Eğitim Hediyeli Yazı Kategorisiz Kitap Öğrenci Koçu Üç Çocuklu Hayat

Hediye kitap: “Burcu ve Berk ile”

Burcu ve Berk ile

kapakla_AEllerinde iPad, akıllı telefon, karşılarında bilgisayar, televizyon. Bugünün çocuklarını cezbeden çok fazla cihaz var. Çocuğa kitabı sevdirmek daha da zorlaşıyor. Ama gerçekten ilgisini çeken, sürükleyici, yaşına göre renkli, eğlenceli kitapları keşfederse sizin “sevdirmeniz” gerekmeden çocuğunuz “sevecek” zaten.

Yazar Defne Ongun Müminoğlu hazırladığı “Burcu ve Berk ile” serisi ile çocukları “kitap sevme” kıskacına almış bence. Esra İlter Demirbilek’in çizimleriyle canlanan Burcu ve Berk çok renkli kitap sayfaları arasında sürdürüyorlar hayatlarını.  Çizimler o kadar gerçek ki çocuklar kendilerini kitabın içinde buluyorlar.

Defne Ongun Müminoğlu, Burcu ve Berk aracılığıyla aslında bizim işimizi kolaylaştırmış. Serideki her kitabın bir ana konusu var: Güvenlik, kaybolunca yapılması gerekenler, duygular, beslenme, zorbalık, vücudumuz. Bizden dinlediklerini kulak ardı etseler de Burcu ve Berk’ten öğrendikleri akıllarında kalıcı olacaktır. Hem eğlenecekler hem de çaktırmadan öğrenecekler. Daha ne olsun!

Kızlar abilerini yakalamışken kitap okuturlar.
Kızlar abilerini yakalamışken kitap okuturlar.

Benim kızlarım abilerini yakalayıp kitap okutuyorlar. Eren kitabı okurken, Selin ve Ela resimleri inceliyorlar. Defne Ongun’un kitapları konularından dolayı hem 11 yaşındaki oğlumun ilgisini çekti hem de çizimiyle 5 ve 2 yaşındaki kızlarımın.

Burcu ve Berk aslında yalnız çocuklarımızı değil bizleri de düşünmüş. Her bir kitap konusunda uzman desteği alınmış. “Yetişkinlere Uzmandan Öneriler” başlığında Uzm. Psikolojik Danışman Feriha Şenkaya Dildar, çocuk beslenme uzmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, çocuk doktoru Dr.Perihan Özren bizlere de önerilerde bulunmuşlar.

Artemis Çocuk’tan çıkan kitapların girişinde de hoş bir bölüm var. Yazar Defne Ongun Müminoğlu kendi amacını anlatıyor: “Bu Kitabı Niye Yazdım?” . Yazar ve anne olarak Defne’nin endişeleri/ amaçları bizlerin de ortak endişesi/amacı olduğu için ben bu bölümü çok samimi buldum.

YABANCILAR – Kaybolursan Ne Yaparsın? : “Balık yemeyi değil, balık tutmayı öğretmek için.”
KENDİMİ KORUYORUM – Güvenlik : “Basit, renkli ve akılda kalıcı bir şekilde dikkatli olmayı öğretebilmek.”
VÜCUDUMUZ – Vücut Denen O Harika Makine : “Merak etsinler ki daha çok sorsunlar, daha çok araştırsınlar.”
HİSLERİMİZ – Bunları Hissetmek Normal mi? : “Çorbada biraz da benim tuzum olsun diye yazdım.”
SAĞLIKLI BESLENİYORUM – Yararlı Şeyler Yiyorum, Eğleniyorum! : “Çocuklarımızın gencecik bedenleri sağlıklı beslenmeyi yaşam şekline dönüştürsün.”
HAYIR DİYEBİLİRSİN – Zorbalık : “… zorbaları teşhis etmeyi ve harekete geçmeyi öğretmek istedim.”

Buraya kadar söylemedim, çünkü Defne Ongun gerçekten kendisi çok güzel bir işe imza atmış. Ancak genlerinin ve rol modelinin hakkını yememek lazım. Defne pek çoğumuzun yakından tanıdığı yazar İpek Ongun’un kızı 🙂 Ben seneler seneler önce kendisinin kitaplarını okumuştum lise yıllarımda. Kızlarım şu anda Defne’nin kitaplarını okuyorlar, biraz daha büyüyünce annesi İpek Ongun’un kitaplarına transfer olacaklar. Anne-kız her ikisine de emekleri için kendi adıma teşekkür ediyorum.

Altı okurumuza Defne Ongun Müminoğlu’nun imzalı kitabını hediye ediyoruz. Haydi yorumlara buyurun! Çekilişe 11 Aralık saat 12.00’ye kadar katılabilirsiniz.

Berna Kasapoğlu Serdarlı

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Öğrenci koçu, web tv programcısı (www.ailemizle.tv), yazar, en önemlisi 3 çocuklu mutlu anne:)

61 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız