Çocuk Çocuk Kültürü Eğitim Ergen Gündem

Her Başarılı Kadın Ardında Dırdırcı Anne Vardır!

laughter-775062_1920Başarılı kadınlar yetiştirmek istiyorsanız dırdır edin anneler! Ben demiyorum bilimsel araştırmalar diyor…

Rahat annelere göre dırdırcı anneleri olan kızlar üniversiteye gidiyor, yüksek maaşlı işlerde çalışıyor ve hayatını kurmadan hamile kalmıyormuş!

Eğer genç kızıma sürekli ondan neler beklediğimi hatırlatırsam, ona yüksek umutlar bağlarsam büyüdüğünde başarılı bir kadın olma olasılığı artarmış. Essex Üniversitesi,  13 ve 14 yaşlarındaki 15 bin genç kızı on sene boyunca takip etmiş. Buna göre, asıl ebeveynin – ki bu genelde anne oluyor – kızına sık sık geleceğe dair ondan beklentilerini hatırlatması, başarılı ve güçlü bir kadın yetiştirmesini sağlamış. 

Annesi (ya da babası) tarafından sürekli uyarı alan kız çocukların;

  • Öğrencilik süresince hamile kalma olasılıkları düşükmüş.

Genç kızlara, ‘Yeterince büyüyüp sorumluluk sahibi olduğunda bebeğin olsun’ demek ile ‘Üniversiteye gir, teenager gibi hamile kalıp hayatını mahvetme’ demek arasında çok fark var. İlk cümle daha klas görünse de, ikincisi çocuk önüne beklenti koyduğundan, daha etkili.

  • Üniversiteye girme oranları daha yüksekmiş.
  • Düşük maaşlı işlerde çalışma oranları daha azmış, çünkü iş hayatlarında başarılılarmış.
  • Uzun süre işsiz kalma oranları daha düşükmüş.

happy1

Kapıyı çarpması iyiye işaret!

Benim çocuklarım henüz ufak çaptaki dırdırlarıma karşı kapı çarpma, gözlerini patlatma, ‘off ya’ deme yaşına gelmeseler de ve bir ebeveyn olarak bu gibi hallerle karşılaşmak pek hoş olmasa da, hepsi geleceğe iyi yatırım demek.

Neden mi? Şöyle… ‘Birçok durumda ailemize karşı çıkarız; ebeveynlerimizin verdiği önerileri kulak arkasına atarız; ama aslında kararlarımızı verirken bu sözlerdir bizi etkileyen’ diyor araştırmacılardan biri.

Yani genç kızınız/oğlunuz ‘Off ya anne çok sinirsin’ dediği zaman beyninin derinlerinde bir yerde ‘Önerin için teşekkür ederim. Harekete geçerken dediklerini gözönüne alacağım’ da diyor.

Sayfa-R50L2WGT6YBen 40’ıma yaklaştığım şu zamanda bile bir işe kalkışırken hala annemin ve hatta anneannemin sözlerini duyuyorum kafamda. Annem de üniversite okumamız konusunda sık sık söylenmiştir. Yani işe yaramış! Ailemin ‘Ben sana çalış demiştim’ lafını duymamak için tüm ödevlerimi zamanında bitirmişimdir. Hatta dedemin bile hareketimi kısıtlayan bazı lafları var aklımın bir köşesinde. Örneğin tatlı yedikten sonra: ‘Ye tatlıyı içme suyu yanarsa yansın, ye yağlıyı iç suyu donarsa donsun’ her tatlı sonrasında beni su içmekten alıkoyar hala.

Eğer dırdırınızdan şikayet eden kızınız varsa, hiç aldırmayın. Hatta öncesinden daha yüksek özgüvenle dırdıra devam edin. Benimkiler yeterince büyüsünler her sabah benden ‘Günaydın! Dişlerini fırçala ve üniversite bitmeden çocuk yapma!’ ile her akşam ‘İyi uykular! Saatini kurmayı unutma, sakın uyuşturucu kullanma!’ cümlelerini duyacaklar. Ee kafalarında bir yerde mutlaka yer edeceğine eminim. Ne demiş atalarımız, ‘Bir şeyi 40 kez söylersen olur’.

Bu çalışma erkekler için de aynı etkiyi gösteriyordur diye umuyorum.

Sevgili annem ve babam, bana dırdır ettiğiniz için teşekkürler. Canım kızım ve oğlum, başınızın etini yediğim zamanlarda üzülseniz de bir gün beni anlayacaksınız…

 

Deniz Sütlü Özgül

ALTERNATİF ANNE YAZARI | İzmir'li bir Çevre Mühendisi. İzmir, İstanbul ve Londra ardından şimdi İsviçre'de yaşayan, hobi olarak seyahat yazarlığı yapmış ve oğlu doğunca GezginAnne.com adlı bloğu sahiplenmiş bir anne. Tren setleri ve legolar bazen zumba, su altı dalışı, kayak, sörf gibi meraklarının önünde engel olsa da seyahatlerin ve yazarlığın pek önüne geçemiyor. Üstelik artık 2 çocuklu!
http://www.gezginanne.com/

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız