Film Kategorisiz

“Jake” oynayalım mı?

Bu televizyon programı yazarımızın çocukları için bugünlerde bir çok aktivitenin ilham kaynağı! #annelerintavsiyesi

çocuk ve karneval 5 - CopyAsla cazibesinden bir şey kaybetmeyen eğlence firmalarından biri Disney’dir. En azından benim için öyledir. 40 yıl önce”Leydi’nin aşkı” filmi benim için neyse, bugünkü çocuklar için bu “Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları” ile “Prenses Sofia” ‘dır. Sinemada seyrettiğim ilk film “Leydi’nin Aşkı”na bayılmış, kitabını alması için anneme yalvarmıştım. Pelüş köpeklerimle sevimli köpeklerin hikayesini uzun süre oynamıştım. Bugünlerde ise Jake denince bizim evde akan sular duruyor.

“Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları” Disney Channel’de yayınlanan bir çocuk programı. Bu arada Disney Channel uydudan şifresiz olarak da izlenebiliyor. Korsan Jake, arkadaşları Izzy ile Cubby ve papağanları Skully’yle yaşadıkları maceralarda sürekli problem çözmek zorunda. Çözünce de altın kazanıyorlar. Onları da birlikte sayıp hazine sandıklarında biriktiriyorlar. Ödül olarak altın kazanmaları çok onayladığım bir şey değilse de hem kız hem de erkekle olan dostluğu vurgulanması benim çok hoşuma gidiyor. Üstelik Jake arkadaşlarının lideri olsa da arkadaşları olmadan da başarılı olamayacak. Zira Cubby herkesten daha iyi kullanabildiği haritası sayesinde daima doğru yolu buluyor. Kız arkadaşları Izzy’nin peri tozu sayesinde acil durumlarda arkadaşları veya eşyalarının uçmasını sağlıyor. Yani birbirlerini tamamladıkları güzel bir dost takımı oluşturuyorlar.

Oğullarım ise Jake’i yardım severliği ve problem çözme kabiliyeti için seviyorlar. Programda geçen çeşitli şarkıları kısa sürede ezberlediklerinden kimsenin şüphesi olmasın. Onlara sorarsak, Jake müthiş biridir. 5 ve 6 yaşındaki oğullarım Jake’i “Her şeyi çözen, biri kaybolursa onu aramaya çıkan, yardımsever ve altınları hazine kutusunda biriktiren, gemisi olan bir lider.” olarak  tanımlıyorlar . Ne diyeyim, onların aklında kalan bunlarsa, bir ebeveyn olarak itirazım yok açıkçası.

Hayal gücünü geliştirmeye ve fiziksel aktiviteye teşvik eden dizilerden olduğuna zaten her gün şahit oluyorum. Salonumuzdaki koltuk gemi oluyor, mutfak ile salon arasındaki tüm bölüm adanın çeşitli yerleri olarak evimizdeki Jake dünyasında yerini alıyor. Ardından koşuşturma başlıyor. En az yarım saat boyunca mutfak ile salon arasında atılan sayısız turlarda birçok yeni macera yazılıyor!

Erkekler için Jake neyse, kızlar için aynısı Prenses Sofia sanırım. Sofia ile geçen yıl düzenlediğim atölyelerde tanışmıştım. Sofia hayranı bir öğrencim Sofia’yı anlata anlata bitirememişti ki, atölyemin bazı etkinliklerini Sofia’ya göre uyarlamaya karar vermiştim. Birer erkek ve kız kardeşi olan Sofia her çocuğun hayalini yaşıyor; Sofia hayvanlarla konuşabiliyor!

Regina Röttgen

1989 yılında tatile geldiği Türkiye'nin insanına ve doğasına aşık oldu ve henüz 19 yaşında olmasına rağmen bir daha ülkesine dönmedi. B.Ü.'de Felsefe ve İngilizce dili ve edebiyatı okuyup felsefede yüksek lisans yaptıktan sonra yerli ve yabancı yayınlar için çalıştı ve evcil hayvan dergisi yayımladı. Çocuklar için güvenlik eğitimi kursları ve düşünme atölyeleri düzenledi.

15 yıldan fazla İstanbul'un merkezi semtlerinde oturduktan sonra işini aslında her yerde yapabileceğine karar verdi ve büyük şehri terk etti. Eşiyle, iki oğlu, sayıları sürekli artan tavuklar, 2 kedi ve bir köpek sürüsü ile birlikte şuanda Bodrum yakınlarında bir köyde yaşıyor. Yabancı yayınlar için annelik ve evcil hayvan hakkına yazıyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız