Beslenme Çocuk Çocuk Sağlığı Diyetisyen Kategorisiz Sağlık

Hazır bebek yiyecekleri: besleyici mi, şüpheli mi?

hazir-yemek2

Bebeklikten itibaren doğru beslenme oldukça önemlidir çünkü bu dönemde edinilen beslenme alışkanlıkları ya hayat boyu devam eder ya da sonradan değiştirmek oldukça güçtür.

Dünya Sağlık Örgüt’ü bebeğin ilk altı ay ana besin kaynağının anne sütü, anne sütü olamadığı durumlarda ise formula (anne sütü içeriği ve kalorisi hedef alınarak teknolojik olarak hazırlanmış sıvı gıda) olması gerektiğini belirtmiştir. 6.ayla birlikte bebeğin sindirim sisteminin gelişmesiyle birlikte katı gıdaya başlanarak anne sütüne de devam edilmesi önerilmektedir. Katı gıdaya geçilmesinde ortak düşünce bebeğin bu dönemde ihtiyacı olan demir ve çinko gibi minerallerin anne sütünde yeterli miktarda bulunmayışı ve  katı gıdanın enerji açısından sütten daha yoğun olduğuna inanılmasıdır.

8 aylık bebeği ile katı gıdaya geçiş döneminde bir anne olarak ben de çocuğumun doğru beslenmesine özen gösteriyorum.  Ancak bunu yaparken yeme ve yedirme sürecinin her ikimiz için de stres ve sıkıntı yaratan bir olaya dönüşmemesi için de elimden geleni yapıyorum. Bu doğrultuda ev dışında olduğumuzda veya acil durumlarda, yaşadığımız ülke olan İngiltere’de rahatlıkla bulunan,  güvenilir üreticilerin organik hazır bebek yiyecekleri ile de bebeğimi beslediğim oluyor. Her şekilde evde yapılan dengeli oluşturulan bir beslenme şeklinin en doğrusu olduğuna inanıyorum ancak arada hazır yiyeceklerin kullanılmasında da bir sakınca görmüyorum. Düşüncem bu olsa da, merakımdan, hazır bebek yiyecekleri üzerine bir araştırma yaptım ve ilginç sonuçlara rastladım. 4-5 yıl öncesine ait olsa da bu araştırmanın sonuçlarını sizlerle de paylaşmak isterim.

kasikla beslenen bebekİngiltere’de hazır bebek yiyecekleri pek çok anne tarafından çok tercih ediliyor. 2010 yılında yapılan bir ankete göre Britanya annelerinin her üçünden ikisinin çocuğuna verdiği ilk katı gıda ticari olarak satılan hazır bebek yemeğiymiş. Bebeğin sonraki beslenmesinde evde hazırlanan yemekler daha büyük bir oranı kapsasa da aynı ankete göre 8-10 aylık bebeklerin annelerin % 45’i hala günde bir kere ticari bebek  yiyeceği kullanıyormuş.

İngiltere’de 2010-2011 döneminde satışta olan bebek yiyecekleri üzerinde yapılan bir araştırma hazır bebek yemeklerinin, şaşırtıcı olmayarak, ev yapımı yemekler kadar besleyici olmadığını ortaya çıkarmış. Asıl ilginç olan ise aynı araştırmanın 1 yaş altındaki bebeklerin tek ihtiyacı olan gıdanın süt olduğu sonucuna ulaşmış olması.

Glasgow Üniversitesi İnsan Beslenmesi Bölümü tarafından yapılan ve Archives of Disease in Childhood’de (Çocuk Hastalıkları Arşivi) yayınlanan araştırma, Ekim 2010-Şubat 2011 yılları arasında pazar araştırması sonucunda belirlenen satış rakamlarına göre tespit edilen 4 büyük bebek yemeği üreticisi ürünlerini baz almış. Araştırmacılar iki adet organik yiyecek üreten firmayı da ekleyerek toplam 6 üreticinin 479 ürününü incelemişler. Araştırmada yer alan üreticiler şunlar : Heinz (103 ürün), Cow & Gate (115 ürün), HiPP Organic (115 ürün), Boots (50 ürün), Ella’s Kitchen (38 ürün), Organix (58 ürün)

Her ürünün besin değerini üreticilerin websitesinden direk eposta aracılığıyla sorgularak öğrenen araştırmacılar, ürün adı, önerilen yaş grubu, özel besin içeriği, enerji, protein, karbonhidrat, yağ, şeker, tuz, demir ve kalsiyum gibi bilgileri toplamışlar.

haziryemek1

Tüm besin analizi ürünlerin 100g’ı üzerinden yapılarak anne sütünün besin değeri, ortalama formula sütün besin değeri ve İngiltere’de çocuklara verilen aile yemeklerinin (tavuklu patates, elma püresi ve sebze yemekleri gibi) aynı oranı ile mukayese edilen araştırmanın sonuçları şöyle:

  • 4 ay ve üstünü hedefleyen ürünlerin 44%’ünün şekerli olduğu saptanmış.
  • Şekerli olmayan, kaşıkla beslenen, hazır yiyeceklerin 6-12 aylık bebeklere verilen ev yapımı aile yemeklerinden daha az besin yoğunluğu olduğu görülmüştür -demir içeriği dışında. Araştırmacılar 50 gr kaşıkla beslenilen ev yemeğindeki protein ve enerji miktarının muadili hazır yemeğin 100 gr’ına eşit olduğunu görmüşlerdir.
  • Kaşıkla beslenilen hazır yemeğin ortalama enerji içeriği olan 282kj/100 gr’ın, anne sütü 283 kj/100 gr’ına ve fomula sütün 281 kj/100 gr’ına yakın olduğu görülmüştür.
  • Kaşıkla beslenilen hazır şekerli yiyeceklerin evde yapılan şekerli aile yiyecekleriyle benzer enerji yoğunluğu olduğu ancak daha az protein içerdiği saptanmıştır.
  • Hazır parmak boyutundaki kuru yiyeceklerin ve bisküvilerin ortalama olarak daha çok enerji yoğunluğu olduğu ve daha fazla demir ve kalsiyum içerdiği görülse de daha çok şekerli olduğu saptanmıştır.

Araştırmanın sonuçları ev yemeklerinin hazır bebek yemeklerinden daha besleyici olduğu, hazır yemeklerin daha şekerli olduğu yönünde. Bu sonuç hiç şaşırtıcı değil ama yine de dağılımı uzman gözünden rakamsal olarak görmek güzel.

breat milk baby6.ay sonrası anne sütü ve katı gıda mukayesesine ilişkin çıkan sonuç ise ilginç. Bebek beslenmesinde anne sütünün ilk altı ayda önemi ve eşsizliği konusunda artık tartışma yok sanırım. Ayrıca anne sütünün ideal büyüme, gelişme, bağışıklık sistemi fonksiyonları üzerindeki olumlu etkileri de oldukça belirgin. Ancak araştırma sonucunda araştırmada yer alan bir çok ürünün anne sütünden daha zengin olmadığı ve 1 yaş altındaki pek çok bebeğin gerçekte katı gıdaya ihtiyacının olmadığı anne sütünün yeterli olduğu sonucu çok beklenmedik. 6.aydan sonra katı gıdaya geçişi şart koşan anne çocuk sağlığı uzmanları bu araştırmanın sonucunu nasıl karşıladılar acaba çok merak ediyorum.

 

Kaynak 1 

Kaynak 2

Tuba Tayfun Kayalarlı

ALTERNATİF ANNE YAZARI | ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Tuba, Lancaster Üniversitesi'nde Diplomasi Master'ı yaptıktan sonra diplomat olması beklenirken kendisini finans dünyasında buldu, Annelik ve sonrasında Londra'ya yerleşme ile iş yaşamına ara verdi. Tekrar döndüğünde ise kurumsal hayatın artık kendisine uygun olmadığına karar verdi. Yeni bir başlangıç yaparak kendi bloğunu oluşturdu. O zamandan bu yana yeni düşünceler, farklı kültürler ve alternatif hayatlara ilişkin görüş ve düşüncelerini bloğunda paylaşıyor.
http://www.sadeceanneyim.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız