Alışveriş Hediyeli Yazı Hobi İş Hayatı Kadın Moda Röportaj

Hediyeli yazı: Rüya Atölyesi’nde herşey gerçek oluyor

AA.mona.ruya3

Emel Bayraklı kimdir?

1981 Sürmene doğumluyum.  10 yaşına kadar babaannesi tarafından büyütülmüş, ortaokula gitmek için İstanbul’a  gelip asıl ailesiyle yaşamaya başlamış bir çocuktum. Ben hayal gücümün zenginliğini biraz da  ailemden uzak ve aslında üç kardeşim olmasına rağmen tek çocuk olarak büyümüş olmama bağlarım. Kendi oyunumu kurup, kendi oyuncağımı yaptığım zamanlar geçirdim tek başıma.

Halkla ilişkiler mezunuyum. Asıl eğitimimi, çeşitli kurumlardan aldığım giyim/modelistlik/stilistlik/tezhip kursları olarak görüyorum. Çünkü beni asıl ifade ve mutlu eden bunlardı.  2010’da evlendim, 2011’de kızım Ayşe Rüya aramıza katıldı.

Kızın Ayşe Rüya doğduktan sonra açtığın bir blog var. Neden adı +1 ?

Aslında kızım doğduktan bir yıl sonra açabildim blogu. Kendisinden şikayet etmeyi sevmiyorum, her haline şükretmeye çalışıyorum ama 7/24 kucağımdan bırakamadığım bir bebekti. Yürüyüp hareketlenene, yani kendisi de büyüdüğünü fark edene kadar,  bir satır yazı yazabilecek durumda değildim.

Lakin bir blog ya da günlük fikri hep kafamdaydı, çünkü anılarının kaybolup gitmesini istemiyordum. Biraz da kendime, ikinci çocuk için başvurabileceğim güvenilir bir kaynak oluşturayım diye düşünüyordum. J

Blogu 1 yaşından sonra yazmaya başladığım için de, +1 (bir yaşın altındakiler giremez) şeklinde isimlendirdim. Diğer bir anlamı da ailemize katılan artı biri, yani Ayşe Rüya J.

Keçe’ye merak nereden?

Merakım sadece keçeye değil. Elime geçen herhangi bir malzemeye hep “acaba bundan ne yapabilirim?” gözüyle bakarım. Keçe ile tanışmam kız kardeşim sayesinde oldu. O da organizasyon işiyle ilgileniyor ve keçeden bebek şekeri, nikah şekeri gibi ürünler hazırlıyor.

AA.ruya8Bu hobini meslek edinmeye ne zaman/nasıl karar verdin?

kız kardeşime yardım ettiğim zamanlarda, bu işten keyif alıyordum ama asıl heveslenmemi sağlayan, özellikle,  yabancı  web sayfalarında yaptığım araştırmalar sonucunda gördüğüm ürünler oldu. Bir anda kendimi keçe dünyasının içinde buldum ve evimi rengarenk keçelerle doldurdum J

Son altı aydır, ar-ge yapıyordum diyebilirim. Birçok model buldum ve bunların ufak demolarını hazırladım. Demolar aile içinde güzel tepkiler alınca da, birkaç hafta önce asıllarını üretmeye başladım.

Keçe ile ilgilenmek isteyen pek çok kişi var. Onlara tavsiyelerin neler olur?

Öncelikle çok fazla araştırma yapıp, ufuklarını genişletmelerini öneririm. Yabancı dilde aramalar yapmak, çok işe yarıyor mesela. Sonra da hangi ürün grubunda üretmek istediklerine karar versinler. Örneğin ben, en çok pano ve kapı süsü hazırlamayı seviyorum. Araştırmamı ve çalışmalarımı bunlar üzerinde yoğunlaştırdım hep. Çok yönlü olmak güzeldir ama  “her şeyi yapmak isteyen, hiçbir şey yapamaz” sözüne de inanırım.

AA.ruya4Ürünlerini tasarlayıp öyle mi yapmaya başlıyorsun? Yoksa yaparken sana ilham gelip ekleme/çıkarma yapıyor musun?

Bir işe başlamadan önce malzemeyi tanımak, onunla yoğrulmak gerekiyor. Ben de ilk çalışmalarımda tasarımdan çok buna önem verdim. İnternetten bulduğum modelleri uygulayıp, malzemeye vakıf olmayı hedefledim. Şimdi ise model aldığım ürünler olduğunda, onun üzerinde mutlaka beni ifade edecek değişiklikler yapıyorum, çok yakın zamanda da sadece kendi tasarımlarımı üretmeyi düşünüyorum.

Tasarlama işi, en uzun süren kısım, hatta ürün tamamlanana kadar devam eden bir süreç. Belki de tamamlandıktan sonra bile ..:)

Bir ürün kaç günde bitiyor, özel sipariş yapıyor musun?

Aslına bakarsanız çok hevesli olmama rağmen, vaktimin çok az bir kısmını bu işe ayırabiliyorum. Üründen ürüne değişmekle birlikte bir ürünü ortalama üç günde tamamlayabiliyorum. Talebe göre konsept tasarım, tek ürün veya elimde olan bir üründen sipariş alıyorum.

Bir girişimci için en önemli andır: İLK siparişin?

Daha örnek ürünleri  gördüklerinde bile ailemde büyük bir sipariş fırtınası koptu ama onları saymıyorum J

İlk siparişim bir bebek konsepti oldu. Bebekler ve anneleri en büyük potansiyelim zaten :)Ben üretmekle mutlu olan biriyim, bu yüzden maddi anlamda tatmin olmayı hedeflemiyorum. Yani, hiç tanımadığım birisi sayfama tıklayıp, ürünlerimi beğendiğinde duyduğum mutluluk, sipariş beklentimden daha büyük her zaman.

AA.ruya6Rüya Atölyesi demişsin. İleride bir atölye kurma hayalin var mı? Evden mi devam ettirmek istiyorsun?

Rüya atölyesi, kızımın adından doğdu. Bu atölye şu an hayalî, kafamın içinde bir işleyişe sahip. İleride ufak bir atölyem olsun istiyorum elbette, zira bugünlerde evimin hali harap 🙂 Ben hiçbir zaman ev dışında çalışmadım. İstediğim, kızımın ya da çalışacağım kişilerin çocuklarının da rahat vakit geçirebileceği aktivite alanına sahip, işyeri vasfından uzak,  “bize ait” bir yer. Kim bilir, belki bu hayalim de gerçek olur 😉

El emeğine bedel biçilmez ama ürün fiyat aralığın nedir?

Kapı süsleri 50-75 lira arası değişiyor. Panolar boyutlarına göre 25-50 lira arası. Doğum günüm olan temmuz ayında ise hediye olarak indirim yapacağım 🙂

Alternatif Anne okurlarına iletmek istediklerin varsa kalem senin…

Bir çocuk büyütmek dünyanın en meşakkatli ve özverili mesleği. Biz, bu meslek için yaratılmış olduğumuzdan eminiz; ama sadece “anne” olmak, hayatta bir duruş yakalayabilmemiz için yeterli değil; bu bize bahşedilmiş  bir içgüdü zaten. Kusursuz anne olmaya çalışmaktansa, çocuklarımıza “tüketici olma, üretici ol”  mesajını aşılayabileceğimiz işlerde bulunmak zorundayız. Zira bizim bugünlerimiz, onların geleceğini hazırlıyor.

Benim  hayat felsefem, birkaç günlüğüne evde olmayacaksam, tencerede kalmış bir tabak çorbayı dahi dökmeyip, komşuma vermek şeklindedir. Bu anlamda sevgili eşim beni çok eğitti,  evlenmeden önce çok daha müsriftim 🙂

Komşularımız bile kullanmadıkları eşyaları bize getirip, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmamıza alıştılar. Toplumda bu tür roller almak, yetişkinler için pozitif enerji kaynağı, çocuklar içinse kişiliklerine atılacak nadide bir tohumdur.

AA.ruya.3
Rüya Atölyesi’nin hediyeleri sizleri bekliyor!

Rüya Atölyesi’nin siz sevgili Alternatif Anne okurlarına BAYRAM HEDİYESİ var.

Kazanmak için işte yapmanız gerekenler.

1-Bu röportajı  FB/TWEET

2- Alternatif Anne sitesine üye olmak

http://alternatifanne.com/wp-login.php?action=register

3- Aşağıdaki sayfayı FB/Beğen &Paylaş

https://www.facebook.com/RuyaAtolyesi

Sonra da Hediye etiketli resimde bulunan mor/pembe ve mavi kapı süslerinden birini seçiyorsunuz.. Şartları yerine getirdiğinize dair notunuzu ve hangi renkli kapı süsü istediğinizi yorum olarak yazıyorsunuz. Bayramda kapınıza asabilmeniz için;  ÇEKİLİŞ TARİHİ: 5 AGUSTOS 2013 saat: 23.00

Tüm okurlarımıza bol şans dileriz!

Devrim Şahin Atılkan

ALTERNATİF ANNE YAZARI | 7 yıl bankacılık yaptıktan sonra tam müdür olacakken istifa etmiş, adının aksine gelenekselci, dünyalar güzeli Elif Vera ve Zeynep’in annesi. Sihirli 40 Hafta adlı kitabın yazarı, drama eğitmenliği eğitiminin öğrencisi, gönüllü emzirme rehberi, Emzirme Reformu aktivisti. Kadın istihdamı arttıracak iş projeleri konusunda girişimcilik ödülü sahibi. Kızları, büyüdüklerinde annelerinin kurduğu VeraZeyn’e müdür olma hayali kuruyor. VeraZeyn; hayatınıza küçük dokunuşlarla yüzünüzde kocaman bir gülümseme oluşturmayı amaç edinmiş bir mutluluk kurumu. Hayatlarına çocuk ekleyen aileler için pratik çözümler üretmeye çalışıyor…

21 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız