız ya da göğsünüze yatırıp “mmmmmmm” sesi çıkarmanız, bebeğin size ne kadar minnettar kalacağını göstermek için küçük ip uçları. Bebeği kolunuzda ata biner gibi oturtmak, barsaklarına kolik masajı yapmak… Nasıl mı? Tabi ki doğum öncesi aldığınız doğuma hazırlık kursunda öğrendiğiniz şekilde. İşte şimdi de bebeğinizin “süper baba”sısınız.

Babaların emzirme sürecinde yüz güldürücü sonuçlar üzerinde ne kadar etkili olduğuna canlı bir hikaye ile tanıklık etmek ister misiniz?  Bakın eşi ile doğuma hazırlık kursu alarak gayet iyi hazırlanan Dara Bey’in hikayesi… http://emzirmedanismanligi.com/sizden-gelenler

Babalar, süt veren annelere HEP destek, TAM destek!
Doç. Dr. Güliz Onat

Doç. Dr. Emzirme Danışmanı ve Pilates Eğitmeni Güliz Onat

1981 İstanbul doğumluyum. Liseden beri, doçentliğe kadar hep hemşirelik okudum. Yüksek lisans ve doktoramı Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği alanında yaptım. Nisan 2005'te bu alanda çiçeği burnunda bir doçent oldum. Üniversitede okurken aynı zamanda klinikte de hemşire olarak 5 sene çalıştıktan sonra, İstanbul Üniversitesi hemşirelik ve ebelik bölümünde on sene araştırma görevlisi olarak çalıştım ve ders verdim. Şu anda da bir vakıf üniversitesinde hemşirelik bölüm başkanlığı yapmaktayım. Akademik kimliğim bu şekildedir.

Emzirme danışmanlığı hikayem, bundan beş sene önce bir proje ile başladı. Proje, özel bir sigorta şirketinin doğum yapan poliçe sahiplerine bir promosyon olarak eve hemşire ziyareti göndermesiydi. Projeye “mucizeye dokun” adını vermiştim. Doğumun ve emzirme sanatının bir mucize olmasına atıf yapmak istemiştim. Bu proje kapsamında altı ayda 60'tan fazla ev ziyareti gerçekleştirdim. Aynı zamanda bir “evde hasta bakım şirketi”nin ziyaretçi yenidoğan hemşiresi olarak çalıştım ve bir yılı aşkın sürede 100'e yakın lohusayı evlerinde ziyaret ettim. Böylelikle benim emzirme danışmanlığı hikayem başladı. Piyasadaki çoğu emzirme danışmanı genelde kendi bebeklerini emzirdikten sonra, bu işe merak sararlar ve herhangi bir sağlık personeli ünvanı taşımaksızın bazı kuruluşlardan eğitim alıp, danışmanlık yapmaya başlarlar. Benim öyle olmadı. Bizzat alanda çalıştıktan sonra, annelerin emzirme konusunda ne kadar çok desteğe ihtiyaçları olduğunu anladım ve onlara yardım etmek istedim. Üniversitede hemşire-ebe öğrencilere teorik ve pratik dersler verirken, bir yandan da emzirme danışmanlığı yaparak annelere ve mucizelerine dokunma fırsatı bulmak hoşuma gidiyor.

Doğal doğumun popüler olduğu günümüzde, doğuma yardımcı olacak kasların hazırlanması için bu işin bir ucunda da egzersiz olması gerektiğine inananlardanım. Bu nedenle son yıllarda uğraştığım pilatese hamile pilatesi eğitmenliğini de ekledim. Pilates derslerimi doğum ve gebelik fizyolojisi bilgilerimle birleştirerek, onların mutlu ve keyifli bir doğum deneyimi yaşamalarına katkı sağlamak çok güzel.

www.emzirmedanismanligi.com
www.evdehamilepilatesi.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız