Çocuk Kadın Yetişkin Psikolojisi

Her İşim Yarım!

Size de olur mu? Hani yatağa başınızı koyduğunuz an, o gün yapmak isteyip de yapamadığınız işler, bitirmeyi umduğunuz ama yarım kalan şeyler kafanızı didikler. Bana hep olur. Hatta bazen o sıcacık yataktan kalkar aklıma geleni yerine koyarım; ama genelde öyle yorgun olurum ki onlar kafamı didiklerken uyuyakalırım.

Bu aralar kiminle konuşsam, ilk lafım ‘Hiç işim bitmiyor’ oluyor. Beni tanımayanlar için kısaca kendimi tanıtayım: Biri 2 diğeri 5.5 yaşlarında iki çocuk annesi, yıllarca okuduğu ve çalıştığı mesleğine annelik sebebi ile ara vermiş bir mühendis, Türkiye dışında aile büyüklerinden uzakta, bakıcısız ve tek yardımcısı akşam işten gelen kocası olan bir kadınım. Çoğunuz gibi.

Biliyorum ki, bakıcılı-yardımcılı kadın sayısı Instagram’da ne kadar yüksek olsa da, gerçek hayatta o kadar düşük. Ya da çocuklarına bakmak için işi bırakıp sonra bulduğu tek vakitte blog yazmaya başlayan kadın sayısı sosyal medyada ne kadar çok gibi görünse de, gerçek hayatta o kadar az. Bu iki azınlığa girenler ise şanslı bir avuç anne…

Gelelim “neden benim işim hiç bitmiyor?” kısmına…

Salondan başlıyorum evi toparlamaya; ama arkamdan gelen 2 yaş benim toplama hızımdan daha hızlı dağıtıyor ortalığı. Her gün yarım günü okulda geçiren abisi eve gelince de ortalık bayram yerine dönüyor. Hele yemek ardından yerlerin durumu, feci! Hani o mama sandalyesi temizlemek var ya, insanı annelikten bezdiriyor bazen. Günde 3 ana yemek seansını geç bir de ara öğünleri var bu yaşların çünkü. Bazen mutfaktan çıkamadığım gün oluyor hani kırk yılda bir tam tekmil yemek yapayım dediysem. Bunlar daha küçücük çocuk, ergenlikte kim bilir kaç öğün yiyecekler diye düşününce korkuyorum inanın…

Artık kabullendim, anneysen işin hiç bitmez. Hani dilden dile anlatılan bir olay var, bizim evde de yaşanıyor. Eşime ben yatıyorum diyorum. Yarım saat sonra bir bakıyorum o çoktan yatıp uyumuş bile!

Şunu da kabullendim, annelerin her işi yarım kalır. Misal, bu yazıyı yazarken bile kaç kez bölündüm tahmin edin! Bazen bir odaya bir şey için giriyorum. Sonra bakmışım aradan bir saat geçmiş o şeyi hala halledememişim. Sıcak bir bardak çay koyan ve dakikalar sonra buz gibi olunca onu hatırlayan pek çok anne vardır aramızda.

mum

Ya da farzedelim işimiz bir şekilde bitmiş. Bebek uyumuş, çocuk kendi halinde oynuyor. Ay bu an bozulmadan elime bir kitap alayım da koltuğa uzanayım, dediğim an. İşte o 5 dakika süren mis gibi an. Altıncı dakika ikisinden birinin kakası mutlaka gelir çünkü!

Şikayet ediyor gibi görünsem de aslında bu benim hayatım artık. Başlarda dirensem de, yetişirim zannetsem de kabullendim. Zaman 24 saat de olsa bir şekilde yetmiyor kimseye. İster 20 saat yemek yap, ister temizlik, istersen hiç birşey yapmadan otur. Çocuklar büyüyorlar, yaşlar bir bir artıyor ve hayat akıp gidiyor. Her güne elle tutulur bir mucize sığdırmak imkansız; öte yandan çocuklarımız hayatımızın, her günün bir mucizesi.

Deniz Sütlü Özgül

ALTERNATİF ANNE YAZARI | İzmir'li bir Çevre Mühendisi. İzmir, İstanbul ve Londra ardından şimdi İsviçre'de yaşayan, hobi olarak seyahat yazarlığı yapmış ve oğlu doğunca GezginAnne.com adlı bloğu sahiplenmiş bir anne. Tren setleri ve legolar bazen zumba, su altı dalışı, kayak, sörf gibi meraklarının önünde engel olsa da seyahatlerin ve yazarlığın pek önüne geçemiyor. Üstelik artık 2 çocuklu!
http://www.gezginanne.com/

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız